Świnie też grają w gry wideo… i to całkiem dobrze!
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Świnie też grają w gry wideo… i to całkiem dobrze!

15.02.2021autor: Dominika Mulak

To, że świnie są bardzo inteligentne nie trzeba nikomu udowadniać. Ale, że potrafią grać w gry wideo? Co więcej, bardzo szybko „załapały” zasady!

Naukowcy z Center for Animal Welfare Science z Uniwersytetu Purdue przeprowadzali badania dotyczące inteligencji świń. Do badań wytypowano cztery świnie, które ku zaskoczeniu badaczy, całkiem sprawnie poradziły sobie z zagadnieniem.

Przed zwierzętami ustawiono joystick, za pomocą którego musiały poruszać kursorem umieszczonym na ekranie monitora, aby osiągać wyznaczone przez naukowców cele. Przejście każdego poziomu owocowało nagrodą. Zwierzęta bardzo szybko „załapały” zasady gry.

Badanie wykazało, że świnie w określony sposób manipulowały joystickiem, by otrzymać nagrodę. Nie były to przypadkowe ruchy. Ustalono więc, że zwierzęta dostrzegały zależność pomiędzy ruchem joystickiem a nagrodą. Najlepsze ze zwierząt może się pochwalić skutecznością ukończenia „misji” i otrzymania nagrody na poziomie 76%.

- To, co udało im się osiągnąć, to trafić w cele znacznie powyżej poziomu przypadkowych szans - powiedziała kierująca badaniem dr Candace Croney, dyrektor Center for Animal Welfare Science na Uniwersytecie Purdue. Badaczka utrzymuje, że w trakcie eksperymentu zwierzęta „wykazywały zrozumienie tego, o co je proszono”.


Czują więcej niż nam się wydaje

Wykazanie, że świnie należą do inteligentnych zwierząt to kolejny dowód na to, że jako istoty rozumne i doświadczające uczuć, świnie doskonale wyczuwają nastroje i zdają sobie sprawę z tego, co z nimi robimy, w jakie interakcji z nimi wchodzimy oraz czy ma to dla nich znaczenie czy nie.

Szczególnie te ostatnie kwestie dla naukowców z Uniwersytetu Purdue były mocno zarysowane, gdyż zwierzęta kontynuowały grę, nawet wówczas, kiedy zepsuł się dozownik nagród, a jedyną nagrodą jaką wówczas zwierzęta otrzymały była pochwała naukowców i zachęta miłymi słowami.

Michał Czubak, źródło: tygodnik-rolniczy.pl
Fot. Youtube

autor Dominika Mulak

Dominika Mulak

<p>redaktor top agrar Polska i portalu topagrar.pl</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Zsynchronizuj czas transportu świń do rzeźni a ich przegłodzenie

Transport świń do rzeźni ma wpływ na ich dobrostan, jakość mięsa i ponoszone przez producentów straty, gdyż w wyniku stresu może dochodzić do zmian w mięsie, które może podlegać dyskwalifikacji. Dlatego rolnik powinien interesować się nie tylko załadunkiem w gospodarstwie, ale także czasem przejazdu i postępowaniem ze zwierzętami przed ich ubojem. Wówczas będzie mógł odpowiednio dostosować czas głodzenia świń, aby zminimalizować straty.

czytaj więcej

Nadzorowanie i skuteczna inseminacja lochy dzięki obecności knura

Aby inseminacja loch była skuteczna, wymaga przemyślanej pracy człowieka z samicami w sektorze rozrodu oraz obserwacji ich zachowań. Do wykrycia gotowości do krycia niezbędny jest knur szukarek, a także dotyk, ucisk i cierpliwość obsługi.

czytaj więcej

Polska nadal przoduje w imporcie duńskich prosiąt

Dania jest liderem w produkcji prosiąt, a Polska jednym z największych odbiorców tych zwierząt. W ubiegłym roku kupiliśmy ich o 12% mniej niż rok wcześniej, ale nie z powodu odbudowy naszych stad loch. Produkcja prosiąt w kraju wciąż jest za mała w stosunku do oczekiwań rynku, liczba dużych producentów warchlaków jest ograniczona, a poszukiwane są duże, wyrównane partie o jednakowym statusie zdrowotnym.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)