Niemcy – zapłacą dodatkowy podatek od serów, mięsa, jaj i mleka?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Niemcy – zapłacą dodatkowy podatek od serów, mięsa, jaj i mleka?

09.02.2020autor: Dorota Kolasińska

W Niemczech trwa debata na temat dobrostanu zwierząt.  Zwiększenie cen mięsa, mleka, jaj i sera odczuliby konsumenci, a celem miałaby być poprawa warunków dobrostanu zwierząt. 

Rozpoczęła się europejska dyskusja na temat podatku od mięsa, o którym pisaliśmy w minionym tygodniu. Państwa UE nie są obojętne tematowi dodatkowych opłat. W Polsce po publikacji części raportu dotyczącego propozycji wprowadzenia podatku od mięsa jednej z organizacji w mediach zawrzało.

Przeciwny projektowi będzie cały łańcuch produkcji i przetwórstwa mięsa, ale również konsumenci, bo to oni wyłożą na ten cel pieniądze i to niemałe. Nie tylko w Polsce się dzieje, ale także w Niemczech. 

Niemiecki konsument miałby zapłacić więcej za mleko, jaja, sery czy mięso – aby sfinansować poprawę warunków bytowania zwierząt gospodarskich. Obecnie zajmują się tym eksperci doradzający niemieckiemu rządowi. 

Wyroby mięsne miałyby podrożeć o 40 eurocentów/kg. Propozycje podwyżek dotyczą także innych produktów. Nałożony podatek miałby być wykorzystany jako rekompensata dla rolników za zmniejszenie intensyfikacji produkcji i poprawę warunków. Zamierzony cel – wszystkie zwierzęta w boksach, luzem, na pastwiskach, a więc więcej przestrzeni z dostępem na zewnątrz – ma być osiągnięty w 2040 r. 

Była minister rolnictwa Renate Kuenast z partii Zielonych twierdzi, że mimo iż najprawdopodobniej jest już na to za późno, ale mogłoby to mieć rację bytu, ale tylko w sytuacji prawidłowego oznakowania produktów i ich pochodzenia. 

Według sondaży Niemcy są w stanie dopłacić do kg mięsa w zamian za „pewność” pochodzenia surowca. Jednak inni twierdzą, że nie jest to dobry kierunek, gdyż spowoduje zmniejszenie spożycia mięsa. Potrzebne są raczej jasne oznaczenia, np. znak dobrostanu czy wyższe standardy hodowli, a także monitoring i adekwatna wypłata środków. 

oprac. dkol na podst. next.gazeta.pl
fot. poglądowe
autor Dorota Kolasińska

Dorota Kolasińska

<p>redaktor portalu topagrar.pl i działu top bydło, zootechnik, specjalista w zakresie hodowli bydła mięsnego i mlecznego</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Aktualności

Minister Ardanowski – Rząd PIS nie dopuści do wprowadzenia podatku mięsnego w Polsce

Minister rolnictwa i rozwoju wsi Jan Krzysztof Ardanowski w rozmowie z portalem wiadomoscihandlowe.pl zapewnia, że nie dopuści do wprowadzenia podatku mięsnego w Polsce. Jak wskazuje, taki wariant nawet nie jest rozpatrywany, a ponadto podatku nie popiera nikt w rządzie Prawa i Sprawiedliwości.

czytaj więcej
Aktualności

Jan Krzysztof Ardanowski na Kongresie Mięsnym: Nie dajmy sobie wmówić, że mięso jest złe!

– Produkcja mięsna zaczyna być skomplikowana. Rolnictwo było niegdyś uważane za działalność dobrą i szlachetną, a nagle się okazuje, że dla znacznej części społeczeństwa rolnicy są wrogami przyrody czy Ziemi. Że właściwie są barbarzyńcami, którzy powinni się wstydzić tego, co robią – mówił na Kongresie Mięsnym 2020 Jan Krzysztof Ardanowski, minister rolnictwa i rozwoju wsi.

czytaj więcej
Aktualności branżowe

Minister Ardanowski do przedstawicieli mleczarni: Chłop nie jest tylko do dojenia krów!

Od dawna wiadomo, że trudno o lepsza formę organizacji produkcji i skupu mleka niż spółdzielczość. Pod tym kątem, Polska jest podawana jako wzorowy przykład współpracy rolników, zaufania, godnych warunków pracy i płacy… Czy naprawdę tak jest? Jak Krzysztof Ardanowski, minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi nie jest tego pewien…

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)