Umowa zbożowa wygasa za tydzień. Jej dalsze losy niepewne
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Umowa zbożowa wygasa za tydzień. Jej dalsze losy niepewne

10.07.2023autor: Dominika Mulak

Obecnie z zapartym tchem wyczekuje się decyzji Rosji w sprawie kontynuacji umowy zbożowej po 17 lipca. Sytuacja jest niepewna. 

17 lipca wygasa umowa o dostawach produktów rolnych korytarzem czarnomorskim. Komentując perspektywy przedłużenia inicjatywy zbożowej, Dmitrij Sołomczuk, członek komisji rolnictwa w ukraińskim parlamencie, powiedział, że spodziewa się, że decyzja w tej sprawie zostanie podjęta zaledwie dzień lub dwa przed wygaśnięciem umowy. Według Sołomczuka, Ukraina już przygotowuje się na wypadek, gdyby Rosja wycofała się z umowy. Podjęto decyzję o przekazaniu równowartości ok. 500 mln euro na ochronę finansową statków przewożących ukraińskie produkty rolne poza korytarzem zbożowym. Pieniądze są przeznaczone na gwarancje ubezpieczeniowe. Jak powiedział eurodeputowany, nawet jeśli Rosja wypowie umowę i zabezpieczenie nie będzie już udzielane, transport zboża może zostać utrzymany.

- Są armatorzy, którzy są gotowi podjąć ryzyko - dodał Dmitrij Sołomczuk.

Tymczasem Rosja odnotowała własne sukcesy w eksporcie zboża. Jak poinformował rosyjski minister rolnictwa Dmitrij Patruszew w zeszłym tygodniu podczas Rosyjskich Dni Pola w Kazaniu, w roku gospodarczym 2022/23 (od lipca 2022 do końca czerwca 2023) ustanowiono nowy rekord. Według wstępnych danych wyeksportowano łącznie 60 mln ton, z czego 47 mln ton stanowiła pszenica. W roku gospodarczym 2023/24, który rozpoczął się 1 lipca, Ministerstwo Rolnictwa w Moskwie spodziewa się, że eksport zbóż będzie nieco niższy i wyniesie od 50-55 mln ton. W roku gospodarczym 2021/22 za granicę sprzedano tylko 38,1 mln ton zboża, w tym 30,7 mln ton pszenicy. 

Patruszew ogłosił wzrost cła eksportowego na pszenicę. Od środy 12 lipca cło eksportowe będzie wynosić 2989 rubli (29,89 euro) za tonę. Wcześniej pobierano 2609 rubli (26,09 euro), co odpowiada wzrostowi o 14,6%. Jęczmień nie będzie objęty cłem szósty tydzień z rzędu, podczas gdy cło eksportowe na kukurydzę wzrośnie z 932 rubli (9,32 euro) do 1237 rubli (12,37 euro) za tonę. Cła mają obowiązywać przez tydzień - do 18 lipca.

Oprac. na podstawie AgE

Fot. Envato Elements
autor Dominika Mulak

Dominika Mulak

<p>redaktor top agrar Polska i portalu topagrar.pl</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Wojna Rosja - Ukraina a rolnictwo

Ukraiński gigant zbożowy omija Morze Czarne, eksportuje ziarno Dunajem

Ukraiński gigant zbożowy Nibulon, przed wojną największy eksporter ziarna w kraju, który stracił założyciela w rosyjskim ataku rakietowym, nie zbankrutował dzięki decyzji o budowie terminalu na Dunaju. To nie jedyny eksporter zboża, który musiał poradzić sobie z trudną sytuacją.

czytaj więcej
Aktualności

Umowa zbożowa: Dlaczego Rosja blokuje statki?

Na początku czerwca Wspólne Centrum Koordynacyjne w Stambule ogłosiło, że Rosja odmówiła zarejestrowania floty, która miała brać udział w Inicjatywie zbożowej. Takie postępowanie wymusiło oczekiwanie aż 50 statków w kolejce na inspekcję. Trzy dni po odmowie, Rosjanie wznowili rejestrację przybywającej do załadunku floty, niestety poważnie naruszając ustalone procedury.

czytaj więcej
Aktualności

„Piątka dla zwierząt” znów na tapecie. Jakie zmiany się szykują?

Czy w nowym parlamencie wrócą pomysły z „Piątki dla zwierząt”? Takie zapowiedzi słychać już z ust niektórych posłów przyszłej koalicji rządowej. Hodowcy zwierząt przestrzegają przed niszczeniem polskiego rolnictwa i przypominają jak skończyły się poprzednie próby wprowadzenia zakazów...  

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)