Każdy kto chce mieszkać na wsi, powinien zobowiązać się notarialnie, że jest świadomy uciążliwości wynikających z produkcji rolnej
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Każdy kto chce mieszkać na wsi, powinien zobowiązać się notarialnie, że jest świadomy uciążliwości wynikających z produkcji rolnej

19.04.2021autor: Dominika Mulak

Nowych mieszkańców na wsiach wciąż przybywa. Niestety skargi „mieszczuchów” na hałas pracujących maszyn, a także zapachy, które są konsekwencją produkcji zwierzęcej, mocno utrudniają rolnikom prowadzenie działalności. Z tego względu coraz częściej mówi się o umocowaniu prawnym rolnictwa na terenach wiejskich.

Członkowie Krajowej Rady Izb Rolniczych cały czas podtrzymują swój wniosek w sprawie umocowania prawnego rolnictwa na terenach wiejskich, że należy przyjąć przepisy określające zasadę, że na wsi prowadzona jest produkcja rolnicza.

– Teren i infrastruktura wiejska służą do prowadzenia działalności rolniczej (w tym produkcji zwierzęcej), a ludność, która chce zamieszkać na wsi powinna zaakceptować prowadzenie działalności rolniczej i jej konsekwencje: produkcja zwierzęca - zapachy, obornik, hałas pracujących maszyn jak również całodobową pracę (żniwa, siewy zbóż) – podaje KRIR.

Niestety osiedlanie się co rusz nowych mieszkańców na terenach wiejskich, a co za tym idzie, ich skargi na uciążliwy hałas, zapach z hodowli, czy też zapylenie, mocno utrudniają pracę rolnikom. Problem ten, niestety stale się pogłębia, dlatego dyskutuje się o tym, aby „mieszczuchy”, które chcą zamieszkać na wsi, zobowiązały się notarialnie, że są świadome uciążliwości wynikających z produkcji rolnej.

– 12 kwietnia br. Krajowa Rada Izb Rolniczych wniosła do MRiRW o systemowe rozwiązanie w tym zakresie i stworzenie podstaw prawnych zabezpieczających prowadzenie produkcji rolnej na obszarach wiejskich np. poprzez obowiązkowe zobowiązania przy aktach notarialnych kupujących nieruchomości na obszarach wiejskich, że są świadomi, że na tym terenie  prowadzona jest produkcja rolna i mogą występować uciążliwości z nią związane – dodaje.

Źródło: www.krir.pl
autor Dominika Mulak

Dominika Mulak

<p>redaktor top agrar Polska i portalu topagrar.pl</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Aktualności

Uciążliwość zapachowa według Lewicy: rolnicy są wściekli

Lewica złożyła w Sejmie projekt ustawy, który wzbudził wściekłość rolników. Chodzi o przepisy, które miałyby rozwiązać problem uciążliwości zapachowej. Problem w tym, że za uciążliwe uznano zapachy charakterystyczne dla wsi i rolnictwa. 

czytaj więcej
Aktualności

„Piątka dla zwierząt” znów na tapecie. Jakie zmiany się szykują?

Czy w nowym parlamencie wrócą pomysły z „Piątki dla zwierząt”? Takie zapowiedzi słychać już z ust niektórych posłów przyszłej koalicji rządowej. Hodowcy zwierząt przestrzegają przed niszczeniem polskiego rolnictwa i przypominają jak skończyły się poprzednie próby wprowadzenia zakazów...  

czytaj więcej
Aktualności

Szykuje się protest na granicy ukraińskiej – polscy przewoźnicy ze zgodą na blokadę

Polscy przewoźnicy 6 listopada br. rozpoczną protest na granicy z Ukrainą. Organizatorzy otrzymali oficjalną zgodę na blokadę, która może potrwać nawet dwa miesiące. Skoncentrowana będzie ona na trzech głównych przejściach granicznych. Jakie postulaty postawili?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)