Narodowy Holding Spożywczy - pomysł powraca
Po raz kolejny wraca temat powstania Narodowego Holdingu Spożywczego. Projekty i koncepcje są już gotowe, ale czy faktycznie tym razem termin powstania grupy zostanie dotrzymany? Co to oznacza dla rolników?
– Ta sprawa trwa zbyt długo – stwierdził nowy wicepremier i minister rolnictwa i rozwoju wsi, Henryk Kowalczyk – Rozmawiałem na ten temat z wicepremierem Jackiem Sasinem. Chcemy, żeby ten holding powstał w pół roku.
Czekamy od 6 lat
Czy Holding ma szansę powstać? Pierwszy raz o Narodowym Holdingu Spożywczym zrobiło się głośno po wyborach w 2015 roku. PiS obiecało utworzenie takiej spółki, ale jesień i zima szybko minęły, zrobił się rok 2016. Minister Krzysztof Jurgiel, ówczesny szef resortu rolnictwa, zapowiedział, że NHS powstanie lada moment na bazie Krajowej Spółki Cukrowej, połączonej z państwowymi spółkami nasiennymi, giełdami towarowymi i innymi podmiotami.
Nastał czas rządów ministra Ardanowskiego, w czasie których KOWR w listopadzie 2018 powołał pełnomocnika ds. utworzenia Narodowego Holdingu Spożywczego oraz Zespół do spraw opracowania koncepcji utworzenia Krajowej Grupy Spożywczej.
Zespół przez pół roku tworzył „Koncepcję utworzenia Krajowej Grupy Spożywczej”, tymczasem spółka z Warszawy, na zlecenie KOWR, za kilkadziesiąt tysięcy złotych przystąpiła do szukania firmy, która stworzyłaby biznesplan dla holdingu. W lipcu 2019 r. padło zdanie, że grupa powstanie „do końca miesiąca”.
W 2020 roku Krajowa Spółka Cukrowa i inne spółki SP z sektora rolniczego przejęło Ministerstwo Aktywów Państwowych, które kontynuowało tworzenie koncepcji holdingu dookoła KSC, tak więc projekt przeszedł z rąk do rąk, ale pozostawał w fazie idei ministra Jurgiela.
„Za pół roku będzie”
Resort Aktywów Państwowych zapewniał na początku 2021 r., że holding powstanie w pierwszym kwartale, a później w pierwszym półroczu tego roku, bo proces jest już na zaawansowanym etapie. MAP poinformowało również, że uzyskano zielone światło z UOKiK w sprawie koncentracji podmiotów z sektora rolno-spożywczego.
„Celem projektu konsolidacji spółek z branży rolno-spożywczej wokół Krajowej Spółki Cukrowej jest stworzenie na bazie zasobów dostępnych Skarbu Państwa silnego podmiotu, silnej grupy kapitałowej, która wzmocni pozycję rynkową spółek w portfelu Skarbu Państwa, jak również przyczyni się do rozwoju polskiego rolnictwa, przemysłu spożywczego oraz wzmocnienia pozycji konkurencyjnej na krajowych i międzynarodowych rynkach żywnościowych” – mówił wiceminister Andrzej Śliwka o projekcie.
Czym będzie zajmowała się grupa?
Kontraktacją,
Skupem,
Przetwórstwem i obrotem zbożami,
Przetwórstwem warzyw i owoców,
Produkcją skrobi ziemniaczanej,
Produkcją słodyczy.
Istnieje obawa, że tak duży podmiot, działający na rynku rolno-spożywczym, może dyktować ceny skupów produktów rolnych, co nie tylko nie pomoże, a zaszkodzi rozdrobnionym, mniejszym producentom. Najwyraźniej jednak dyskusja jest zakończona, bo jak informuje aktualnie nowy minister rolnictwa, Narodowy Holding Spożywczy powstanie w ciągu pół roku.
Dziś w Sejmie rozpatrywany jest projekt ustawy o gospodarowaniu nieruchomościami Skarbu Państwa po to, aby w sposób jasny i przejrzysty wyznaczyć zasady przeniesienia spółek. Holding będzie budowany wokół Krajowej Spółki Cukrowej.#Sejm #NarodowyHoldingSpożywczy #MRiRW pic.twitter.com/TnItWzv8g9
— Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi (@MRiRW_GOV_PL) October 28, 2021
Henryk Kowalczyk poinformował, że Sejm RP rozpatrzył w czwartek 28 października projekt ustawy o gospodarowaniu nieruchomościami Skarbu Państwa.
– To pozwoli na to, aby w sposób jasny i przejrzysty wyznaczyć zasady przeniesienia spółek – twierdzi Kowalczyk.
fot. Polski Cukier, MRiRW
Aneta Lewandowska
<p>redaktor portalu topagrar.pl, zootechnik, specjalistka w zakresie hodowli zwierząt</p>
Najważniejsze tematy