Sztuka na polach ryżowych: rolnicy w Azji tworzą niesamowite obrazy z roślin
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Sztuka na polach ryżowych: rolnicy w Azji tworzą niesamowite obrazy z roślin

12.08.2023autor: Maryia Khamiuk

Ryż to jedno z najważniejszych i najstarszych uprawnych zbóż na świecie. Od tysięcy lat stanowi podstawę żywienia. Jednak ryż to nie tylko źródło pożywienia, ale także inspiracja dla artystów, którzy wykorzystują różne odmiany i kolory, aby tworzyć niesamowite obrazy na polach ryżowych. Tę niezwykłą formę sztuki nazywa się tambo art w Japonii lub rice paddy art w innych krajach.

Gdzie można zobaczyć tambo art?

Początki sztuki tambo art sięgają 1993 roku. Mieszkańcy wioski Inakadate w prefekturze Aomori w Japonii szukali sposobu na ożywienie swojej miejscowości. Odkryli, że uprawa ryżu ma w tym regionie ponad 2000-letnią historię i postanowili uczcić to dziedzictwo, tworząc na polu za ratuszem wielki obraz z ryżu. Wykorzystali cztery różne odmiany o różnych barwach i stworzyli efekt 3D. Aby umożliwić oglądanie całego obrazu, przy ratuszu wybudowano 22-metrową wieżę widokową.
Od tego czasu tambo art stał się atrakcją turystyczną i corocznie zmienia się motyw obrazu. W ciągu lat przedstawiano na polach ryżowych takie postacie jak:
  • Mona Lisa Leonarda da Vinci,
  • Napoleon,
  • Marilyn Monroe,
  • Godzille czy Wielkę falę u wybrzeży Kanagawy Hokusaia oraz Gwiezdne wojny.

 Inspiracją dla tambo art była tradycja Xibo, chińskiej grupy etnicznej, która co roku tworzyła wzory na polach ryżowych jako sposób modlitwy o błogosławieństwo. W ostatnich latach również w Chinach zaczęto tworzyć bardziej skomplikowane i realistyczne obrazy z ryżu, np. przedstawiające legendarnego boga Nezhę czy słynnych dowódców z okresu Sengoku.

r e k l a m a
W Indiach również istnieje tradycja tworzenia wzorów z roślin na polach uprawnych, zwana rangoli lub kolam. Jest to forma sztuki ludowej, która ma na celu przyniesienie szczęścia i pomyślności domownikom. Rangoli tworzy się z różnych materiałów, takich jak kwiaty, liście, ziarna czy farby, a wzory często mają znaczenie symboliczne lub religijne.

W 2016 roku indyjski artysta Prasun Ray stworzył największe rangoli na świecie na polu ryżowym w Bengalu Zachodnim. Użył do tego ponad 50 ton ziaren ryżu o różnych kolorach i stworzył obraz o powierzchni ponad 18 tysięcy metrów kwadratowych, przedstawiający hinduską boginię Durgę walczącą z demonem Mahishasurą. Obraz ten został wpisany do Księgi rekordów Guinnessa jako największe rangoli na świecie.

Jak powstają ryżowe dzieła?

Aby stworzyć obraz z ryżu, potrzebne są dokładne plany i precyzyjne wykonanie. Rolnicy wykorzystują różne odmiany, następnie sadzą je według wzoru, który został wcześniej zaprojektowany. Wzór musi uwzględniać perspektywę i kolorystykę obrazu.

Obrazy są widoczne tylko z pewnej wysokości, dlatego często buduje się wieże obserwacyjne lub organizuje się loty helikopterami nad polami. Najlepszy czas na podziwianie ryżowej sztuki to lipiec, kiedy kolory roślin najlepiej pasują do zamierzonego efektu. Sztuka na polach ryżowych to nie tylko piękny widok, ale także dowód kreatywności i umiejętności rolników, którzy potrafią wykorzystać naturę jako płótno dla swoich dzieł. To także sposób na zachowanie i promowanie tradycji i kultury lokalnej, a także na przyciągnięcie turystów i zwiększenie dochodów z uprawy ryżu. Tambo art to więc nie tylko piękne obrazy, ale także wyraz szacunku dla ziemi, która daje nam życie. To także dowód na to, że sztuka może powstawać wszędzie i z każdego materiału.

"The paddy fields are a work of art, carefully crafted by human hands and natures magic."@bjpkm4kisan @BJP4Nagaland@BJYM4NAGALAND @AlongImna @richardbelho @icarindia pic.twitter.com/dYs2ODMpMe

— HOSHETO AWOMI (@hoshetoawomi) August 5, 2023


Mkh na podst. My Modern Met, Wikipedia, inakadate-tanboart.net

autor Maryia Khamiuk

Maryia Khamiuk

dziennikarz, współpracownik PWR Online

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Światowy Dzień Kawy 2023: jak i gdzie rolnicy uprawiają kawę?

Według statystyk Polacy piją rocznie 95 litrów kawy. Ilu wie, gdzie i w jakich warunkach uprawia się krzewy kawy? Sprawdź, co wiesz o rolnikach zajmujących się produkcją kawy i poznaj ciekawostki na jej temat!  

czytaj więcej
Aktualności

Białoruś: bociany „błogosławiły” żniwa

Na polu w rejonie baranowickim w Białorusi pojawiły się dziesiątki bocianów, które towarzyszyły rolnikom podczas zbiorów. To niecodzienny widok, który wzbudził zachwyt i nadzieję na dobre plony.

czytaj więcej
Aktualności

Miniaturowe koziołki: skąd się wzięły i jak je hodować?

Czy widziałeś kiedyś coś tak uroczego, jak koziołki miniaturowe? Koziołki miniaturowe to rodzaj kóz karłowatych, które są tak małe, że mieszczą się w dłoni człowieka. Te zwierzęta są nie tylko słodkie, ale także inteligentne i towarzyskie, a ich dziecinne zachowanie i słodkie dźwięki „baah” roztopią twoje serce.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)