Tylko 40% rolników interesują ekoschematy w dopłatach bezpośrednich 2023
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Tylko 40% rolników interesują ekoschematy w dopłatach bezpośrednich 2023

05.06.2023autor: Aneta Lewandowska

Do tej pory jedynie 40% rolników, składających wnioski o dopłaty bezpośrednie 2023 zdecydowało się skorzystać z ekoschematów, mówił Ryszard Zarudzki, z-ca prezesa ARiMR. Jakie jest zainteresowanie hodowców ekoschematem „Dobrostan zwierząt” i producentów dopłatami do sprzedanych zbóż?

Dopłaty bezpośrednie i ekoschematy

Do tej pory rolnicy złożyli ponad 815 tysięcy wniosków o dopłaty bezpośrednie, ale jedynie 40% wnioskodawców postanowiło skorzystać z ekoschematów, mówił Ryszard Zarudzki, Zastępca Prezesa Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w wywiadzie udzielonym red. naczelnemu top agrar Polska, Karolowi Bujoczkowi w czasie Krajowych Dni Pola w Sielinku. To zdecydowana poprawa od początku kampanii, ale nadal bardzo mało. Czy to porażka doradztwa?

– Myślę, że to za wcześnie, by wyciągać takie wnioski – powiedział zastępca szefa ARiMR i zakomunikował, że Agencja przygotowuje rozwiązania dla pewnej grupy rolników, które pozwolą, żeby za oświadczeniem złożonym w sierpniu zyskać lepsze warunki.

–  Jeszcze wiele się wydarzy – zapowiedział Ryszard Zarudzki – Składać do 30 czerwca zgodnie z procedurą, ale potem jeszcze będziemy szukać dobrych rozwiązań.

r e k l a m a

Ekoschemat: dobrostan zwierząt

ARiMR oczekuje jeszcze na ok. 400 tysięcy wniosków. W tej grupie najprawdopodobniej będzie sporo wniosków uwzględniających ekoschemat dobrostan zwierząt, ze względu na to, że do tej pory było wiele niewiadomych dotyczących tej kwestii.

Jak zaznaczył nasz rozmówca, 54 tysiące wniosków z całej puli złożonych zakładają zasady dobrostanowe. To mało i oznacza, że w puli, która jeszcze została, jest sporo chętnych do korzystania z ekoschematu dobrostanowego. W strukturze wniosków 80% to bydło mleczne i opasowe – nie mięsne. To znaczy z kolei, że jest jeszcze dużo do zrobienia w kwestii pozostałych zwierząt. 

Dopłaty do zbóż

Od 2 czerwca działa nabór wniosków o dopłaty do sprzedaży zbóż i już pierwszego dnia rano było tych wniosków 150, co pokazuje skalę zainteresowania rolników tym wsparciem. Teraz jest już ich około 1500, a minęło zaledwie kilka dni.

Na wniosek naszych Czytelników, którzy mają wątpliwości z poprawnym sformułowaniem opisu faktur szef ARiMR zapowiedział, że jak najszybciej opracowane zostaną rozwiązania, które pomogą producentom, a odpowiedzi zostaną zamieszczone na stronie internetowej ARiMR.

Zobacz cały wywiad z Ryszardem Zarudzkim!

autor Aneta Lewandowska

Aneta Lewandowska

<p>redaktor portalu topagrar.pl, zootechnik, specjalistka w zakresie hodowli zwierząt</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Zarządzanie

Dbamy o żyzność gleby - ekoschematy w praktyce gospodarstwa

W gospodarstwie Wojciecha Orlińskiego żyzność gleby jest oczkiem w głowie od lat. Dlatego ekoschematy w uprawie wpisują się w praktykę gospodarstwa.

czytaj więcej
Dopłaty, PROW i VAT

Czy robiąc w jagodniku międzyplon z koniczyny białej otrzyma się dopłaty z ekoschematów?

Podczas naszego ostatniego webinarium "Ekoschematy i dopłaty do ekologii" padło wiele pytań od widzów do naszego eksperta Marka Krysztoforskiego z CDR w Radomiu. Pytania zadane podczas rejestracji lub na czacie zadawali: Karol Bujoczek, redaktor naczelny top agrar Polska i Grzegorz Ignaczewski, redaktor, ekspert ds. funduszy unijnych i polityki rolnej.  Pytania dotyczyły m.in. łączenia dopłat z tytułu rolnictwa ekologicznego i ekoschematów.

czytaj więcej
Rynek zbóż

Zakaz importu pszenicy, kukurydzy, rzepaku i słonecznika do Polski przedłużony do 15 września br.?

Dziś kończy się zakaz importu z Ukrainy niektórych produktów rolnych (pszenicy, kukurydzy, rzepaku i słonecznika) do Polski, Słowacji, Węgier, Bułgarii i Rumunii. Jeszcze w sobotę podczas Krajowych Dni Pola 2023 w Sielinku minister Robert Telus i komisarz Janusz Wojciechowski wyrażali nadzieję, że zakaz zostanie wydłużony. Dziś rano szef MRiRW poinformował o nowym projekcie, który zakłada przedłużenie zakazu importu do 15 września br.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)