Rolniczy Handel Detaliczny: przybyło 2 tys. podmiotów pod kontrolą GIW!
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Rolniczy Handel Detaliczny: przybyło 2 tys. podmiotów pod kontrolą GIW!

02.05.2022autor: Dorota Kolasińska

RHD rozwija się prężnie, zapewniając rolnikom dodatkowy dochód, a konsumentom przepyszną i zdrową żywność. Ułatwienia w sprzedaży prosto z gospodarstwa to był strzał w dziesiątkę. Rolnicy realizują się, wykorzystując naprawdę ciekawe pomysły na biznes. Jak to wygląda w liczbach?

Zainteresowanie RHD w Polsce nie słabnie, z roku na rok przybywa nowych podmiotów. Co ciekawe, od ubiegłego maja liczba podmiotów prowadzących RHD pod kontrolą GIW (produkty pochodzenia zwierzęcego) wzrosła z 11 tys. do 13,6 tys. podmiotów. To dobra informacja. Rolnicy pokazują w ten sposób swoje świetne pomysły, przedsiębiorczość i znakomite pomysły marketingowe, podbijając serca konsumentów regionalnymi potrawami dostarczając prawdziwie polskie specjały.

GIW podaje, że liczba podmiotów prowadzących obecnie działalność w ramach RHD to łącznie 13 615 (dane nie sumują się, ponieważ jeden podmiot może prowadzić kilka rodzajów działalności). GIW wymienia podmioty zajmujące się sprzedażą:

          892 w zakresie mleka surowego albo mleka surowego i siary,

          451 w zakresie surowej śmietany,

          2529 w zakresie jaj od drobiu,

          9669 w zakresie pszczelich nieprzetworzonych produktów, w tym miodu, pyłku pszczelego, pierzgi, mleczka pszczelego,

          266 w zakresie żywych produktów rybołówstwa lub uśmierconych i niepoddanych innym czynnościom naruszającym ich pierwotną budowę anatomiczną lub poddane czynnościom wykrwawiania, odgławiania, oddzielania pletw lub wytrzewiania,

          15 w zakresie żywych ślimaków,

          750 w zakresie świeżego mięsa wołowego, wieprzowego, baraniego, koziego, końskiego lub produkowanych z tego mięsa surowych wyrobów mięsnych lub mięsa mielonego,

          444 w zakresie świeżego mięsa drobiowego lub zajęczaków, lub produkowanych z tego mięsa surowych wyrobów mięsnych lub mięsa mielonego,

          36 w zakresie świeżego mięsa zwierząt dzikich utrzymywanych w warunkach fermowych lub produkowanych z tego mięsa surowych wyrobów mięsnych lub mięsa mielonego.

          906 w zakresie produktów mięsnych,

          189 w zakresie wstępnie przetworzonych lub przetworzonych produktów rybołówstwa,

          978 w zakresie produktów mlecznych lub produktów na bazie siary,

          138 w zakresie produktów jajecznych,

          390 w zakresie gotowych posiłków (potraw) z produktów pochodzenia zwierzęcego,

          45 jaj od ptaków bezgrzebieniowych,

          585 w zakresie żywności, w tym gotowych posiłków (potraw), zawierających jednocześnie produkty pochodzenia zwierzęcego i środki spożywcze pochodzenia niezwierzęcego,

          353 w zakresie pieczywa cukierniczego, ciast i ciastek,

          266 w zakresie wyrobów cukierniczych,

          220 w zakresie gotowych posiłków (potraw) nie mięsnych.

 Co ciekawe od czasu umożliwienia rolnikom prowadzenia rolniczych rzeźni liczba nie rośnie zbyt szybko. Zapewne obostrzenia i przepisy spędzają sen z powiek chętnym, więc nawet jeśli taki pomysł się pojawia, szybko zostaje sprowadzony na ziemię.

- Liczba podmiotów prowadzących rzeźnie rolnicze – obecnie to 5, w ostatnim czasie przybyła 1 (zatwierdzenie od 07.03.2022) – podaje GIW.

Rolnicy nie mają obowiązku przekazywania informacji, ile sprzedali i jakich produktów do GIW, więc nie znamy skali produkcji w ramach RHD, ale wiemy na pewno, że liczba podmiotów rośnie i to cieszy najbardziej!

Dorota Kolasińska

Fot. Envato Elements

autor Dorota Kolasińska

Dorota Kolasińska

<p>redaktor portalu topagrar.pl i działu top bydło, zootechnik, specjalista w zakresie hodowli bydła mięsnego i mlecznego</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Sprzedawał podrobione pestycydy. Musi zapłacić 6 tys. zł kary

Handel podróbkami, w tym przypadku pestycydami, wiąże się z odpowiedzialnością karną, która spotkała mieszkańca Szczecina. Mężczyzna musi zapłacić 6 tys. zł kary grzywny. Sąd podał także wyrok do publicznej wiadomości.

czytaj więcej

Rolnicy mogą zarobić na sprzedaży bezpośredniej. Ale droga do zysków z RHD nie jest łatwa

Sprzedaż kozich serów własnej produkcji w ramach rolniczego handlu detalicznego daje ekologicznemu rodzinnemu gospodarstwu Jolanty i Waldemara Dalów poduszkę finansową. Kto jednak myśli, że wytwarzanie zdrowej żywności to droga usłana przez państwo różami, ten bardzo się myli.

czytaj więcej
Aktualności

Sprzedaż bezpośrednia i RHD - produkcja, znakowanie i kontrole. Zobacz film!

Żywność prosto od producenta jest szczególnie ceniona. Zajmujący się sprzedażąprosto z gospodarstwa robią to zwykle w ramach RHD czyli Rolniczego Handlu Detalicznego, lub MOL, czyli sprzedaży lokalnej, marginalnej i ograniczonej. Jakie są zasady produkcji, przetwórstwa, znakowania oraz sprzedaży serów i wędlin? 

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)