Kto ma owce ten ... ma straty?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Kto ma owce ten ... ma straty?

16.04.2022

"Kto ma owce, ten ma co chce", niestety odeszło w zapomnienie już wiele lat temu. Rolnicy bardzo liczyli, na to, że ich sytuacja się poprawi. Niestety nadal jest ciężko utrzymać się z tego biznesu.

Hodowcy owiec kilka lat temu mieli nadzieję, że dzięki dopłatom oraz chętnym na kupno wełny a nawet skór, hodowla owiec przestanie przynosić straty. Hodowców jednak wciąż jest mało i tylko niektórzy powiększają stada.

Jeszcze w latach 80-tych było w Polsce ponad 5 milionów owiec. Dziś jest góra 150 tysięcy szt. Hodowców też ubywa, a ci, którzy hodują, np. rasę wrzosówka, częściej nastawiają się na rekreacje, np. przy hodowli psów pasterskich, czy używają owiec do wypasania trawników.  

Zainteresowanie lokalnych restauratorów zakupem baraniny jest jednak spore. Opolskie ubojnie zwierząt nie mogą jednak przyjmować owiec. Dlatego zwierzęta odstawia się do rzeźni poza regionem.  Dotychczas największe partie żywca były jednak sprzedawane za granicę: małe jagnięta najczęściej do Niemiec i Włoch, a większe do Danii. Ale w ostatnich latach i z tym jest problem.

Krajowa konsumpcja rośnie, ale w dużych miastach. W sklepach jest jednak jagnięcina nowozelandzka. I baranina jest droga, bo ceny sięgają 100 zł za kg. U lokalnego hodowcy byłoby znacznie taniej.

 W filmie wystąpili: 

Mariusz Potoczak – prezes Regionalnego Związku Hodowców Owiec i Kóz w Opolu

Michał Gadziński – rolnik z Chróściny Opolskiej

Tekst i zdjęcia: dr Mariusz Drożdż

 

r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Aktualności

Spotkanie hodowców owiec w Opolu – jaka dochodowość hodowli?

  Hodowcy owiec mają coraz więcej problemów, rosnące koszty produkcji powodują, że opłacalność hodowli cały czas spada. Jakie dodatkowe trudności spotykają na tej wyboistej drodze?

czytaj więcej

Wczesna marchewka, rzodkiewka i pietruszka - jakie odmiany wybrać?

Początek wiosny to czas wysiewu wczesnych odmian marchwi, skorzonery, rzodkiewki, rzodkwi oraz pietruszki – korzeniowej i liściowej. Warto zaopatrzyć się w nasiona, najlepiej zaprawione środkami grzybobójczymi (preferowane środkami naturalnymi), ponieważ wiosna obfituje w dni z niskimi temperaturami i wilgocią, a to czynniki wpływające na zwiększoną presję chorób grzybowych.

czytaj więcej
Aktualności

„Piątka dla zwierząt” znów na tapecie. Jakie zmiany się szykują?

Czy w nowym parlamencie wrócą pomysły z „Piątki dla zwierząt”? Takie zapowiedzi słychać już z ust niektórych posłów przyszłej koalicji rządowej. Hodowcy zwierząt przestrzegają przed niszczeniem polskiego rolnictwa i przypominają jak skończyły się poprzednie próby wprowadzenia zakazów...  

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)