Koszty pasz wzrosły nawet o 70%! A jak z opłacalnością produkcji?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Koszty pasz wzrosły nawet o 70%! A jak z opłacalnością produkcji?

05.07.2022autor: wk

Do tego dochodzi zamieszanie rynkowe związane z wojną na Ukrainie. Jak to wszystko wpływa na opłacalność hodowli zwierząt? Zdaniem resortu rolnictwa, za wyjątkiem rynku wieprzowiny, jest całkiem dobrze.

 Sprawą rządowej pomocy krajowym producentom mięsa w związku ze wzrostem cen pasz z importu zainteresowali się posłowie Dorota Niedziela oraz Kazimierz Plocke.

- Rolnicy sygnalizują, że w ostatnim okresie drastycznie wzrosły ceny pasz z importu. W związku z tym wielu ekonomistów zwraca uwagę, że grozi nam znaczne ograniczenie pogłowia, a w następstwie wzrost cen mięsa. Biorąc pod uwagę dramatyczne skutki wirusa ASF w Polsce i aktualny poziom pogłowia trzody chlewnej, dalszy spadek liczby hodowanych zwierząt byłby dla krajowego rynku zabójczy. Rolnicy podnoszą także obawy o produkcję drobiu, wołowiny, a nawet mleka w Polsce w obliczu drastycznie rosnących kosztów produkcji – napisali posłowie opozycji w interpelacji skierowanej do MRiRW.

Dobrze, za wyjątkiem rynku wieprzowiny

W odpowiedzi ministerstwo rolnictwa napisało, że na bieżąco analizuje sytuację na poszczególnych rynkach rolnych oraz zamówiło w IERGŻ ekspertyzę, której celem była identyfikacja zagrożeń w związku z wojną na Wschodzie. Wynika z niej, że produkcja wołowiny, mleka oraz drobiu, ze względu na wysokie ceny, pomimo wysokich kosztów produkcji, wykazuje się dochodowością, z wyjątkiem produkcji żywca wieprzowego.

r e k l a m a

Zła sytuacja na rynku wieprzowiny

W przypadku produkcji wieprzowiny ocenia się, że jest ona podatna na skutki konfliktu zbrojnego w Ukrainie w kontekście sytuacji podażowo-popytowej. Głównym powodem takiej sytuacji są rosnące koszty chowu świń, a w szczególności koszty żywienia, które są główną pozycją w strukturze kosztów produkcji.

IERiGŻ ocenia, że w 2022 r., w porównaniu do 2021 r., cena sprzedaży żywca wieprzowego wzrośnie o 36,1%, a koszty produkcji żywca wieprzowego ogółem wzrosną o 11,0%. Zmiany przychodów i kosztów produkcji spowodują, że w 2022 r. nadwyżka bezpośrednia z produkcji żywca wieprzowego zostanie zrealizowana, jednak przychody zapewnią pokrycie poniesionych kosztów w 87,2%.

W 2021 r. produkcja żywca wieprzowego w Polsce wyniosła 2 396 tys. ton i była o 0,8% większa niż rok wcześniej. Ocenia się, że w 2022 r. produkcja żywca wieprzowego może być mniejsza o ok. 13,0%.

Opłacalność produkcji bydła

Według IERiGŻ, w kwietniu 2022 r. opłacalność produkcji bydła (mierzona relacją cen żywca do cen mieszanki dla opasów) była bardziej korzystna niż w marcu 2021 r. i osiągnęła wysoki poziom w porównaniu z analogicznymi okresami poprzednich kilku lat.

Poprawę sytuacji dochodowej produkcji żywca wołowego determinują historycznie wysokie ceny sprzedaży bydła, choć od kliku tygodni notowana jest delikatna obniżka cen, po systematycznych wzrostach zapoczątkowanych z końcem 2020 r.

W 24 tygodniu 2022 r. (13-19 czerwiec), według danych ZSRiR, średnia cena skupu żywca wołowego wyniosła 10,88 zł/kg i była wyższa w relacji rocznej o 46,8%. Ceny pasz dla bydła są nadal wysokie, chociaż należy mieć na uwadze, że gospodarstwa utrzymujące bydło są w relatywnie korzystniejszej sytuacji, gdyż wykorzystują pasze własne, objętościowe i nawozy naturalne. Z kolei ceny pasz dla bydła w kwietniu 2022 r. były wyższe w relacji rocznej o 28,6%.

Pomimo wysokich cen skupu bydła, ze względu na uwarunkowania rynkowe, IERiGŻ przewiduje, że produkcja żywca wołowego w relacji rocznej, może nieznacznie, czyli o 3%, zmniejszyć się w 2022 r. do poziomu ok. 540 tys. ton w wadze poubojowej.

