Miniony rok najcieplejszym w historii Europy
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Miniony rok najcieplejszym w historii Europy

11.01.2021autor: Kamila Szałaj

2020 rok był najcieplejszym rokiem w historii Europy – poinformowała europejska jednostka monitorująca zmiany klimatu Copernicus Climate Change Service. Również w Polsce miniony rok był ekstremalnie ciepły.

Rok 2020 w Polsce przeszedł do historii jako jeden z najcieplejszych w historii pomiarów. Jak wyjaśnia IMGW, średnia roczna temperatura powietrza w Polsce w 2020 roku wynosiła 9,9°C i była o 1,6°C wyższa od normy dla okresu 1981-2010. IMGW sklasyfikował więc ten rok jako ekstremalnie ciepły. 

- Był on tylko o 0,2°C chłodniejszy od najcieplejszego w historii pomiarów instrumentalnych roku 2019 – informuje IMGW.

Najcieplejszy rok w historii Europy

Również na świecie 2020 rok zapisze się jako jeden z najgorętszych. Jak poinformowali naukowcy z Copernicus Climate Change Service, w minionym roku średnia temperatura na Ziemi była o 0,6°C wyższa od średniej z lat 1981-2010. Natomiast w samej Europie poziom ten był aż o 1,6°C wyższy. Największe roczne odchylenie temperatury od średniej z lat 1981-2010 wystąpiło na Arktyce i północnej Syberii. Było to ponad 6°C.

Pod względem globalnym miniony rok uplasował się więc na równi z rokiem 2016 jako najcieplejszy rok w historii pomiarów. Jeśli zaś chodzi o samą Europę – był to rekordowy rok pod względem ciepła. 

To oznacza, że ostatnie sześć lat było najgorętszymi w historii pomiarów. Z kolei lata 2011-2020 są uznawane za najgorętszą dekadę.

Badacze odnotowali też, że mocno wzrosło stężenie dwutlenku węgla. 

- Rok 2020 wyróżnia się wyjątkowym ciepłem w Arktyce i rekordową liczbą burz tropikalnych na północnym Atlantyku. Ostatnia dekada była najcieplejsza w historii. To przypomina nam, jak pilna jest potrzeba ambitnych redukcji emisji, aby zapobiec niekorzystnym skutkom klimatycznym w przyszłości - powiedział Carlo Buontempo, dyrektor Copernicus Climate Change Service.

Kamila Szałaj, oprac. na podst. IMGW, Copernicus Climate Change Service
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Aktualności

Puda w TVP o odbudowie przetwórstwa i… młodzieży z miasta „bez wartości”

- Trzeba wzmocnić pozycję małych gospodarstw i odbudować przetwórstwo w Polsce – przekonywał na antenie TVP INFO minister rolnictwa Grzegorz Puda. Przy okazji skrytykował młodzież mieszkającą na wsi, która jego zdaniem jest wychowywana „bez wartości”. - Mleko nie bierze się z kartonu - powiedział.

czytaj więcej

Polskie owoce wygrały z koronawirusem

Pandemia wygenerowała dodatkowy popyt na owoce jagodowe. Produkcja wzrosła o 10%, wzrosła również sprzedaż soków NFC i mrożonek. Plantatorzy pokazali, że umieją dostosować się do warunków i wykorzystywać nowe okazje do promocji. Pomagali w czasie najdramatyczniejszych zachorowań, wspierali gastronomię i zapraszali na plantacje  w momencie, kiedy ludzie bardzo tego potrzebowali. Swoją ofertę pokazali jagodowi przetwórcy.

czytaj więcej

Czy obronimy kaptan przed wycofaniem z rynku?

Z Polskiego rynku zniknęło już 68 preparatów fungicydowych. Kolejny na liście wycofywanych środków jest Kaptan. Jakie będą skutki jego braku na rynku dla sadowników? Czy uda się go wybronić?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)