Niedobór witaminy B12 ma zły wpływ na organizm
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Niedobór witaminy B12 ma zły wpływ na organizm

01.10.2023

Coraz więcej wątpliwości pojawia się w odniesieniu do diety opartej na bazie mięsa pochodzenia roślinnego. Pojawiają się liczne głosy krytyczne mówiące o tym , że w tego typu mięsie miało zabraknąć witaminy B12. Czy wspomniana witamina pojawia się wyłącznie w mięsie odzwierzęcym?

Według UK’s National Health Service niedobór witaminy B12 może prowadzić do łagodnej depresji. Osoba pozbawiona odpowiedniej ilości witamin może zmagać się z anemią, zmęczeniem, problemem ze wzrokiem, osłabieniem mięśni, a w konsekwencji – z problemami o podłożu psychologicznym.

Gdzie można znaleźć witaminę B12?

Witaminę B12 można znaleźć w:
  • mięsie,
  • w jajkach,
  • nabiale oraz wzbogaconych o tę witaminę płatkach czy drożdżach.
  • Wynika z tego, że witaminę B12, w sporych ilościach, można znaleźć w mięsie pochodzenia zwierzęcego, ale nie tylko.

B12 – sztuczna czy naturalna?

Okazuje się, że część producentów stosuje witaminę B12 do produkcji swoich wyrobów żywnościowych opartych na bazie roślin. Robi tak, np. firma Vivera, która znana jest m. in. z roślinnego shawarma kebaba.

Ze względu na restrykcje, które zapobiegają przedawkowaniu witaminy B12, produkty roślinne nie mogą jednak oferować takiego samego poziomu witaminy, co produkty, naturalnie posiadające ją w swoim składzie. Ograniczenia spowodowane są tym, że grupą docelową dla roślinnych produktów są głównie wegetarianie i weganie, którzy swoją codzienną dietę już wzbogacają o suplementy zawierające witaminę B12.  

Z kolei, Bobeldijk – niderlandzki producent żywności zajmujący się sprzedażą roślinnych produktów, takich jak wegańskie burgery i wegańskie smażone filety rybne - , proponuje inne rozwiązanie dla suplementacji witaminy B12.

Linda Klock – menadżerka projektu w Bobeldijk – w rozmowie z FoodNavigator wspomniała, że jako firma używają witaminowego premiksu, w którego skład wchodzą: witamina B12, żelazo i cynk. Roztwór dodawany jest do produktów w odpowiednich proporcjach tak, aby zapewnić klientowi rekomendowaną, dzienną porcję (15%) witaminy.

r e k l a m a
Należy pamiętać, że wytworzona przez firmę – wersja B12 – różni się od tej naturalnej znajdującej się w jedzeniu i piciu. Specjalnie spreparowana opcja zawiera:
  • hydroksylaminę lub cyjanokobalminę,
  • a naturalna wzbogacona jest o metylokobalaminę, hydroksylaminę i S-adenozylokobalamina.

Witamina niezbędna dla wegetarian i wegan

O zdanie na temat zapotrzebowania na witaminę B12, zapytano przedstawicielki dwóch firm zajmujących się produkcją żywności roślinnej – Karin Löwik (Vivera) i Lindę Klock (Bobeldijk), które w tym temacie są ze sobą zgodne.

- Przez większość czasu wegetarianie nadal jedzą produkty pochodzenia zwierzęcego, które zawierają witaminę B12, takie jak jogurt, mleko, ser lub jajka. Natomiast weganie unikają tego typu produktów, dlatego zaleca się im zażywanie suplementów zawierających B12 lub spożywanie produktów, do których dodaje się tę witaminę, by przyjęli należytą dzienną dawkę. Niedobór witaminy B12 może mieć nieprzyjemne skutki – mówi Klock w rozmowie z Foodnavigator.

Witamina B12 może się pojawić także w produktach roślinnych, np. w suszonych wodorostach i glonach. – wspomina – Ale spora część tego typu wariantów nie jest aktywna i nie jest odpowiednio wchłaniana przez organizm. To pytanie do doktora albo dietetyka – dodaje Löwik – ale w skrócie, jeśli nie dostarczysz sobie wystarczającej ilości witamin i minerałów, wpłynie to negatywnie na twoje zdrowie.
Źródło: foodnavigator.pl
Patrycja Lisowska
Fot: enavto.elements
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Dożynki Prezydenckie 2023: najpiękniejszy wieniec dożynkowy i Konkurs dla Kół Gospodyń Wiejskich

   W miniony weekend w Warszawie odbyło się już IX Święto Plonów w Pałacu Prezydenckim. Prezydent podziękował rolnikom za trud włożony w pracę w gospodarstwach, w dostarczanie zdrowej polskiej żywności konsumentom. Podczas tego święta przyznano nagrody za najpiękniejszy wieniec dożynkowy i w konkursie dla KGW.

czytaj więcej
Inne

Dobre, bo nasze – regionalne!

Coraz bardziej doceniamy naszych, regionalnych twórców, nie tylko rękodzieła, ale także nasze regionalne smaki. Działający w podpoznańskiej miejscowości Skrzynki, Instytut Skrzynki (woj. wielkopolskie) kultywuje i wspiera ten trend, organizując m.in. takie konkursy, jak „Smaki natury w tradycyjnych przetworach 2023” czy „Najlepszy Smak Powiatu Poznańskiego 2023”. 

czytaj więcej
Aktualności

„Piątka dla zwierząt” znów na tapecie. Jakie zmiany się szykują?

Czy w nowym parlamencie wrócą pomysły z „Piątki dla zwierząt”? Takie zapowiedzi słychać już z ust niektórych posłów przyszłej koalicji rządowej. Hodowcy zwierząt przestrzegają przed niszczeniem polskiego rolnictwa i przypominają jak skończyły się poprzednie próby wprowadzenia zakazów...  

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)