Kto chce kupić rekordową ilość rosyjskiej pszenicy?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Kto chce kupić rekordową ilość rosyjskiej pszenicy?

26.08.2023autor: Maryia Khamiuk

Jedno państwo negocjuje z Rosją zakup aż 9 milionów ton pszenicy, ze zniżką, która ma zapobiec podniesieniu cen żywności. Kto chce kupić rekordową ilość rosyjskiej pszenicy?

Indie prowadzą poufne rozmowy z Rosją na temat największej w historii umowy zbożowej między tymi dwoma krajami, dotyczącej dostawy około 8-9 milionów ton pszenicy wartej 2 miliardy dolarów. Indie domagają się bardzo dużego rabatu, podała agencja Reuters 17 sierpnia.
Transakcja ma na celu zwiększenie podaży i obniżenie cen pszenicy, które przyczyniły się do 15-miesięcznego wzrostu inflacji w lipcu. Indie próbują również opanować inflację żywności przed zbliżającymi się wyborami krajowymi i regionalnymi w 2024 roku.

Zmniejszenie zapasów i wzrost popytu na pszenicę

Ceny pszenicy gwałtownie wzrosły w Indiach w wyniku niższej produkcji i wyższego popytu. Ceny hurtowe pszenicy w Indiach wzrosły o około 10 procent w ciągu dwóch miesięcy, osiągając siedmiomiesięczny szczyt w sierpniu z powodu ograniczonej podaży.
Zapasy pszenicy w rządowych magazynach wynosiły 28,3 miliona ton 1 sierpnia, jest to wynik o 20 procent niższy od średniej z ostatnich 10 lat.
Indie nie importowały pszenicy od lat, ponieważ zwykle są samowystarczalne, ale ekstremalne warunki pogodowe w ciągu ostatnich dwóch lat wpłynęły negatywnie na krajową produkcję. W ubiegłym roku Indie zakazały eksportu pszenicy z powodu zmniejszonego plonu, a tegoroczne zbiory mają być o co najmniej 10 procent niższe niż szacował rząd. 
r e k l a m a

Rabat na zakupy od Rosji

Źródła ujawniły, że rozmowy dotyczą możliwości importu pszenicy zarówno przez prywatny handel, jak i umowy rządowe. Jest to rzadki przypadek importu pszenicy przez Indie za pośrednictwem kanałów dyplomatycznych, a ostatni znaczący import miał miejsce w 2017 roku, kiedy prywatni handlowcy sprowadzili 5,3 miliona ton pszenicy.
Importowanie rosyjskiej pszenicy jest częścią szerszej strategii podażowej mającej na celu rozwiązanie problemu rosnących cen podstawowych produktów spożywczych, w tym paliwa, zbóż i roślin strączkowych. Strategia ta jest połączona z planami przedłużenia programów wiejskich, aby złagodzić wpływ inflacji na ludność o niskich dochodach.
Rosja, będąca głównym sprzedawcą towarów do Indii, wykazała gotowość do oferowania zniżek na obowiązujące ceny rynkowe, co jest zgodne z wcześniejszymi zakupami ropy przez Indie również od Rosji.
Ta strategia ma na celu zapewnienie rabatu na pszenicę, który potencjalnie ma wynosić od 25 do 40 dolarów za tonę. 

Źródła podkreśliły prywatny charakter rozmów. Podjęcie decyzji może potrwać jeszcze kilka tygodni. Nieoficjalnie mówi się, że Indie mogą importować od 8 do 9 milionów ton pszenicy z Rosji, chociaż kraj potrzebuje tylko od 3 do 4 milionów ton, aby pokryć niedobór.

Mkh na podst. Reuters, intellinews.com, indiatoday.in, indiatvnews.com
fot: archiwum
autor Maryia Khamiuk

Maryia Khamiuk

dziennikarz, współpracownik PWR Online

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Aktualności

Kto kupuje rosyjskie zboże? Rosja zwiększyła eksport zboża o prawie 100% po wyjściu z umowy zbożowej

Rosja po wycofaniu się w lipcu z umowy zbożowej, zwiększyła swój eksport na rynki światowe. Według danych Związku Eksporterów Zboża, od początku lipca do 16 sierpnia 2023 r., Rosja wyeksportowała 9,1 miliona ton zbóż. Samej pszenicy wysłano 6,8 mln ton. Jest to wynik o ponad 90% wyższy niż w analogicznym okresie poprzedniego sezonu.

czytaj więcej
Rynek zbóż

Ukraina chce „zielonych korytarzy” dla eksportu zboża przez terytorium UE

Ukraina prosi Komisję Europejską o pomoc w utworzeniu „zielonych korytarzy” dla eksportu zboża przez terytorium UE. Rosja zwiększa swoją obecność na Morzu Czarnym i może planować blokadę morską Ukrainy. Mołdawia skarży się na konkurencję ze strony ukraińskich rolników i domaga się ochrony swojego sektora rolnego.

czytaj więcej
Aktualności

„Piątka dla zwierząt” znów na tapecie. Jakie zmiany się szykują?

Czy w nowym parlamencie wrócą pomysły z „Piątki dla zwierząt”? Takie zapowiedzi słychać już z ust niektórych posłów przyszłej koalicji rządowej. Hodowcy zwierząt przestrzegają przed niszczeniem polskiego rolnictwa i przypominają jak skończyły się poprzednie próby wprowadzenia zakazów...  

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)