Ciemne chmury nad rolnictwem - Sejm uchwalił zakaz uboju rytualnego
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Ciemne chmury nad rolnictwem - Sejm uchwalił zakaz uboju rytualnego

18.09.2020autor: wk

Niespodzianki nie było. Sejm w nocy przegłosował ustawę o ochronie zwierząt, która wprowadza zakaz uboju rytualnego oraz hodowli zwierząt futerkowych. Projekt trafi teraz do Senatu, który zbiera się pod koniec miesiąca. Rolnicy zapowiadają dalszą walkę o odrzucenie ustawy.  

Dwa dni wystarczyły, aby mimo protestów rolników, Sejm przegłosował kontrowersyjną ustawę przy miażdżącej przewadze głosów. - Może jesteśmy niedospani, ale szczęśliwi, że mamy tę ustawę – mówił poseł Marek Suski z Prawa i Sprawiedliwości nawiązującej do wczorajszego całonocnego maratonu prac w komisji rolnictwa. 

Podczas sejmowej debaty PiS zapowiedziało, że ostatecznie zagłosuje jednak za zakazem uboju rytualnego (co dopuszczono w pracach komisji rolnictwa) oraz zapowiedziało wprowadzenie odpowiednich rekompensat za utracone dochody dla hodowców zwierząt futerkowych. - Ubój bez ogłuszania to horror, który nie powinien mieć miejsca w XXI wieku – mówiła Małgorzata Tracz z Partii Zielonych, która wsparła projekt PiS. 

Przeciwko zakazowi najgłośniej wypowiadali się posłowie Konfederacji oraz Polskiego Stronnictwa Ludowego, którzy wskazywali na ogromne straty ekonomiczne jakie poniosą rolnicy w wyniku wprowadzonych zakazów.

r e k l a m a
- Wygraliście wybory na wsi a dzisiaj skapitulowaliście do reprezentowania polskiej wsi i polskiego rolnictwa, kapitulujecie bo nie macie odwagi cywilnej przyznać się do wielkiego oszustwa. Oszukaliście, wyzyskaliście i odrzuciliście polską wieś. Zdobyliście tam głosy ale nie chcecie o tą polska wieś zadbać - mówił w Sejmie Władysław Kosiniak – Kamysz z PSL. 

- 17 września to pamiętna data gdy PiS napadał na polską wieś, wspólnie i w porozumieniu z postkomuną i neoeurokomuną pustoszy Polskę, uderzając w polską przedsiębiorczość - przekonywał poseł Grzegorz Braun z Konfederacji. 

- Odpowiedzialność za zwierzęta jest tym samym co odpowiedzialność za ludzi. Kto tego nie wie, ten zdradza zwierzęta. Wy, panowie z Konfederacji, jesteście tam, gdzie stoją ludzie, którzy zwierzęta maltretują, biją i maltretują – zwrócił się do posłów Konfederacji Krzysztof Gawkowski z klubu Lewicy, który poparł wprowadzenie zakazów. 


356 posłów "za"

Po długiej i burzliwej debacie za ustawą opowiedziało się ostatecznie 356 posłów, przeciw było 75, zaś 18 wstrzymało się. Wprawdzie ustawa cieszyła się poparciem rządu. - Rząd popiera ten projekt i go rekomenduje – mówił Paweł Szrot z Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Ale dwóch ministrów: Jan Krzysztof Ardanowski oraz Zbigniew Ziobro zagłosowali za jej odrzuceniem. Podobnie zrobiło 38 posłów klubu Prawa i Sprawiedliwości (głównie członków Solidarnej Polski). 



Rolnicy nie składają broni


Po ogłoszeniu wyników głosowania organizacje rolnicze zapowiedział, że nie składają broni i dalej będą walczyć o odrzucenie projektu. - Jeżeli ktoś myśli, że to koniec, to się myli. To dopiero początek. Dziękuje posłom, na których mogliśmy liczyć. Teraz Senat i Prezydent a potem zobaczymy – skomentował głosowane Jacek Zarzecki prezes Polskiego Związku Hodowców i Producentów Bydła Mięsnego. 

wk, fot. Sejm RP
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Aktualności

Senat o tzw. Piątce Kaczyńskiego. Debata nad ustawą o ochronie zwierząt

Senatorowie skrytykowali tzw. Piątkę dla zwierząt autorstwa Prawa i Sprawiedliwości. Ich zdaniem projekt jest niechlujny i był dla rolników zaskoczeniem. Złożono poprawki zmierzające do skreślenia zakazu uboju rytualnego oraz dające więcej czasu na wygaszenie hodowli zwierząt futerkowych.

czytaj więcej
Aktualności

Senat zaczyna prace nad ustawą o ochronie zwierząt

Jutro w Senacie rozpocznie się batalia o zakaz uboju rytualnego oraz hodowli zwierząt futerkowych. Senatorowie zapowiadają, że w przeciwieństwie do Sejmu, nie zamierzają się śpieszyć i dadzą prawo wypowiedzenia się wszystkim zainteresowanym  stronom.

czytaj więcej
Bydło mięsne

Ceny bydła – mimo czarnych chmur, bez większych zmian

Na rynku bydła na razie jest dość spokojnie i stabilnie, mimo czarnych chmur, które wpełzły wraz z ustawą o ochronie praw zwierząt nad polskie gospodarstwa utrzymujące żywiec wołowy. Obserwujemy jedynie lokalne wahania cen w przypadku jałówek i krów.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)