Ustawa o rolnictwie ekologicznym uchwalona mimo mocnej krytyki
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Ustawa o rolnictwie ekologicznym uchwalona mimo mocnej krytyki

13.05.2022autor: wk

Mimo ostrej krytyki ze strony opozycji Sejm uchwalił ustawę o rolnictwie ekologicznym. Podstawowy zarzut dotyczył tego, że projekt nie doprowadzi do wzrostu eko-produkcji, gdyż implementuje techniczne przepisy Unii Europejskiej. Rząd odpowiada, że w zeszłym roku po raz pierwszy od 4 lat ponownie zaczęła wzrastać ilość upraw ekologicznych.

Jerzy Małecki, poseł sprawozdawca, wyjaśnił podczas posiedzenia Sejmu, że przyjęcie ustawy o rolnictwie ekologicznym wynika m.in. z konieczności dostosowania przepisów krajowych do unijnych.

– Projekt realizuje też cele Unii Europejskiej w obszarze bezpieczeństwa żywnościowego oraz rozwoju produkcji ekologicznej poprzez wprowadzenie zwiększonego wsparcia dla stosowania kwalifikowanego i elitarnego ekologicznego materiału siewnego, zwiększającego plony i ich jakość, a w konsekwencji przekładającego się na poprawę dostępności polskich produktów ekologicznych na rynku. Wprowadza on też ułatwienia w stosowaniu nawozów dopuszczonych do stosowania w innych państwach Unii Europejskiej, co w efekcie zwiększy podaż nawozów dla producentów ekologicznych – mówił w Sejmie poseł J. Małecki.

Poprawki opozycji: to nie jest dobry projekt

Projekt ustawy został mocno skrytykowany przez opozycje, która przygotowała do niego poprawki dotyczące m.in.:

  • zniesienia egzaminu na inspektora rolnictwa ekologicznego,
  • kontroli rolników ekologicznych jeszcze przez pięć lat od dnia wycofania się przez nich z produkcji ekologicznej,
  • podniesienie kar dla przedsiębiorców za złe znakowanie produktów ekologicznych.

To nie jest dobry projekt. To jest zły projekt usta­wy. To projekt, który zamiast usunąć bariery admi­nistracyjne i prawne w rolnictwie ekologicznym, te bariery zwiększy i zahamuje rozwój rolnictwa ekolo­gicznego na wiele lat. To projekt, któremu sprzeci­wiają się organizacje ekologiczne, a także sami rolni­cy ekologiczni, bo wiedzą, że projektowane prawo utrudni im prowadzenie działalności ekologicznej. To w końcu projekt pełen legislacyjnych błędów, chaosu, stworzony w sposób nieprzystępny i mało przejrzysty. Rolnictwo ekologiczne potrzebuje dziś swojej konstytucji, potrzebuje dobrego prawa. Niestety, zamiast konstytucji rolnictwa ekologicznego po 2 latach pracy ministerstwo rolnictwa przedstawia bubel prawny – przekonywała posłanka Małgorzata Tracz z Partii Zielonych.

Ale wszystkie poprawki po negatywnym zaopiniowaniu przez rząd zostały odrzucone głosami PiS.

r e k l a m a

Techniczna ustawa, a gdzie rozwój?

Opozycja krytykowała rząd, że opracował projekt ustawy, który tylko implementuje techniczne unijne przepisy, a nie zajmuje się stworzeniem warunków do rozwoju produkcji ekologicznej.

– Pan minister Romanowski, jak już wspomniałem wielokrotnie, stwierdził, że jest to wyłącznie projekt techniczny. A to wielka szkoda, że w tracie 4 lat pracy nad tą ustawą o bardzo ciekawej i skądinąd ważnej nazwie: o rolnictwie ekologicznym i produkcji ekologicznej, nikt w ministerstwie nie wysilił się, żeby pójść nieco dalej. Skoro ustawa, jak sam tytuł wskazuje, traktuje o rolnictwie ekologicznym czy produkcji ekologicznej, to czemu nie wprowadzić do tej ustawy działań lub nie rozpocząć równolegle prac nad ustawą, która będzie swoistym impulsem do rozwoju produkcji ekologicznej w Polsce – pytał poseł Arkadiusz Iwaniak z klubu Lewicy.

– Dobrze, że zajęliśmy się rolnictwem ekologicznym, szkoda, że tylko i wyłącznie z powodu implementacji przepisów Unii Europejskiej i konieczności wprowadzenia rozwiązań tam zawartych, dlatego że rozwój produkcji ekologicznej w Polsce jest mizerny, nie widać tego efektów ani na półkach sklepowych, ani wśród zadowolonych rolników wytwarzających taki produkt, ani w postaci gwałtownie zwiększającej się powierzchni upraw ekologicznych – dodał poseł Mirosław Maliszewski z Polskiego Stronnictwa Ludowego.

Odpowiedź rządu: rolników ekologicznych przybywa

Przedstawiciel resortu rolnictwa bronił ustawy i tłumaczył, że część poprawek opozycji była niezgodna z unijnymi przepisami i dlatego nie mogły być przyjęte.
– Implementujemy prawo unijne, implementujemy też Program Rozwoju Obszarów Wiejskich. Wsparcie dla gospodarstw ekologicznych o powierzchni do 1 ha wzrosło o ponad 27%. Najwyższa stawka wynosi prawie 2600 zł, w kolejnej perspektywie budżetowej stawki będą jeszcze wyższe. Mówimy o tym, że rolnictwo ekologiczne jest drogie, że produkty nie docierają na stoły polskich konsumentów. Po to są implementowane te przepisy Unii Europejskiej, po to jest to wsparcie w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich, żeby tego typu sytuacje nie miały miejsca – mówił wiceminister rolnictwa Rafał Romanowski, który zapewnił, że w 2021 r. po raz pierwszy od 4 lat ponownie zaczęła wzrastać ilość hektarów w rolnictwie ekologicznym.

Sejm ostatecznie przyjął ustawę o rolnictwie ekologicznym. Za głosowało 308 posłów, przeciw 148, a 1 się wstrzymał.

wk
fot. envatoelements

r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Produkty ekologiczne cieszą się coraz większą popularnością. Jak uzyskać certyfikat gospodarstwa ekologicznego?

Produkcja ekologiczna nabiera tempa. Coraz więcej konsumentów, ale i producentów zaczyna się bardziej interesować tym tematem. Konsument w kwestii tego, co je natomiast producenci widzą, jaki jest popyt na produkty ekologiczne. W jaki sposób można uzyskać certyfikat produkcji ekologicznej?

czytaj więcej
Aktualności

Krok po kroku: jak zdobyć certyfikat gospodarstwa ekologicznego?

Certyfikacja ekologiczna przyciąga coraz więcej klientów i buduje zaufanie do produktów żywnościowych. Jak przejść na gospodarstwo ekologiczne i ile to kosztuje? Jak długo potrwa? Jak zdobyć certyfikat gospodarstwa ekologicznego? Odpowiadamy krok po kroku.

czytaj więcej
Aktualności branżowe

Będą ułatwienia dla gospodarstw ekologicznych utrzymujących bydło

Ekologiczni hodowcy bydła nie będą musieli uzyskiwać indywidualnych zgód na utrzymywanie bydła w uwięzi. Rząd zamierza bowiem skorzystać z unijnego odstępstwa.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)