Ostra krytyka noweli ustawy i holdingu spożywczego w Sejmie
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Ostra krytyka noweli ustawy i holdingu spożywczego w Sejmie

18.11.2021autor: wk

Sejm przyjął ustawę, która ma umożliwić przekazywanie akcji i udziałów przez Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa. Ma to ostatecznie doprowadzić do powstania Narodowego Holdingu Spożywczego. Opozycja przypomina, że trwa to już 6 lat.

Poselski projekt ustawy o zmianie ustawy o gospodarowaniu nieruchomościami rolnymi Skarbu Państwa jest bardzo krótki, gdyż w praktyce zawiera jeden przepis. Mówi on, że w przypadku gdy jest to niezbędne dla realizacji polityki gospodarczej państwa, w tym ochrony interesów Skarbu Państwa, na wniosek ministra aktywów państwowych Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa, za zgodą ministra rolnictwa, przekazuje ministrowi aktywów państwowych wykonywanie praw z akcji lub udziałów, które stają się w ten sposób mieniem Skarbu Państwa nie wchodzącym w skład Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa.

- Ta ustawa jest bardzo ważną ustawą, jest bardzo dużym krokiem, milowym krokiem w tworzeniu holdingu. Holdingu, który jest oczekiwany przez rolników, holdingu, który ma pomóc w całym łańcuchu spożywczym, holdingu, który ma być akumulatorem, jeżeli chodzi o ceny. Bo wiemy o tym, że bardzo często w tej chwili przez to, że przetwórstwo, jak również pośrednictwo w Polsce jest przede wszystkim w rękach wielkich koncernów prywatnych, przede wszystkim koncernów zagranicznych – mówił w Sejmie poseł sprawozdawca Robert Telus.

r e k l a m a

Ostra krytyka opozycji

Z kolei opozycja przypomniała niekończącą się historię „niepowstania” narodowego holdingu, który był obiecywany jeszcze przez ministra Krzysztofa Jurgiela w 2015 r. Skrytykowano także samą koncepcję przenoszenia akcji i udziałów. - Udział najlepszych spółek nadzorowanych przez KOWR przejmie holding, za to KOWR dostanie część akcji holdingu. Tylko że z chwilą objęcia udziałów spółek przez holding państwo traci całkowitą kontrolę nad ogromnym majątkiem Polaków. Ta ustawa to prosta droga do wyprowadzenia majątku, który trafi pod zarząd tłustych kotów politycznych – mówiła w Sejmie posłanka Dorota Niedziela z Platformy Obywatelskiej, która przypomniała nieudane interwencje na rynku owoców miękkich (Eskimos) oraz mleka (Bielmlek).

W podobnym tonie wypowiadały się pozostałe kluby opozycyjne. - Prawo i Sprawiedliwość ma wiele ikonicznych osiągnieć. Miliony samochodów elektrycznych, budowa promów przez stocznię w Szczecinie, elektrownia węglowa w Ostrołęce. Wszystkie te wielkie inwestycje łączy jedna cecha: nigdy nie zostały zrealizowane – mówił poseł Marcin Kulasek z Lewicy, który wyraził wątpliwość czy rządowi uda się zrealizować obietnice stworzenie holdingu.

Polskie Stronnictwo Ludowe zwróciło uwagę, że narodowy holding powinien powstać już dawno. - To przejęcie chociażby Spółdzielni Mleczarskiej Bielmlek za długi wobec Skarbu Państwa. To już powinien być zakład, spółka holdingu spożywczego. Powinno to działać, a dzisiaj spłonęło, prezes, wasz senator dzisiaj jest w areszcie, ale to nie zmienia faktu, że zakład niszczeje. Przyjdzie zima, wszystko padnie. Tak wspieracie. Po drodze padł Ozorków, padł Rypin. Przecież to wszystko już dzisiaj mogło być w holdingu – mówił poseł Stefan Krajewski z PSL.

Riposta rządu

Przedstawiciel rządu zaprzeczył, że państwu grozi utrata kontroli nad holdingiem. Przypomniał, że jego główny podmiot czyli Krajowa Spółka Cukrowa w 79,69% akcji jest w posiadaniu Skarbu Państwa, a 20,31% akcji jest w rękach obecnych i byłych  pracowników oraz plantatorów buraków cukrowych. - Państwo doskonale wiedzą, po co ten holding pojawi się na rynku któregoś, mam nadzieję, że już bliskiego dnia. Pojawi się jako interwent, i to zwycięski interwent, na rzecz polskiego rolnictwa i polskich rolników. Z kim się zmierzy? Zmierzy się z obcym kapitałem, z właścicielami wielkich przetwórni, takimi, którzy od lat 90. przechwycili sprzedawane za bezcen poszczególne składniki polskiego państwowego majątku i rządzą nim do dzisiaj – przekonywał wiceminister rolnictwa Szymon Giżyński.

Decyzja Sejmu

Ostatecznie za przyjęciem ustawy głosowało 266 posłów, 54 było przeciwnych (m.in. Lewica). A 118 wstrzymało się od głosu (m.in. Platforma Obywatelska).

W skład holdingu na oprócz Krajowej Spółki Cukrowej ma wejść szereg spółek hodowli roślin oraz zwierząt. W tym także Kombinat Rolny Kietrz. Nowy minister rolnictwa Henryk Kowalczyk zapowiedział, że Narodowy Holding Spożywczy ma powstać w pół roku.

r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Aktualności

Narodowy Holding Spożywczy - pomysł powraca

Po raz kolejny wraca temat powstania Narodowego Holdingu Spożywczego. Projekty i koncepcje są już gotowe, ale czy faktycznie tym razem termin powstania grupy zostanie dotrzymany? Co to oznacza dla rolników?

czytaj więcej
Aktualności

„Piątka dla zwierząt” znów na tapecie. Jakie zmiany się szykują?

Czy w nowym parlamencie wrócą pomysły z „Piątki dla zwierząt”? Takie zapowiedzi słychać już z ust niektórych posłów przyszłej koalicji rządowej. Hodowcy zwierząt przestrzegają przed niszczeniem polskiego rolnictwa i przypominają jak skończyły się poprzednie próby wprowadzenia zakazów...  

czytaj więcej
Aktualności

Szykuje się protest na granicy ukraińskiej – polscy przewoźnicy ze zgodą na blokadę

Polscy przewoźnicy 6 listopada br. rozpoczną protest na granicy z Ukrainą. Organizatorzy otrzymali oficjalną zgodę na blokadę, która może potrwać nawet dwa miesiące. Skoncentrowana będzie ona na trzech głównych przejściach granicznych. Jakie postulaty postawili?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)