Uciążliwość zapachowa według Lewicy: rolnicy są wściekli
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Uciążliwość zapachowa według Lewicy: rolnicy są wściekli

28.06.2021autor: wk

Lewica złożyła w Sejmie projekt ustawy, który wzbudził wściekłość rolników. Chodzi o przepisy, które miałyby rozwiązać problem uciążliwości zapachowej. Problem w tym, że za uciążliwe uznano zapachy charakterystyczne dla wsi i rolnictwa. 

- Celem wydania ustawy o zmianie ustawy Prawo ochrony środowiska oraz niektórych innych ustaw jest określenie zasad postępowania w przypadku występowania uciążliwości zapachowej spowodowanej prowadzoną działalnością gospodarczą, w tym działalnością wytwórczą w rolnictwie w zakresie upraw rolnych, chowu lub hodowli zwierząt, ogrodnictwa, warzywnictwa, leśnictwa i rybactwa śródlądowego – napisano w uzasadnieniu projektu. 

Większe uprawnienia gminy 


Lewica chce, aby organy jednostek samorządu terytorialnego miały kompetencje do podejmowania działań, zmierzających do ograniczenia uciążliwości zapachowej lub jej całkowitego wyeliminowania. Organy gminy będą więc mogły wydawać decyzje administracyjne w sprawach z zakresu ograniczenia lub wyeliminowania uciążliwości zapachowej. 

Wiele kontrowersji wzbudził ten artykuł ustawy: „Przedsiębiorca planujący podjęcie działalności gospodarczej oraz osoba prawna lub jednostka organizacyjna nie posiadająca osobowości prawnej planująca działalność wytwórczą w rolnictwie w zakresie upraw rolnych, chowu lub hodowli zwierząt, ogrodnictwa, warzywnictwa, leśnictwa i rybactwa śródlądowego, a także eksploatacji instalacji lub urządzenia oraz innej działalności, na terenie gminy, przed podjęciem tej działalności, składają oświadczenie, że ich działalność nie będzie uciążliwa dla mieszkańców gminy pod względem zapachowym”. 

r e k l a m a


Spotkało się to z żywiołową krytyką rolników. „Zaliczacie do uciążliwych zapachów hodowlę zwierząt? Zapach obornika pogarsza Wam komfort życia? Jesteście nienormalni. NA WSI  PRODUKUJEMY ŻYWNOŚĆ, ŻEBYŚCIE MIELI CO DO GARA WŁOŻYĆ”- napisał na Twitterze Jacek Zarzecki z Polskiego Związku Hodowców i Producentów Bydła Mięsnego.

Skargi społeczeństwa 


Kierowane do Inspekcji Ochrony Środowiska skargi na uciążliwość zapachową stanowią rokrocznie ok. 50 % wszystkich skarg dotyczących zanieczyszczenia powietrza. Skargi dotyczą szczególnie dużych ferm trzody chlewnej, drobiu, zwierząt futerkowych, także oczyszczalni ścieków, baz i stacji paliw płynnych, zakładów unieszkodliwiania i odzysku odpadów. 
wk

r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Aktualności

Grypa ptaków i ustawa o uciążliwości zapachowej: zajmie się tym nowy zespół

Parlamentarny Zespół ds. zwalczania i zapobiegania chorobom zakaźnym zwierząt został powołany 30 kwietnia br. Na najbliższym posiedzeniu zajmie się epidemią grypy ptaków i ustawą o uciążliwości zapachowej. 

czytaj więcej
Aktualności

Każdy kto chce mieszkać na wsi, powinien zobowiązać się notarialnie, że jest świadomy uciążliwości wynikających z produkcji rolnej

Nowych mieszkańców na wsiach wciąż przybywa. Niestety skargi „mieszczuchów” na hałas pracujących maszyn, a także zapachy, które są konsekwencją produkcji zwierzęcej, mocno utrudniają rolnikom prowadzenie działalności. Z tego względu coraz częściej mówi się o umocowaniu prawnym rolnictwa na terenach wiejskich.

czytaj więcej
Aktualności

„Piątka dla zwierząt” znów na tapecie. Jakie zmiany się szykują?

Czy w nowym parlamencie wrócą pomysły z „Piątki dla zwierząt”? Takie zapowiedzi słychać już z ust niektórych posłów przyszłej koalicji rządowej. Hodowcy zwierząt przestrzegają przed niszczeniem polskiego rolnictwa i przypominają jak skończyły się poprzednie próby wprowadzenia zakazów...  

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)