Konsolidacja państwowych spółek w holding spożywczy coraz bliżej
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Konsolidacja państwowych spółek w holding spożywczy coraz bliżej

23.06.2020autor: wk

W najbliższych dniach poznamy listę 17 spółek Skarbu Państwa, które dołączą do Krajowej Spółki Cukrowej. W ten sposób rozpocznie się kolejny etap budowy zapowiadanej od dawna Grupy Spożywczej.

Obecnie do Zasobu Skarbu Państwa wchodzi 19 spółek z udziałem Skarbu Państwa w tym 9 rynków hurtowych, Krajowa Spółka Cukrowa oraz 9 spółek z mniejszościowym udziałem Skarbu Państwa. Do tego dochodzi 41 spółek, których w 100% właścicielem jest Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa. Ale w sytuacji zatwierdzenia  planów konsolidacji ministerstwo aktywów państwowych będzie mogła przejmować te firmy. A plany te są na ostatniej prostej.

- Największą firmą, którą chcemy konsolidować jest Krajowa Spółka Cukrowa. Jeżeli ktoś mówi o grupie spożywczej czy o holdingu spożywczym to chodzi o KSC, która  będzie rozbudowana o kolejne obszary, w których działa. A to nie jest już tylko obszar cukru – mówił na VI Kongresie Rolnictwa OPZZiOR wiceminister aktywów państwowych Artur Soboń, który w swojej prezentacji przypomniał, że w skład KSC wchodzi także młyn w Stoisławiu, zakłady ziemniaczane w Trzemesznie, zakłady przetwórstwa owocowo-warzywnego w Włocławku oraz fabryka cukierków „Pszczółka”. 
   
Ministerstwo aktywów państwowych przyznało, że zostały już wyznaczone firmy, które dołączą do Krajowej Spółki Cukrowej.

 - Wytypowaliśmy 17 podmiotów. W ciągu najbliższych dni przyjmiemy strategię i przystąpimy do badań tych 17 spółek , które chcemy skonsolidować. Doradcy wskazaliiy 47 podmiotów, ale ostatecznie będziemy badać (due diligence) te 17 podmiotów. Dojdą więc do Krajowej Spółki Cukrowej czy Grupy Spożywczej kolejne rynki, na których będzie mogła budować swój potencjał – dodał wiceminister A. Soboń.

Resort aktywów państwowych zapewnił, że nie będą konsolidowane podmioty, które nie budują wartości wspólnej Grupy Spożywczej i byłby dla niej obciążeniem.

Artur Soboń poinformował także o innej formie działalności ministerstwa aktywów państwowych. Na Platformie Żywnościowej Giełdowego Rynku Towarów Rolno-Spożywczych odbyły się już pierwsze transakcje spotowe na pszenice. W przyszłości mają one dotyczyć także kontraktów  terminowych na rzepak, kukurydzę, mięso oraz cukier.
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Aktualności branżowe

Wojciechowski na Krajowych Dniach Pola w Minikowie

Kujawsko-Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego dopiął swego – Krajowe Dni Pola w Minikowie robią wrażenie. Przekonali się o tym osobiście nie tylko przybyli na pola rolnicy, ale też dr Janusz Wojciechowski, komisarz rolny Unii Europejskiej.

czytaj więcej
Aktualności

„Piątka dla zwierząt” znów na tapecie. Jakie zmiany się szykują?

Czy w nowym parlamencie wrócą pomysły z „Piątki dla zwierząt”? Takie zapowiedzi słychać już z ust niektórych posłów przyszłej koalicji rządowej. Hodowcy zwierząt przestrzegają przed niszczeniem polskiego rolnictwa i przypominają jak skończyły się poprzednie próby wprowadzenia zakazów...  

czytaj więcej
Aktualności

Szykuje się protest na granicy ukraińskiej – polscy przewoźnicy ze zgodą na blokadę

Polscy przewoźnicy 6 listopada br. rozpoczną protest na granicy z Ukrainą. Organizatorzy otrzymali oficjalną zgodę na blokadę, która może potrwać nawet dwa miesiące. Skoncentrowana będzie ona na trzech głównych przejściach granicznych. Jakie postulaty postawili?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)