Poprawa opłacalności produkcji drobiu

Zgodnie z danymi IERiGŻ, w I kwartale 2022 r., w relacji rocznej, ceny przemysłowych mieszanek pasz dla kurcząt typu brojler wzrosły o 24,7% podczas gdy ceny kurcząt rzeźnych były wyższe o 37,0%. Większy wzrost cen kurcząt niż cen pasz poprawił opłacalność produkcji drobiu, co uzasadnia dalszy wzrost produkcji.

Utrzymują się także rekordowe ceny skupu żywca drobiowego. W maju 2022 r. odnotowano kolejny wzrost cen skupu zarówno kurcząt typu brojler, jak i indyków. W 2022 r. przewiduje się dalszy wzrost produkcji oraz wolumenu i wartości sprzedaży mięsa drobiowego.

Co wojna na Ukrainie zmieniła na rynku pasz?

Spośród komponentów paszowych wwożonych do Polski największy udział mają makuchy sojowe. Import z Ukrainy stanowił ok. 4-6% ogółem.

Drugim komponentem wykorzystywanym do produkcji pasz przywożonym do Polski są makuchy słonecznikowe. W 2021 r. wwóz tego surowca wyniósł około 131 tys. ton, z czego ponad 124 tys. ton, tj. ok. 95% pochodziło z Ukrainy.

Ponadto, przywożono do Polski gotowe pasze, których w 2021 r. sprowadzono ok. 386 tys. ton, czyli o 2,0% więcej niż rok wcześniej. Import tego rodzaju produktów z Ukrainy stanowił jedynie 0,1%.

Przywóz kukurydzy do Polski (przeznaczanej głównie na pasze) w 2021 r. wynosił 222 tys. ton (w tym z Ukrainy 6,3 tys. ton) i był o połowę mniejszy niż w 2020 r. Natomiast w okresie od stycznia do kwietnia 2022 r. przywóz kukurydzy wyniósł 364 tys. ton, z czego 283 tys. ton pochodziło z Ukrainy ( 78%).

- Dostępne dane obejmujące kwiecień 2022 r. wskazują, że import z Ukrainy do Polski był realizowany i to niekiedy w ilościach większych niż miało to miejsce w analogicznym okresie poprzedniego roku. Taka sytuacja miała miejsce nie tylko w przypadku kukurydzy, ale również m.in. w przypadku makuchu sojowego, którego tylko w kwietniu 2022 r. sprowadzono z Ukrainy 14,8 tys. ton, podczas gdy w kwietniu 2021 r. było to 5,1 tys. ton – napisał wiceminister rolnictwa Lech Kołakowski.

Drogo, drożej, najdrożej …

Z danych zebranych w ramach ZSRiR wynika, że średnie ceny pasz dla zwierząt hodowlanych (bydła, świń i drobiu) w kwietniu 2022 r. były o ok. 30-40% wyższe niż przed rokiem i o ok. 50-70% wyższe w porównaniu do roku 2020.

Pasze dla drobiu w kwietniu 2022 r. kosztowały średnio 2 311 zł/tonę, co oznaczało wzrost o ok. 41% w porównaniu do kwietnia 2021 r. Średnia cena pasz dla bydła w kwietniu 2022 r. wyniosła 2 289 zł/tonę i była wyższa o ok. 30% niż przed rokiem. Natomiast pasze dla świń kosztowały przeciętnie 2 190 zł/tonę, a ich cena wzrosła o 27% w porównaniu do cen z kwietnia 2021 r.

wk
Fot. Kolasińska

r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Aktualności

Wynagrodzenia lekarzy weterynarii są niedopuszczalne!

  Lekarze weterynarii sprzeciwiają się zaproponowanym przez rząd stawkom wynagrodzeń. Ich zdaniem są one nie do przyjęcia a żadna grupa lekarzy weterynarii wykonujących czynności zlecone nie może zostać poszkodowana w wyniku proponowanych zmian.

czytaj więcej
Aktualności

Wypadek w gospodarstwie: co robić?

W rolnictwie co roku zdarza się kilka tysięcy wypadków przy pracy. Wiele z nich kończy się tragicznie, inne pozostawiają trwały uszczerbek na zdrowiu. Jeśli już zdarzy się nieszczęście – trzeba dochować procedur, by dostać odszkodowanie.

czytaj więcej
Aktualności

AgroUnia planuje protest. Gdzie się odbędzie?

AgroUnia zapowiada protest, który odbędzie się pod szyldem powstrzymania destabilizacji rynków oraz braku zgody na wszechobecną drożyznę, na której według przedstawicieli AU, zarabiają spółki skarbu państwa.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)