r e k l a m a
Partnerzy portalu
Strona główna>Artykuły>Prawo>Aktualności>Kto kupuje rosyjskie zboże? Rosja zwiększyła eksport zboża o prawie 100% po wyjściu z umowy zbożowej
Kto kupuje rosyjskie zboże? Rosja zwiększyła eksport zboża o prawie 100% po wyjściu z umowy zbożowej
22.08.2023autor: Maryia Khamiuk
Rosja po wycofaniu się w lipcu z umowy zbożowej, zwiększyła swój eksport na rynki światowe. Według danych Związku Eksporterów Zboża, od początku lipca do 16 sierpnia 2023 r., Rosja wyeksportowała 9,1 miliona ton zbóż. Samej pszenicy wysłano 6,8 mln ton. Jest to wynik o ponad 90% wyższy niż w analogicznym okresie poprzedniego sezonu.
Lider importu rosyjskich zbóż
Rosyjskie zboże cieszy się dużym popytem w krajach Bliskiego Wschodu i Azji. Liderem importu rosyjskich zbóż jest Arabia Saudyjska, która zakupiła 1,25 miliona ton. Najwięcej rosyjskiej pszenicy kupiła Turcja – 850 tysięcy ton. Do największych wzrostów importu pszenicy z Rosji należą Bangladesz (3500%) i Jemen (1700%).
- To nie tylko efekt niskiej bazy, my odzyskujemy te rynki w bieżącym sezonie – powiedział przewodniczący zarządu Związku Eksporterów Zboża Eduard Zernin.
Rosja ma nadmiar zboża
Rosja ma obecnie nadmiar zboża, który utrudnia jej sprzedaż na rynku wewnętrznym. W ubiegłym roku kraj zebrał rekordowe w swojej historii prawie 158 milionów ton zbóż - o 30% więcej niż w 2021 roku. W tym roku prognozuje się również wysokie plony, choć nieco niższe niż w poprzednim sezonie. W takich warunkach eksport staje się dla rosyjskich rolników jednym z niewielu sposobów na podtrzymanie rentowności produkcji. Zwłaszcza że słaby rubel sprzyja konkurencyjności rosyjskiego zboża na rynkach zagranicznych. Jednak eksport nie jest pozbawiony problemów.
r e k l a m a
Problemy i perspektywy eksportu rosyjskiego zboża
Jednym z problemów jest ograniczona zdolność portowa Rosji do wywozu zboża za granicę. Według agencji Bloomberg, porty rosyjskie pracują obecnie na granicy możliwości: nigdy wcześniej Rosja nie wywoziła tyle zboża. Innym problemem są trudności w handlu z niektórymi krajami, takimi jak Iran. Iran nie kupuje obecnie rosyjskiej pszenicy, ponieważ państwowa spółka handlowa GTC ma długi za dostawy z poprzedniego sezonu.
- Żaden z eksporterów nie jest gotowy do kontynuowania dostaw do pełnego uregulowania problemów GTC z długami za dostawy poprzedniego sezonu – wyjaśnił Zernin.
Iran utrzymuje się w piątce największych importerów rosyjskich zbóż (690 tysięcy ton) tylko dzięki zakupom pasz dla zwierząt przez prywatnych nabywców, którzy lepiej przestrzegają dyscypliny płatniczej niż państwowi kupujący. Eksperci uważają, że wyjście Rosji z umowy zbożowej nie miało dużego wpływu na światowe ceny.
- Faktyczne ceny światowe prawie nie zareagowały, choć giełdy „zagrały” – powiedział dyrektor Instytutu Badań nad Rynkiem Rolnym (IKAR) Dmitrij Ryłko.
Według niego znacznie większe znaczenie ma sytuacja polityczna i wojskowa w regionie Morza Czarnego, która może zwiększyć ryzyko i ograniczyć żeglugę dla obu stron.
- A to już bardzo poważny czynnik – ocenił Dmitrij Ryłko.
Rosja ma szansę utrzymać swoją pozycję jako jednego z największych eksporterów zboża na świecie. Według prognoz Ministerstwa Rolnictwa Federacji Rosyjskiej w sezonie 2023/2024 Rosja może wyeksportować 55 milionów ton zbóż, w tym 40 milionów ton pszenicy. To o 5 milionów ton więcej niż w poprzednim sezonie. Rosyjskie zboże będzie nadal konkurencyjne ze względu na niskie koszty produkcji i transportu, a także na wysoką jakość i różnorodność odmian.
Mk na podst. rg.ru
Fot: envato.elements
Maryia Khamiuk
dziennikarz, współpracownik PWR Online
Masz pytania?
Zadaj pytanie redakcjir e k l a m a
r e k l a m a
Najważniejsze tematy
r e k l a m a