Puda w TVP o odbudowie przetwórstwa i… młodzieży z miasta „bez wartości”
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Puda w TVP o odbudowie przetwórstwa i… młodzieży z miasta „bez wartości”

03.02.2021autor: Kamila Szałaj

- Trzeba wzmocnić pozycję małych gospodarstw i odbudować przetwórstwo w Polsce – przekonywał na antenie TVP INFO minister rolnictwa Grzegorz Puda. Przy okazji skrytykował młodzież mieszkającą na wsi, która jego zdaniem jest wychowywana „bez wartości”. - Mleko nie bierze się z kartonu - powiedział.

Minister rolnictwa Grzegorz Puda gościł wczoraj na antenie TVP INFO. Jednym z poruszonych tematów była kwestia rozwoju przetwórstwa w Polsce i skracania łańcuchów dostaw żywności.

- Polska ma zaledwie 5 proc. przetwórni zatrudniających 9 proc pracowników w skali Unii Europejskiej. Niestety, te długie łańcuchy dostaw to słaby punkt, dlatego jak najszybciej musimy skierować swoje działania na odbudowę przetwórstwa w Polsce, także na rynkach lokalnych i ułatwić przetwórcom dostęp do tych rynków – powiedział minister Puda.

We wzmocnieniu polskiego przetwórstwa ma pomóc paszportyzacja żywności wskazująca na jej pochodzenie. O inauguracji projektu pisaliśmy TUTAJ.

Puda stawia na małe gospodarstwa


Z kolei pozycję rolnika ma umocnić przygotowywana przez resort ustawa o rodzinnych gospodarstwach rolnych. Jak zapewnił minister wprowadzi ona szereg ułatwień dla polskich rolników. Ma m.in. wspomóc młodych gospodarzy w prowadzeniu działalności rolniczej, a emerytowanym rolnikom dać możliwość dalszej pracy na roli. 

- Poza tym chcemy zapewnić ochronę rodzinnych gospodarstw rolnych w razie egzekucji, by komornik nie mógł zabrać środków produkcji jak traktor czy siewnik. Dążymy też do tego, by rolnicy nie byli oszukiwani przez sieci sklepowe. Nowe przepisy zabezpieczą rolnika przed klęskami żywiołowymi i będą przeciwdziałać upadkom gospodarstw – powiedział minister.
r e k l a m a

Rozwój wsi z innego funduszu

Minister zaznaczył, że niezmierne ważne dla rozwoju wsi są inwestycje. To one pozwolą na zatrzymanie młodego pokolenia na gospodarstwach. Jego zdaniem zadania te powinny być finansowane z polityki spójności. Puda wskazał, że obecnie tylko nieco ponad 10 proc. środków trafiło na wieś, chociaż obszary wiejskie zajmują 90 proc. powierzchni kraju. 

– To jest wyzwanie również, a może przede wszystkim dla ministra rolnictwa. Z tym wyzwaniem moi poprzednicy również nie potrafili sobie poradzić – powiedział szef resortu rolnictwa.

„Wygrywa wieś”. Puda krytykuje miastową młodzież 


Minister Puda zaznaczył, że bardzo ważne jest podkreślanie rangi zawodu rolnika. Jednocześnie skrytykował miastową młodzież, która jego zdaniem jest wychowywana „bez wartości”.

– Warto powiedzieć, że to mleko nie bierze się z kartonu, jak wiele młodych ludzi w miastach do dzisiaj uważa. To pokolenie dobrobytu, tak często wychowywane bez wartości, jest coraz słabsze i pokazała to pandemia. Tu szanowni państwo wygrywa wieś – mówił.

Puda podkreślił, że dzieci z rodzin rolniczych są uczone „pracy, odpowiedzialności, obowiązkowości” oraz i są bardziej odporne na stres. 

– Efekt jest taki, że to właśnie one będą kiedyś będą tymi najbardziej pożądanymi kandydatami na rynku pracy – stwierdził.

Te słowa nie spodobały się wielu słuchaczom. W mediach społecznościowych już pojawiły się posty o treści „Nie jestem ze wsi. Przepraszam” z oznaczenim #LogikaPudy.

Kamila Szałaj, fot. MRiRW
autor Kamila Szałaj

Kamila Szałaj

redaktor w zespole PWR Online

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Aktualności

Puda: rolnik powinien czuć się doceniony

Minister rolnictwa Grzegorz Puda podtrzymuje swoje priorytety. Wsród najważniejszych z nich wymienia, podobnie jak tuż po objęciu urzędu, wsparcie dla małych gospodarstw. Chce także zlikwidować konieczność pozbycia się gospodarstwa przy przejściu na emeryturę.

czytaj więcej

ASAP: Rolnictwo zrównoważone jest szansą dla Polski

Polskie Stowarzyszenie Rolnictwa Zrównoważonego „ASAP” przedstawiło wnioski i postulaty do projektu „Planu Strategicznego Wspólnej Polityki Rolnej” w ramach prowadzonych konsultacji publicznych przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

czytaj więcej

Miniony rok najcieplejszym w historii Europy

2020 rok był najcieplejszym rokiem w historii Europy – poinformowała europejska jednostka monitorująca zmiany klimatu Copernicus Climate Change Service. Również w Polsce miniony rok był ekstremalnie ciepły.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)