Protesty rolników w całym kraju. Straty producentów zbóż sięgają 40-50%!
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Protesty rolników w całym kraju. Straty producentów zbóż sięgają 40-50%!

21.03.2023autor: Dorota Kolasińska

Były rozmowy w resorcie rolnictwa, zaproponowano środki zaradcze, jednak to nie jest wystarczające, aby poprawić sytuację na rynku zbóż. Rolnicy są stratni, załamani i mają dość propozycji zamiast realnych działań. 

Wczoraj do Szczecina do Urzędu Wojewódzkiego przyjechało około 30 ciągników, aby na ręce wojewody złożyć petycję w sprawie protestu. To dopiero początek wielkiej akcji protestacyjnej Rolniczej Solidarności

– Głównym postulatem rolników protestujących w Szczecinie jest konieczność wprowadzenia przez rząd tarczy antykryzysowej umożliwiającej upłynnienie zboża z Ukrainy. Obecnie rolnicy zmagają się ze stratami z tytułu braku sprzedaży zboża w granicach 40-50%. Ceny zbóż lecą na łeb, na szyję. Magazyny są przepełnione, mamy ogromne obawy co do tego, co czeka rolników w żniwa. Na ten moment wiemy, że ceny za zboże, które będą oferowane w żniwa, wyniosą tyle, ile wynosiły dwa lata temu – stwierdził Edward Kosmal. 

Rolnicy prowadzili negocjacje z rządem, podali konkretne rozwiązania. Niestety najwyraźniej nie udało się dojść do kompromisu, bo NSSZ Solidarność RI zamierza protestować przez miesiąc, a wielka akcja rozpocznie się w czwartek 23 marca br. Edward Kosmal przewiduje, że podczas protestu na ulice wyjedzie nawet 100 ciągników.

r e k l a m a

AgroUnia również rozpoczyna protest

Wczoraj pod gmachem Ministerstwa Rolnictwa zgromadzili się rolnicy zrzeszeni w AgroUnii. Gospodarze podobnie, jak zachodniopomorscy rolnicy mają dość niskich cen zbóż, braku opłacalności produkcji i zapchanych ukraińskim zbożem magazynów, w których nie ma miejsca na zboże polskich rolników. Już kilka dni temu AgroUnia rozsypała plewy pod domem jednego z polityków. To był dopiero początek, bo organizacja rolnicza planuje szereg takich akcji w całym kraju. 

- Niech minister zobaczy, z czym polscy rolnicy muszą się borykać. Niech ubrudzi sobie swoje lakierki tymi plewami. Nasza cierpliwość się skończyła, a PiS skapitulował przed problemami polskich rolników. Dlatego w najbliższych dniach pod domy i biura posłów PiS będą dostarczone płody rolne. Będziemy im wozić pszenicę, kukurydzę, plewy czy jabłka. To będą te wszystkie płody, z którymi dziś mamy problem – mówił Michał Kołodziejczak, prezes AgroUnii. Ceny pszenicy spadły do poziomu 800 zł/t i 1900 zł/t rzepaku, to są ceny, które nie zapewnią żadnemu gospodarstwu godnego dochodu, a jedynie straty. Więcej o proteście AgroUnii. 

Rolnicy podkreślają, że obecna sytuacja, w której się znaleźli jest winą ministra Kowalczyka, który twierdził, że warto przetrzymać zboże, bo ceny w skupie wzrosną. Niestety tak się nie stało, stawki spadły, a rolnicy zostali z niczym. 

Rząd zaproponował dopłaty do zbóż, jednak te traktowane są przez nich jako zapomoga, która ma ich jedynie uciszyć, a i tak w dłuższej perspektywie nie ureguluje sytuacji. 



oprac. dkol na podst. tygodnik-rolniczy.pl

Fot. AgroUnia/Choszczno NSZZ Solidarność Rolników Indywidualnych

autor Dorota Kolasińska

Dorota Kolasińska

<p>redaktor portalu topagrar.pl i działu top bydło, zootechnik, specjalista w zakresie hodowli bydła mięsnego i mlecznego</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Protesty rolników w całej Polsce. Gdzie będą blokady dróg i torów?

Niekontrolowany import zboża z Ukrainy stopniowo pogłębia kryzys w polskim rolnictwie. Dramatyczna sytuacja na rynku zbóż zmusiła rolników do protestów, które odbywają się regularnie, a w najbliższych dniach możemy się spodziewać ich szczególnego nasilenia.

czytaj więcej

Ruch rolniczy wygrał w Holandii, bo politykom za bardzo śmierdział obornik

Rzecz się stała niesłychana, podczas wyborów w Holandii zwyciężył Ruch Rolniczo-Obywatelski (BBB). To wydarzenie bez precedensu w Unii Europejskiej. Zostało sprowokowane przez rząd, któremu śmierdział obornik i gnojowica.

czytaj więcej

100 ciągników zablokowało ulice Szczecina. Protest rolników potrwa miesiąc

23 marca 2023 r. rolnicy z zachodniopomorskiej "Solidarności" z okolic Szczecina rozpoczęli protest, który ma zmusić polski rząd do działania i poprawy sytuacji w rolnictwie. Akcja została zarejestrowana na miesiąc, jednak organizatorzy zapewniają, że będzie trwała tak długo, aż odpowiedzialni za kryzys na polskim rynku rządzący nie zreflektują się i nie zaczną działać. 

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)