Będą nowe limity czasowe w transporcie zwierząt?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Będą nowe limity czasowe w transporcie zwierząt?

22.01.2022autor: Dominika Mulak

Parlament Europejski apeluje, aby transport zwierząt na terenie UE został ograniczony do maksymalnie ośmiu godzin. 

Parlament Europejski opowiedział się za ograniczeniem czasu transportu zwierząt przeznaczonych do uboju do maksymalnie ośmiu godzin. Zgodnie z ostatecznymi zaleceniami Specjalnego Komitetu ds. Transportu Zwierząt przyjętymi 20 stycznia br. na sesji plenarnej w Strasburgu, limitem nie powinny zostać objęte zwierzęta hodowlane i te do dalszego tuczu. Tutaj parlamentarzyści uważają, że należy zachować status quo, czyli maksymalny czas transportu wynoszący 29 godzin.

Wyjątek stanowi drób i króliki, gdzie wymagany maksymalny czas transportu wynosi cztery godziny.

Z kolei w przypadku ssaków poniżej 35 dnia życia transport powinien być całkowicie zakazany.

Egzekwowanie przepisów


Według Parlamentu Europejskiego obecne przepisy UE dotyczące transportu zwierząt są przestarzałe i niedostatecznie egzekwowane. Konkretnie, PE opowiada się za zaleceniem monitorowania za pomocą kamer w pojazdach transportowych w celu sprawdzenia zgodności z wymogami podczas załadunku i rozładunku.

Ponadto właściwe organy krajowe powinny zezwalać na transport zwierząt tylko wtedy, gdy rzeczywiście można zagwarantować wymaganą temperaturę od 5 do 30 stopni. Należy również przyjąć nowe przepisy dotyczące instalacji w pojazdach urządzeń do pomiaru temperatury, wilgotności i amoniaku.

Mimo wszystko, parlamentarzyści uważają, że należałoby ograniczyć transport żywych zwierząt na rzecz transportu tusz.

Źródło: www.topagrar.com
Fot. Sierszeńska
autor Dominika Mulak

Dominika Mulak

<p>redaktor top agrar Polska i portalu topagrar.pl</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Aktualności

Szykują się ogromne zmiany w transporcie zwierząt - skrócenie czasu i wyższa kontrola!

Parlament Europejski powołał komisję śledczą ds. ochrony zwierząt podczas transportu, aby ocenić sytuację w całej Europie po przegłosowaniu rezolucji wzywającej do wprowadzenia bardziej rygorystycznych przepisów w tym zakresie. W grudniu 2021 roku komisja przyjęła sprawozdanie końcowe, nad którym cały Parlament zagłosuje pod koniec stycznia.

czytaj więcej
Aktualności

„Piątka dla zwierząt” znów na tapecie. Jakie zmiany się szykują?

Czy w nowym parlamencie wrócą pomysły z „Piątki dla zwierząt”? Takie zapowiedzi słychać już z ust niektórych posłów przyszłej koalicji rządowej. Hodowcy zwierząt przestrzegają przed niszczeniem polskiego rolnictwa i przypominają jak skończyły się poprzednie próby wprowadzenia zakazów...  

czytaj więcej
Aktualności

Szykuje się protest na granicy ukraińskiej – polscy przewoźnicy ze zgodą na blokadę

Polscy przewoźnicy 6 listopada br. rozpoczną protest na granicy z Ukrainą. Organizatorzy otrzymali oficjalną zgodę na blokadę, która może potrwać nawet dwa miesiące. Skoncentrowana będzie ona na trzech głównych przejściach granicznych. Jakie postulaty postawili?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)