„Proszę gospodarzu stąd wyjść!”: tak organizacja prozwierzęca odbierała krowę rolnikowi
r e k l a m a
Partnerzy portalu

„Proszę gospodarzu stąd wyjść!”: tak organizacja prozwierzęca odbierała krowę rolnikowi

12.11.2021autor: Dorota Kolasińska

Na Twitterze rozgorzała dyskusja po tym, jak w sieci pojawił się filmik z odbioru krowy od jednego z dolnośląskich hodowców. Komisarz ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski skomentował sytuację na swoim profilu. Co uważa na temat takiego zachowania?

Na profilu jednego z użytkowników Twittera „Czarna Lista Pro” pojawił się film z interwencji Inspektorów ds. ochrony zwierząt. Inspektorzy w bardzo agresywny sposób zwracają się do rolnika krzycząc na niego, wymachując rękoma i rozkazując w jego własnej oborze. Gospodarz stoi opanowany zasłaniając ciałem krowę i próbuje zadzwonić na policję. 

- Większość ludzi nie wie i nigdy się nie dowie w jakiej atmosferze odbywa się "interwencja" zabrania komuś zwierzęcia (tu krowy). Na wideo "inspektorzy" #DIOZ. Bez udziału prawdziwej Inspekcji weterynaryjnej czy policji – czytamy we wpisie na TT, do którego dołączono filmik dla osób o mocnych nerwach. Tuż po upublicznieniu w sieci rozgorzała dyskusja, w którą włączył się Janusz Wojciechowski, Komisarz ds. rolnictwa KE.


­- Gwoli jasności - byłem i jestem stanowczo przeciw temu, żeby prywatne inspekcje w prywatnych mundurach miały prawo odbierania zwierząt prywatnym właścicielom. Od tego jest władza państwowa. A tu w dodatku krowa na ściółce, zdrowa, dobrze utrzymana... To nie może tak dalej trwać! – pisze Janusz Wojciechowski, w dalszych wpisach czytamy, że komisarz zamierza przeanalizować sytuację i podjąć działania. Na razie nie jest pewny czy jako komisarz czy obywatel.

Konieczna zmiana przepisów!

W dyskusję włączyli się rolnicy oraz Jerzy Wierzbicki, prezes Polskiego Zrzeszenia Producentów Bydła Mięsnego, który uważa, że właśnie z powodu takich sytuacji i nadużyć należy zmienić Prawo dot. ochrony zwierząt. - Panie Komisarzu art 7 ust 3 uoz wymaga zmiany. W aktualnym brzmieniu daje zbyt dużo pola na nadinterpretację – podkreślił Wierzbicki. Z kolei Janusz Wojciechowski w odpowiedzi na tą propozycję zaznaczył, że również daje „prywatnym podmiotom państwowe uprawnienia policyjne, wykorzystywane wobec najsłabszych rolników, bo przecież do wielkiej fermy nie wejdą. To jest absolutnie do zmiany. Tylko policja i straż gminna powinna odbierać.”.

Komisarz dodał w dyskusji, że uwzględniając przesłanki obydwu stron – hodowców i organizacji, należy uruchomić system szybkiego reagowania na okrucieństwo wobec zwierząt. - Swego czasu proponowałem powołanie Państwowej Inspekcji Ochrony Zwierząt. Wciąż jeszcze mam gotowy projekt. Bylibyśmy europejskimi liderami w tej sprawie – podkreślił komisarz na Twitterze.

Problem polega również na tym, że skonfiskowane zwierzęta rzadko wracają do właścicieli, bo sprawy sądowe ciągną się latami, a hodowcy zostają z niczym.

Oprac. dkol na podst. TT

Fot. Screen z filmu zamieszczonego przez użytkownika Czarna Lista Pro

autor Dorota Kolasińska

Dorota Kolasińska

<p>redaktor portalu topagrar.pl i działu top bydło, zootechnik, specjalista w zakresie hodowli bydła mięsnego i mlecznego</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Aktualności

MRiRW: Organizacje pro-zwierzęce nie mogą wchodzić i rekwirować zwierząt

Czy organizacje pro-zwierzęce mogą wchodzić na teren gospodarstw i rekwirować zwierzęta? Zdaniem ministerstwa rolnictwa nie mają takiego prawa. Ostateczna decyzja o odebraniu zwierzęcia należy tylko i wyłącznie do organów administracji publicznej, a nie „przebierańców” podszywających się pod funkcjonariuszy państwowych. 

czytaj więcej
Aktualności

Tego nikt się nie spodziewał podczas wręczania Odznaczenia dla Inspekcji Weterynaryjnej

Chętnie zamienię państwowe odznaczenie za wieloletnią służbę, na lepsze zarobki w Inspekcji Weterynaryjnej - mówi jej pracowniczka, która w emocjonalnym liście do ministra rolnictwa Henryka Kowalczyka prosi go o spotkanie. W przyszłorocznym budżecie rząd przewiduje pieniądze na 604 nowe etaty w Inspekcji. Zdaniem lekarzy weterynarii nie rozwiązuje to problemu.

czytaj więcej

Pomysł na biznes na wsi: śliwkowy butik jak w Szydłowie

Do butiku można udać się po sukienkę, buty czy torebkę. A czy przyszłoby wam do głowy, że może istnieć śliwkowy butik? Jedyny taki w Polsce znajdziecie w Szydłowie. Założyła go Agnieszka Baxter, która dziś zasila szeregi przedsiębiorczych kobiet zrzeszonych w stowarzyszeniu Liderki Innowacji. Jest kolejną liderką na naszych łamach.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)