- Jakie gatunki zwierząt zostaną objęte działaniem „Dobrostan zwierząt”,
- Jakie działania rząd planuje wprowadzić, aby obniżyć zużycie antybiotyków w kraju,
- Za co będą grozić hodowcom zwierząt gospodarskich kary finansowe,
- Co będzie rejestrować obowiązkowa elektroniczna książka zdrowia zwierząt, która zostanie oddana do użytku w 2024 roku.
Dobrostan zwierząt – priorytet EZŁ
W
krajowym Planie Strategicznym Wspólnej Polityki Rolnej zostały wpisane kwestie związane z narastającym zjawiskiem antybiotykoodporności i określonymi w Europejskim Zielonym Ładzie (EZŁ) ambicjami co do ograniczenia stosowania środków przeciwdrobnoustrojowych.
Redukcja stosowania antybiotyków w produkcji zwierząt gospodarskich będzie się odbywała wg zasady „tak mało jak to konieczne”. W strategii „Od pola do stołu”, będącej elementem EZŁ wyznaczono ambitne cele m. in. w zakresie poprawy dobrostanu zwierząt i ograniczenia zużycia antybiotyków w produkcji zwierzęcej.
– Kwestia dobrostanu zwierząt staje się ważnym zagadnieniem w Polsce, zarówno ze względu na rosnące oczekiwania konsumentów co do konieczności utrzymywania zwierząt we właściwych warunkach ale także z uwagi na potrzebę prowadzenia bardziej zrównoważonej produkcji zwierzęcej. Chów przewyższający minimalne, i określone w przepisach wymogi, bardzo często jest związany z wyższymi kosztami produkcji, w tym z nakładami pracy. Spowodowane to jest głównie niższą obsadą w budynkach inwentarskich, które przy takich samych parametrach wielkości fizycznej budynku oznaczają mniejszą wydajność – czytamy w polskim Planie Strategicznym WPR.
Dobrostan zwierząt metodą na ograniczenie stosowania antybiotyków
W Planie Strategicznym kontynuowane będą płatności w ramach dobrostanu zwierząt. W porównaniu do PROW 2014-2020 wsparcie zostało rozszerzone o nowe gatunki/grupy zwierząt. Takie działanie może zachęcić rolników do stosowania rozwiązań wykraczających ponad obowiązujące standardy w zakresie dobrostanu zwierząt. Rolnikom udzielane będzie wsparcie za realizację zobowiązań, które wykraczają ponad odpowiednie obowiązkowe normy wynikające z obowiązującego prawa oraz powszechnie stosowane praktyki. Wsparcie rekompensuje dodatkowe koszty i utracone dochody w wyniku wprowadzenia praktyk hodowlanych związanych z podwyższonym dobrostanem.
Interwencja obejmuje
świnie (lochy i tuczniki),
bydło (krowy i opasy),
owce, kury nioski, kurczęta brojlery, indyki utrzymywane z przeznaczeniem na produkcję mięsa,
konie i
kozy. Dzięki wyższym standardom w chowie i hodowli zwierząt spodziewać się można ograniczenia stosowania środków przeciwdrobnoustrojowych u zwierząt.
Dobrostan zwierząt wspierany będzie także poprzez interwencje inwestycyjne w II filarze.
Jakie zmiany w przepisach? Uwaga na kary!
Aby osiągnąć cel jakim jest obniżenie zużycia antybiotyków rząd planuje szereg działań. I tak
hodowcy muszą się liczyć z wprowadzeniem nowego systemu kar finansowych nakładanych na gospodarstwo, których nieuchronność oraz wysokość będzie miała wpływ na ograniczenie stosowania
antybiotyków.
– Analogicznie jak w przypadku wprowadzenia zakazu stosowania niedopuszczonych w żywieniu zwierząt białek zwierzęcych jako paszy, od roku 2013, po wprowadzeniu odpowiednio wysokich kar administracyjnych, już od pierwszego roku wdrożenia przepisów obserwowano znaczne ograniczenie stosowania pasz wyprodukowanych na bazie niedopuszczonych w żywieniu zwierząt białek zwierzęcych.
Prace wdrażające przepisy do prawa krajowego są już na ukończeniu – czytamy w Planie Strategicznym WPR.
Kary będą dotyczyły rutynowego i profilaktycznego stosowania antybiotyków bez uzasadnienia, zastępowania nimi niewłaściwej higieny i niewłaściwej hodowli lub stosowanie ich w celu wspierania wzrostu lub zwiększania wydajności.
Elektroniczna książka zdrowia zwierząt – stosowanie antybiotyku będzie wymagać uzasadnienia
MRiRW planuje także wprowadzenie rozwiązań cyfrowych w postaci elektronicznej książka zdrowia zwierząt (eKZL), w której będą rejestrowane wszystkie zastosowane zabiegi weterynaryjne w danym stadzie, w tym podawanie leków. Dane do digitalnego rejestru będzie wprowadzał lekarz weterynarii natomiast potwierdzać je będzie w systemie rolnik utrzymujący zwierzęta gospodarskie, u którego odbyła się wizyta lekarza weterynarii. Zastosowanie antybiotyku każdorazowo będzie wymagać uzasadnienia zastosowania przez lekarza.
Zgodnie z danymi Inspekcji Weterynaryjnej funkcjonuje ok. 700 tys. gospodarstw utrzymujących zwierzęta gospodarskie. Planuje się, że wszyscy producenci, którzy są zobowiązani do korzystania z usług weterynaryjnych zostaną włączeni do rejestru (100%). Poprawi to przejrzystość prowadzonych działań lekarzy weterynarii w gospodarstwach prowadzących chów i hodowlę zwierząt, a także umożliwi utworzenie bazy danych o rzeczywistym poziomie stosowania środków przeciwdrobnoustrojowych (obecne dane opierają się na liczbach sprzedanych przez hurtownie preparatów, a nie na rejestrze faktycznego podania leku zwierzętom).
Wpisy do rejestru będą widoczne dla Inspekcji Weterynaryjnej prowadzącej kontrolę na każdym etapie nadzoru. Elektroniczna książka leczenia zwierząt będzie oddana do użytku w 2024 r.
Będą szkolenia dla rolników
Cel związany z ograniczaniem stosowania środków przeciwdrobnoustrojowych w produkcji zwierzęcej osiągany będzie także dzięki prowadzeniu na szeroką skalę obowiązkowych szkoleń dla rolników z zakresu metod ograniczających stosowanie antybiotyków. Tym samym realizacja ekoschematu - Dobrostan zwierząt przyczyni się nie tylko do poprawy warunków utrzymania zwierząt, ale również powinna przyczynić się do podnoszenia świadomości rolników w zakresie zdrowia zwierząt i metod ograniczenia stosowania antybiotyków.