Lubelska Izba Rolnicza domaga się stworzenia nowej kategorii dróg: Dojazdowa Rolnicza
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Lubelska Izba Rolnicza domaga się stworzenia nowej kategorii dróg: Dojazdowa Rolnicza

17.01.2023autor: Karol Pomeranek

Poznaliśmy stanowisko zarządu Lubelskiej Izby Rolniczej ws. zmiany rozporządzenia ministra infrastruktury dnia 24.06.2022 r. w sprawie przepisów techniczno-budowlanych dot. dróg publicznych.

Drogi powinny być przyjazne rolnikom

Jak czytamy we wstępie, gospodarstwa rolne w ostatnich latach między innymi dzięki inwestycjom finansowanych z funduszy unii europejskiej powiększyły znacznie park maszynowy. Mowa przede wszystkim o zwiększeniu liczby ciągników, a także nowoczesnych maszyn rolniczych

– Bezpieczny i bezproblemowy dojazd do pól mogą zapewnić wyłącznie zmodernizowane drogi, które poprawiają jednocześnie warunki pracy rolników – zauważa Lubelska Izba Rolnicza. – Modernizacja dróg powinna polegać na wzmocnieniu podłoża, co umożliwi przejazd cięższego sprzętu rolniczego, a także na położeniu utwardzonej nawierzchni, przygotowaniu zjazdu na pola uprawne oraz zapewnieniu odwodnienia drogi. 

Czas na nową kategorię dróg: Dojazdowa Rolnicza

Co w związku z tym proponuje LIR? Otóż Izba w rozporządzeniu ministra infrastruktury z dnia 24 czerwca 2022 roku w sprawie przepisów techniczno-budowlanych dotyczących dróg publicznych proponuje wprowadzić następujące zmiany:
  • Dział 3, Rozdział 1, Paragraf 11 – wyodrębnić nową kategorię drogi oznaczonej symbolem DR – dojazdowa rolnicza;
  • w paragraf 13 wyznaczyć maksymalną prędkość do 30 km/h.
– Natomiast pozostałe wymogi techniczno-budowlane określić na poziomie jak dla drogi klasy D – droga dojazdowa – uzupełnia Gustaw Jędrejek, prezes LIR.
Fot. Envato Elements
autor Karol Pomeranek

Karol Pomeranek

<p>dziennikarz w dziale PWR Online</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Rolnicy stracili podwójnie na cenach zbóż i nawozów. "Liczymy, że będzie lepiej na rynku, ale nie będzie"

Zawirowania cenowe na rynku zbóż oraz nawozów sprawiły, że jeśli ktoś przetrzymał ziarno, a nawozy kupił zaraz po żniwach lub na jesieni, to stracił podwójnie. Jak członkowie Mazowieckiej Izby Rolniczej wyszli na tej cenowej loterii, co bardziej było efektem szczęścia niż przeczucia. Przedstawiamy opinie rolników z woj. mazowieckiego.

czytaj więcej

Rolnik z Lubelszczyzny ograniczy nawożenie azotem o 1/3. „Prawie całe zboże z 2022 jest w magazynie”

Po fatalnym dla pszenic poprzednim sezonie w gospodarstwie Jacentego Kopery, obecny zapowiada się lepiej. Pytanie tylko czy będzie gdzie i za godną cenę sprzedać ziarno. Małków znajduje się bowiem tuż przy granicy z Ukrainą. 

czytaj więcej
Aktualności

KRIR apeluje o uruchomienie interwencyjnego skupu kukurydzy

Zarząd Krajowej Izby Rolniczej zaapelował do ministra rolnictwa Henryka Kowalczyka o uruchomienie interwencyjnego skupu kukurydzy. Sytuacja na polach i w skupach jest dramatyczna.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)