Meksyk nie chce kukurydzy GMO w żywności. Spór z USA zaostrza się
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Meksyk nie chce kukurydzy GMO w żywności. Spór z USA zaostrza się

31.08.2023autor: Dominika Mulak

Spór o bariery handlowe dla genetycznie modyfikowanej kukurydzy między Stanami Zjednoczonymi a Meksykiem wkracza w kolejną rundę. Czy USA utraci ważny rynek zbytu?

Jak ogłosiła w zeszłym tygodniu reprezentantka ds. handlu USA Katherine Tai, na wniosek Waszyngtonu w ramach umowy USA-Meksyk-Kanada (USMCA) powołana zostanie komisja ds. rozstrzygania sporów.

Powodem nieporozumień między dwoma krajami – Stanami Zjednoczonymi i Meksykiem – są planowane przez Meksyk ograniczenia w stosowaniu kukurydzy GMO, między innymi w tortillach i ciastach. Co więcej, w przyszłości rząd tego kraju chce stopniowo zastępować kukurydzę GMO we wszystkich produktach spożywczych i paszowych, aby przyczynić się do zachowania różnorodności odmian. Pierwotnie kukurydza GMO miała zostać zakazana wyłącznie w paszach dla zwierząt i do użytku przemysłowego od lutego 2024 roku. 

Poprzez powołanie komisji ds. rozstrzygania sporów konflikt między Meksykiem a USA osiąga nowy punkt kulminacyjny. Krok ten, który wydaje się być ostatecznym, został poprzedzony konsultacjami technicznymi, które, przynajmniej z punktu widzenia Waszyngtonu, nie przyniosły pożądanych rezultatów. Stany Zjednoczone chcą zachować w całości jeden z najważniejszych rynków zbytu dla kukurydzy GMO. 
r e k l a m a

Spór toczy się od miesięcy

Już pod koniec czerwca br., USA oficjalnie zwróciły się o konsultacje trójstronne w ramach umowy handlowej między USA, Kanadą i Meksykiem, bowiem oskarżyły Meksykanów o jej naruszenie w związku z planowanymi ograniczeniami dotyczącymi wprowadzania do obrotu kukurydzy GMO. Jak wyjaśniła 2 czerwca w Waszyngtonie Katherine Tai, jej kraj wielokrotnie skarżył się, że polityka Meksyku w zakresie biotechnologii nie jest naukowo uzasadniona. Co więcej, zagroziłoby to eksportowi do Meksyku ze szkodą dla amerykańskich rolników.

– Meksykańska polityka biotechnologiczna tłumi również innowacje rolnicze, które pomagają amerykańskim rolnikom reagować na pilne wyzwania klimatyczne, zwiększać produktywność i poprawiać ich źródła utrzymania – podkreśliła Katherine Tai.

Waszyngton jest szczególnie krytyczny wobec dekretu wydanego przez rząd Meksyku 13 lutego 2023 r., zgodnie z którym stosowanie kukurydzy GMO w tortillach i ciastach ma zostać zakazane. W rządowych zapowiedziach pojawiły się również plany stopniowego wycofywania kukurydzy modyfikowanej genetycznie ze wszystkich produktów spożywczych dla ludzi oraz pasz dla zwierząt. W związku z tym Meksyk odrzucił już pewne amerykańskie wnioski o zezwolenie na eksport i sprzedaż niektórych produktów biotechnologicznych.

Tymczasem sekretarz rolnictwa USA Tom Vilsack podkreślił, że biotechnologia okazała się bezpieczna przez dziesięciolecia. 

Według Federalnej Służby Dyplomatycznej Rolnictwa (FAS), ok. 90% meksykańskiego importu kukurydzy pochodzi z USA. Większość z nich to genetycznie modyfikowane odmiany, wykorzystywane jako pasza dla zwierząt.

Oprac. na podstawie AgE
Fot. Sierszeńska
autor Dominika Mulak

Dominika Mulak

<p>redaktor top agrar Polska i portalu topagrar.pl</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Organizacja produkcji bydła

5 tysięcy budek igloo dla cieląt na jednej fermie? Tak wygląda hodowla w Wisconsin

Podróże kształcą... W USA farmy mleczne i odchów cieląt wyglądają kompletnie inaczej niż w Europie. Różnicę widać przede wszystkim w skali hodowli. A jak żyją cielęta urodzone w USA?

czytaj więcej
Kukurydza

Kukurydza na ziarno – kiedy jest gotowa do zbioru?

W której fazie rozwojowej kukurydza z przeznaczeniem na ziarno jest gotowa do zbioru?

czytaj więcej
Kukurydza

Kukurydza na kiszonkę – kiedy zbierać?

Zbiór kukurydzy na kiszonkę, w zależności od regionu Polski, trwa, jest zakończony, albo dopiero się rozpocznie. Warto kierować się nie tylko kalendarzem, ale obserwacją roślin. Kiedy zbierać kukurydzę na kiszonkę?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)