Szczepienia przeciwko grypie ptaków: szczepić czy nie?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Szczepienia przeciwko grypie ptaków: szczepić czy nie?

23.06.2022autor: wk

Trwają prace nad kolejnymi szczepionkami przeciwko grypie ptaków. Pomogłoby to zwalczyć kosztowną chorobę, ale takie rozwiązanie nie jest idealne. Wiele krajów w obawie przed zawleczeniem wirusa nie chce bowiem kupować nawet zaszczepionego drobiu.  

W czerwcu 2022 roku w Parlamencie Europejskim w Brukseli odbyło się posiedzenie Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi (AGRI) podczas, którego omawiano m.in. kwestię zwalczania grypy ptaków.

Trwają testy

Poseł Krzysztof Jurgiel w komunikacie po posiedzeniu przypomniał, że obecnie istnieje jedna szczepionka przeciwko ptasiej grypie, która posiada pozwolenie na dopuszczenie do obrotu wydane przez EMA (Europejska Agencja Leków) i dlatego może być stosowana w Unii Europejskiej. Szczepionka byłaby stosowana wyłącznie jako część zatwierdzonego krajowego programu kontroli choroby, ponieważ za kontrolę ptasiej grypy odpowiadają krajowe organy weterynaryjne w porozumieniu z Komisją Europejską. Ale Francja już ogłosiła, że będzie testować dwie inne szczepionki.

Konieczna analiza ryzyka

W komunikacie po posiedzeniu Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi podkreślono, że szczepienia nie są doskonałym rozwiązaniem, stąd też należy przeprowadzić dokładną analizę ryzyka (plusów i minusów). Należy mieć świadomość o potencjalnych zagrożeniach, jakie mogą powodować szczepionki, takie jak utajony obieg wirusa w zaszczepionych stadach i co za tym idzie problemy handlowe.

Ale jednocześnie ogromne straty ekonomiczne spowodowane powtarzającymi się epidemiami HPAI w Europie w ostatnich latach wymagają dodatkowych narzędzi kontroli choroby. Konwencjonalne metody kontroli HPAI, zwłaszcza na obszarach o dużym zagęszczeniu drobiu, są kosztowne i często nieskuteczne. Ogromne ilości drobiu, które muszą być likwidowane, budzą wątpliwości etyczne. W tym sensie szczepienia należy traktować jako narzędzie uzupełniające istniejące środki kontroli.
– Mając na względzie regularne, coroczne transmisje wirusa grypy ptaków z Azji na terytorium Europy, skutkujące dużą presją wirusa w środowisku, oraz informacje o przetrwaniu wirusa na terenie Europy (potencjał do endemicznego występowania), możliwość szczepień może być ważnym elementem strategii zwalczania oraz zapobiegania HPAI u drobiu. Wysoce zjadliwa grypa ptaków powoduje znaczne straty w pogłowiu drobiu, jak również naraża budżet państwa na duże koszty ze względu na konieczność wypłaty odszkodowań – mówi poseł do PE Krzysztof Jurgiel.

W związku z występowaniem ognisk HPAI w Polsce do 31 grudnia 2021 r. wypłacono odszkodowania w łącznej kwocie ok. 647 milionów złotych.

r e k l a m a

Francuski priorytet

W maju 2022 r. ministrowie rolnictwa UE pod prezydencją francuską uzgodnili strategię szczepień przeciwko ptasiej grypie jako narzędzie profilaktyczne uzupełniające środki bezpieczeństwa biologicznego. Ale ministrowie UE wezwali też do ostrożności. Wiadomo bowiem, że kraje takie jak Wielka Brytania, Stany Zjednoczone i Arabia Saudyjska odmawiają kupowania drobiu od krajów stosujących szczepienia z obawy przed importem wirusa na ich terytorium.

wk
fot. EnvatoElements

r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

W Holandii pojawiły się nowe ogniska grypy ptaków

− Nad holenderskim drobiarstwem ciąży ryzyko zaostrzenia sytuacji epizootycznej związanej z wirusem grypy ptaków − alarmuje Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz. Według informacji sprzed kilku dni, potwierdzono tam nowe ogniska grypy ptaków w komercyjnych stadach drobiu. Zobacz, jakie są objawy tej śmiertelnej choroby, jak zgłosić podejrzenie, jakie są zasady bioasekuracji.

czytaj więcej

Sytuacja i perspektywy na rynku drobiu – wkrada się lęk i niepewność jutra

  Epidemie Covid-19 oraz grypa ptaków podcięły w zeszłym roku skrzydła branży drobiarskiej. Teraz na horyzoncie pojawiły się kolejne kłopoty. Obawy o dostępność i koszty energii oraz pasz wywołują niepokój wśród hodowców drobiu, którzy zastanawiają się czy kontynuować wstawienia do kurników. 

czytaj więcej

W co zainwestować 60 tys. złotych z dotacji na Restrukturyzację małego gospodarstwa?

Na złożenie wniosku o premię w wysokości 60 tys. zł na restrukturyzację małego gospodarstwa zostało jeszcze trochę czasu, ponieważ nabór kończy się 14 lipca. Będzie on ostatnim z PROW 2014–2020. Podobne działanie i o wyższym dofinansowaniu przewidziano, co prawda, w Planie strategicznym, według którego będzie funkcjonowała WPR od przyszłego roku, ale zanim ono zostanie uruchomione, upłynie zapewne jeszcze sporo czasu.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)