Koniec lekceważenia urzędowych lekarzy weterynarii!
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Koniec lekceważenia urzędowych lekarzy weterynarii!

15.07.2021autor: wk

Urzędowi lekarze weterynarii zwierają szyki i zapowiadają walkę o poprawę warunków swojej pracy oraz wynagrodzenia. Ministerstwo rolnictwa zapowiada, że po wakacjach rozpocznie rozmowy na ten temat. 

W ostatnią niedzielę w Łodzi doszło do spotkania urzędowych lekarzy weterynarii z całego kraju, którzy reaktywowali swoje stowarzyszenie. Jego zadaniem ma być sprawne reagowanie na propozycje zmian formułowanych przez MRiRW oraz reprezentowanie stanowiska Urzędowych Lekarzy Weterynarii w sprawach dotyczących tworzenia prawa mającego bezpośrednie przełożenie na ich pracę.

Nic o nas bez nas 

Uczestnicy spotkania jednoznacznie wskazują, że mają dość sposobu, w jaki są traktowani przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Narzekają na skandaliczne i ciągle pogarszające się warunki pracy oraz na brak dialogu ze strony władz MRiRW.

– Środowisko lekarzy weterynarii jest bardzo podzielone na czym niestety dotychczas wiele traciliśmy. Sami doprowadziliśmy do tego, że mimo ogromnej odpowiedzialności która na nas ciąży, nie jesteśmy postrzegani jako strona społeczna z którą warto rozmawiać. Zależy nam na stworzeniu aktywnej organizacji, której głos będzie słyszany i dotrze do osób które stanowią prawo w naszym kraju. Od dzisiaj nic o nas bez nas -powiedział Maciej Królewiecki wiceprezes Stowarzyszenia Urzędowych Lekarzy Weterynarii, który stwierdził, że bardzo dobrym prognostykiem jest frekwencja urzędowych lekarzy weterynarii, ale także ich zaangażowanie w dyskusję.

Stowarzyszenie zamierza działać silnie w regionach. - Podczas spotkania zostali wyłonieni liderzy regionalni którzy już teraz stają się oddolną siłą napędową stowarzyszenia – powiedział prezes Stowarzyszenia Bartosz Woźniak.

W niedzielnym spotkaniu udział wzięli także Marek Mastalerek z Krajowej Izby Lekarsko-Weterynaryjnej oraz Sara Meskel przewodnicząca Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pracowników Inspekcji Weterynaryjnej.

 

r e k l a m a

Punkt zapalny

Punktem zapalnym, który doprowadził do reaktywacji stowarzyszenia, było przekazanie do konsultacji projektu rozporządzenia MRiRW w sprawie warunków i wysokości wynagrodzenia za wykonywanie czynności przez lekarzy weterynarii i inne osoby wyznaczone przez Powiatowego Lekarza Weterynarii. W efekcie list otwarty do ministra Grzegorza Pudy wystosowało blisko 1000 urzędowych lekarzy weterynarii.

Wyrazili w nim głęboki sprzeciw proponowanym zmianom, które ich zdaniem doprowadzą do drastycznego pogorszenia sytuacji ekonomicznej urzędowych lekarzy weterynarii wyznaczonych do czynności urzędowych. - Zaproponowane stawki godzinowe doprowadzą do bardzo dotkliwego obniżenia wynagrodzeń szczególnie wśród lekarzy wyznaczonych w średnich i dużych podmiotach zajmujących się ubojem zwierząt, będą to obniżki rzędu kilkudziesięciu procent, a w wielu przypadkach nawet sięgających połowy dotychczasowego wynagrodzenia – napisali w liście otwartym. 

Konsultacje po wakacjach 

Po opublikowaniu listu otwartego urzędowych lekarzy weterynarii MRiRW wydało oświadczenie, w którym poinformowało, że nie są obecnie prowadzone formalne prace nad projektem rozporządzenia dotyczącego zasad wynagradzania osób wyznaczonych przez powiatowego lekarza weterynarii za wykonywanie czynności urzędowych. - Sam projekt rozporządzenia, jako materiał informacyjny, nie jest wiążącym dokumentem i nie stanowi ostatecznej wersji przygotowanej w celu przekazania do dalszych prac legislacyjnych. Projekt rozporządzenia będzie przedmiotem odrębnej procedury legislacyjnej. Planowany termin prowadzenia konsultacji właściwego projektu, to IV kwartał bieżącego roku – napisało MRiRW. 

wk

Fot. archiwum

r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Zdrowie bydła

Hodowla bez antybiotyków – potrzebna komunikacja żywieniowców i lekarzy weterynarii

Hodowla bez antybiotyków to nadchodzące wielkie i nieuchronne zmiany dla rolników, lekarzy weterynarii i żywieniowców. To wyzwanie, z którym wszyscy będą musieli się zmierzyć. Jednak aby wdrożyć zmiany potrzebna jest współpraca. 

czytaj więcej
Aktualności branżowe

Szlachetne zdrowie – konferencja w Polanicy dla lekarzy weterynarii hodowców bydła

Choroby nie znikają, a wraz z rosnącą wydajnością mleczną i rosnącymi przyrostami dobowymi bydła mięsnego i opasowego, wciąż pojawiają się nowe problemy, generując problemy z płodnością, wydajnością, jakością mleka, chorobami metabolicznymi i zakaźnymi.

czytaj więcej
Aktualności

MRiRW uspokaja urzędowych lekarzy weterynarii, co do wynagrodzeń, ale…

Ministerstwo rolnictwa przekonuje, że nie są obecnie prowadzone prace nad projektem rozporządzenia dotyczącego zasad wynagradzania osób wyznaczonych przez powiatowego lekarza weterynarii za wykonywanie czynności urzędowych. Ale zmiany będą. Konsultacje rozpoczną się w czwartym kwartale tego roku. 

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)