Światowy Dzień Kawy przypada właśnie dziś – 29 września. Z tej okazji warto dowiedzieć się, jak uprawiana jest ta niezwykła roślina, dzięki której poranki stają się przyjemniejsze.
Skąd pochodzi kawa?
Kawa pojawiła się po raz pierwszy w regionie Etiopii, gdzie według legendy lokalny pasterz zaobserwował zwiększoną aktywność swoich kóz wkrótce po zjedzeniu czerwonych owoców z pewnego krzewu.
Jak rośnie kawa?
Kawowce lubią ciepło, ale nie bezpośrednie słońce, dlatego w krajach takich jak Peru czy Kolumbia często uprawia się kawę w cieniu drzew. To dodatkowo korzystnie wpływa na środowisko i bioróżnorodność, bo drzewa chronią glebę przed erozją i zwiększają jej zdolność do retencji wody oraz dają schronienie dla wielu gatunków ptaków i dzikich zwierząt.
Wielu plantatorów kawy uprawia swoje krzewy na stromych stokach wzgórz lub na dużych wysokościach. Dlatego owoce kawowca są najczęściej zbierane ręcznie. To wymaga nie tylko precyzji, ale też odwagi, bo zbierający muszą balansować na skarpach, sięgając po każdą dojrzałą jagodę, i jednocześnie zadbać o swoje bezpieczeństwo.
W Boliwii niektóre plantacje kawy znajdują się na terenach położonych 2000 m n.p.m. i wyżej. Uprawa kawy na takiej wysokości daje ziarnom więcej czasu na rozwijanie się, co prowadzi do złożoności smaku, wyjątkowej kwasowości i głębokich, wyrazistych nut aromatycznych.