Cyfrowa i nie tylko. Syngenta - stawia na rozwój rolnictwa cyfrowego i precyzyjnego
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Cyfrowa i nie tylko. Syngenta - stawia na rozwój rolnictwa cyfrowego i precyzyjnego

01.03.2023autor: dr Maria Walerowska

Syngenta stawia na rozwój rolnictwa cyfrowego i precyzyjnego, które ma wspierać rolników w dostosowywaniu się do wymogów Europejskiego Zielonego Ładu. Spodziewaliśmy się narzędzia cyfrowego do zarządzania gospodarstwem w ofercie Syngenty, ale zaskoczeniem była zupełnie nowa oferta – nieoczywista dla koncernu znanego z dostarczania środków ochrony roślin i materiału siewnego, a mianowicie usługa skanowania gleby.

— Z wielu źródeł wynika, że będzie nam brakować ok. 600 mln ha gruntów, aby wykarmić 8 mld ludzi. Do 2050 r. powinniśmy uzyskać dwukrotny wzrost produkcji żywności — mówił podczas konferencji prasowej Dariusz Sip, Dyrektor Działu Środków Ochrony Roślin i Prezes Zarządu Syngenta Polska. 

— Niestety, zmiany klimatu nie ułatwiają tego zadania. Rolnictwo nie tylko musi zwiększyć tym samym poziom plonowania, ale także zmniejszyć emisję gazów cieplarnianych (rolnictwo generuje 24% CO2) i dążyć do przywrócenia naturalnych ekosystemów — przekonywała Sylwia Kańtoch, Dyrektorka Działu Nasion.

Będzie to wyzwanie dla rolnictwa w Europie. W Unii Europejskiej mamy do dyspozycji 170 mln ha gruntów rolnych, z czego 95 mln ha gruntów ornych. W UE mamy 10 mln gospodarstw rolnych, z czego 2/3 ma powierzchnię poniżej 5 ha. 


Zespół Syngenta Polska.

— Udział rolnictwa w PKB w UE wynosi ok. 170 mld euro (ok. 1-2%). Rolnictwo w UE ma bardzo długą historię i tradycje, ale jest także bardzo wspierane i regulowane. Rolników czeka w przyszłości wiele wyzwań, z niektórymi już się zmagają, jak choćby usuwanie wielu substancji czynnych. Odpowiedzią na te wyzwania jest m.in. rolnictwo regeneracyjne i rozwój technologii cyfrowych, które znalazły się w centrum uwagi Syngenty. Stawiamy na narzędzia i usługi, które pomogą zarządzać gospodarstwami w sposób bardziej efektywny i zrównoważonych — mówił Dariusz Sip. 
r e k l a m a

System do zarządzania gospodarstwem  - Cropwise Operations

Jednym z rozwiązań cyfrowych mających ułatwić prowadzenie gospodarstwa jest platforma Cropwise Operations. Jest to kompleksowy system do zarządzania gospodarstwem, który umożliwia zdalne monitorowanie pól przy pomocy danych satelitarnych, prowadzenie dokumentacji pola, integrację z innymi systemami (ERP, SAP) i urządzeniami, jak np. stacje pogodowe, maszyny rolnicze. 

— System w czasie rzeczywistym informuje o warunkach panujących na polach i stanie upraw poprzez określenie poziomu wegetacji i identyfikację obszarów problematycznych. Wszystkie informacje o gospodarstwie można eksportować, m.in. w formie arkuszy kalkulacyjnych Microsoft Excel — podkreślał Dmytro Shemet, CEO Cropwise Operations. 

Platforma składa się z trzech głównych modułów, tj. zdrowie upraw, agrooperacje i telematyka.
— Dostępny na platformie moduł telematyki umożliwia integrację z systemem monitorowania transportu i pozwala kontrolować wszystkie maszyny pracujące na polach, efektywność wykonywanej pracy, planować zadania dla każdej maszyny z osobna, a także otrzymywać automatyczne alerty w sytuacjach takich jak praca maszyny bez przydzielonego zadania, przekroczenie prędkości, utrata sygnału GPS — mówił Dominik Szymborski, ekspert Syngenty ds. rolnictwa cyfrowego. Planujemy udostępnienie rolnikom tej platformy już w tym sezonie. 

Cropwise Seed Selector - odmiana kukurydzy skrojona na miarę

Kolejnym narzędziem cyfrowym oferowanym przez Syngentę, a mającym ułatwić pracę i podejmowanie decyzji rolnikom przy wyborze odmiany kukurydzy, ma być Seed Selector. 

