Niemcy cierpią z powodu koronawirusa i wpuszczą pracowników sezonowych
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Niemcy cierpią z powodu koronawirusa i wpuszczą pracowników sezonowych

07.04.2020autor: Grzegorz Ignaczewski

Niemcy ogłosiły, że ponownie otworzą swoje granice dla sezonowych pracowników rolnych na ściśle określonych warunkach i w ograniczonym zakresie.

Około 40 tys. pracowników w kwietniu i tyle samo w maju będzie mogło wjechać do Niemiec do prac sezonowych w rolnictwie. Ponadto niemiecki rząd chce przyciągnąć do prac sezonowych w rolnictwie dodatkowych 10 tys. pracowników z lokalnego rynku (bezrobotni, studenci, osoby ubiegające się o azyl, pracownicy zatrudnieni na krótki czas). Jeśli się to powiedzie, teoretycznie zaspokoi to popyt Niemiec na 100 tys. pracowników rolnych potrzebnych do końca maja.

Jest to reakcja na silną presję sektora rolnego, który bez pracowników sezonowych – szczególnie z krajów Europy Wschodniej – nie jest w stanie zorganizować produkcji. Według danych niemieckiego ministerstwa rolnictwa, rocznie sektor rolny w tym kraju potrzebuje 300 tys. pracowników sezonowych do takich prac jak: zbiór szparagów, truskawek i ogórków, a także sadzenie / siew warzyw, na przykład kalafiora, brokułów, sałaty, kapusty, marchwi i cebuli. Niektórzy pracownicy sezonowi pomagają również w gospodarstwach hodowlanych oraz w rzeźniach.
r e k l a m a

Pod naciskiem rolników


Niemiecki Związek Rolników, regionalne stowarzyszenia rolników ostro protestowały przeciwko zamknięciu granicy i domagały się wprowadzenia wyjątków dla pracowników sezonowych w rolnictwie. Stowarzyszenia argumentowały, że brak pracowników w sezonie sadzenia wpłynie na produkcję rolną w dłuższej perspektywie i doprowadzi do niedoboru produktów i surowców dla zakładów przetwórstwa spożywczego w dalszej części roku, co spotkał się z uznaniem władz bo jak podkreśliła minister rolnictwa Julia Kloeckner: „Można zbierać tylko to, co zostało zasadzone”.

Rygorystyczne procedury


Najważniejsze zasady wjazdu pracowników sezonowych do Niemiec:

  • W kwietniu i maju do Niemiec może wjechać do 40 tys. pracowników sezonowych. Są oni wybierani na podstawie zapotrzebowania pracodawców i rygorystycznych standardów higieny.
  • Zagraniczni pracownicy sezonowi będą podróżować samolotem (bez przejazdów autobusem przez Europę ze względu na ochronę przed infekcjami). Policja federalna określi odpowiednie lotniska we współpracy ze stowarzyszeniami rolników. Pracownicy są odbierani przez pracodawcę na lotnisku (bez indywidualnego przyjazdu).
  • Przy wjeździe pracownik medyczny przeprowadza kontrolę zdrowia zgodnie ze znormalizowaną procedurą.
  • Nowi przybysze muszą mieszkać i pracować oddzielnie od innych pracowników w ciągu pierwszych 14 dni i nie mogą opuszczać siedziby firmy (faktyczna kwarantanna z możliwością pracy). Obowiązuje podział zespołów, zakwaterowania i pracy: praca w stałych, małych grupach od pięciu do dziesięciu, max. około 20 osób.
  • Należy zachować minimalne odległości podczas pracy lub (jeżeli minimalne odległości nie są możliwe) należy stosować ochronę jamy ustnej, rękawice lub szyby / folie ochronne.
  • Z wyjątkiem rodzin, maksymalna liczba osób w mieszkaniu wynosi połowę jego pojemności. W pokojach obowiązują ścisłe przepisy dotyczące higieny, które są udostępniane w odpowiednim języku narodowym.
  • Jeśli istnieją podstawy, by podejrzewać, że pracownik został zarażony koronawirusem, należy go natychmiast odizolować i skontaktować się z lekarzem, aby pracownik mógł zostać przebadany pod kątem wirusa. Ponadto cały zespół powinien zostać odizolowany i przetestowany pod kątem wirusa.

Oprac: gi na podstawie USDA FAS
autor Grzegorz Ignaczewski

Grzegorz Ignaczewski

<p>redaktor „top agrar Polska”, ekonomista, specjalista w zakresie dopłat bezpośrednich, PROW i ekonomiki gospodarstw.</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Aktualności branżowe

Koronawirus ogranicza inwestycje

 Jak epidemia koronawirusa wpłynęła na nowe inwestycje oraz realizację dotychczasowych zamówień – pytamy Bartłomieja Benisza, prezesa zarządu firmy Arbena.

czytaj więcej
Aktualności branżowe

Krzysztof Jurgiel pyta KE o wpływ COVID-19 na rynek mleka

Krzysztof Jurgiel skierował zapytanie do Komisji Europejskiej na temat wpływu COVID-19 na unijny rynek mleka. Według niego istnieje realne niebezpieczeństwo dla tego sektora.

czytaj więcej
Aktualności

Koronawirus: Branżowe związki rolne wystosowały list do premiera

Przedstawiciele 13 rolniczych organizacji branżowych wystosowali list do Premiera RP Matusza Morawieckiego w związku ze skutkami pandemii koronawirusa, w którym zawarli szereg kluczowych z punku widzenia branży rolno-spożywczej rekomendacji. Poniżej publikujemy ten list w całości.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)