— Narzędzie opiera się na kilku bazach danych, a jedną z nich są wyniki doświadczeń polowych. Zgromadzono dotychczas wyniki z ponad 22 tys. doświadczeń oraz 251 tys. obserwacji w całej Europie. Narzędzie Seed Selector wykorzystuje także historyczne dane pogodowe z ostatniego 20-lecia i satelitarną analizę danych glebowych. Na tej podstawie można uzyskać informację o rekomendowanej odmianie kukurydzy firmy Syngenta, doapsowanej do warunków klimatyczno-glebowych danego stanowiska — mówił Łukasz Bojkowski, Dyrektor Marketingu Działu Nasion. Finalnie uzyskujemy także informację o rekomendowanej obsadzie. W tym sezonie narzędzie to będzie można przetestować kontaktując się z doradcami ds. nasion Syngenta, a od przyszłego ma być dostępne dla rolników.

Gleba bez tajemnic - Interra Scan

Wprawdzie już jesienią zeszłego roku firma Syngenta informowała o zupełnie nowym obszarze i segmencie usług, ale nie znaliśmy jeszcze wtedy wielu szczegółów. Usługa skanowania gleby w wydaniu koncernu chemicznego jest ciekawym eksperymentem.  

— Od tego sezonu oferujemy usługę Interra Scan opartą na nowej technologii skanowania gleby. Technologia ta uwzględniająca aż 800 punktów referencyjnych na hektar zapisanych w 25 mapach. Skaner Soil Optix wykrywa promieniowanie gamma. Urządzenie emisję izotopów naturalnie występujących w glebie. Kalibracja narzędzia odbywa się za pomocą prób glebowych co 2,5-3,2 ha — mówił Mark Hall, Dyrektor ds. Rolnictwa Zrównoważonego w Europie, Afryce i na Bliskim Wschodzie. 

Analizujemy glebę pod kątem zawartości makro- i mikroskładników, pH, właściwości takich, jak skład granulometryczny czy zawartość próchnicy, oraz dodatkowych parametrów, tj. zdolność wymiany kationów czy zawartość węgla organicznego i aktywnego. Ten ostatni parametr jest niezwykle istotny w przypadku kredytów węglowych, które po wprowadzeniu zharmonizowanej na poziomie Unii Europejskiej metodologii i certyfikacji handlu kredytami węglowymi staną się istotnym elementem rolnictwa —  dodała Katarzyna Łapińska, menadżerka ds. Marketingu. Wszystkie funkcje Interra Scan dostępne są na specjalnej platformie, która umożliwia użytkownikom łatwe dopasowanie map i zaleceń do indywidualnych potrzeb. Kolejną zaletą platformy jest kompatybilność map wygenerowanych w Interra Scan z większością maszyn dostępnych na rynku. 

—  Urządzenie analizuje zawartość takich składników w glebie, jak: P, K, Mg (analiza podstawowa). Wyniki dotyczące zasobności gleby w składniki pokarmowe podawane są w mg/100g gleby. Analize można rozszerzyć o Ca, S oraz zawartość mikroelementów: Mo, B, Cu, Fe, Zn – wyjaśniała Katarzyna Łapińska. Jak na razie nie uzyskamy informacji o zasobności gleby w azot (N). 
Usługa będzie dostępna w 5 pakietach:
  • Standard 9,
  • Standard 11,
  • Standard Carbon 13,
  • Premium 20 oraz Premium Carbon 25. Jak na razie firma Syngenta nie ujawniła jeszcze cen pakietów. 
Dzień po spotkaniu prasowym odbyła się konferencja Cropwise Camp, która zgromadziła blisko 400 rolników z Polski i zagranicy oraz wielu przedstawicieli branży rolnej. Wśród uczestników nie zabrakło partnerów Cropwise Operations, i takich firm jak AgroWe, Centrum Usług Dronowych, John Deere, Kverneland, Metos Polska, New Holland, SAS, Vantage Polska.
Fot. Walerowska, Jakubek
autor dr Maria Walerowska

dr Maria Walerowska

zastępca redaktora naczelnego, szef działu Uprawa

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Aktualności branżowe

Ochrona przed gryzoniami - nowość rynkowa

Szukasz sprawdzonego sposobu na walkę z gryzoniami w gospodarstwie? Na rynku jest nowość: przynęta na myszy i szczury, z silną substancją czynną - Brodifakum.

czytaj więcej
Aktualności

Cyfryzacja rolnictwa. Jak platforma eDWIN pomaga w codziennym funkcjonowaniu gospodarstwa?

W tym roku mają miejsce już po raz szesnasty Wielkopolskie Fora Rolnicze organizowane m. in. przez Wielkopolską Izbę Rolniczą. W czasie tegorocznej edycji, która odbywa się pod hasłem "Wspólnie dla Wielkopolskiej Wsi", bierze udział jako współorganizator Wielkopolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego. O sukcesie przygotowanej przez WODR aplikacji eDWIN rozmawialiśmy z dyrektorem Jackiem Sommerfeldem.

czytaj więcej
Aktualności branżowe

Precyzyjne nawożenie: jak rozsądnie i oszczędnie wysiać nawóz?

Zbliżający się sezon będzie kolejnym pełnym wyzwań w kwestii nawożenia. Wysokie ceny oraz presja Zielonego Ładu wymagają racjonalnego stosowania nawozów. Jak precyzyjnie wysiać nawóz? 

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)