Kolejne eksportowe ograniczenia dla Polski
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Kolejne eksportowe ograniczenia dla Polski

20.01.2022autor: wk Maryia Khamiuk

Główny Inspektorat Weterynaryjny informuje o kolejnych krajach, które wprowadziły restrykcje importowe wobec polskich produktów ze względu na epizootyczną sytuację panującą w kraju.

Białoruś zamyka się na kolejne województwa

Departament Nadzoru Weterynaryjnego i Spożywczego Ministerstwa Rolnictwa i Żywności Białorusi poinformował na swojej stronie internetowej o rozszerzeniu ograniczeń importowych z powodu wysoko zaraźliwej grypy ptaków od 12 stycznia 2022 roku. Wcześniej Białoruś zawiesiła import produktów z województwa dolnośląskiego.

Teraz ograniczenia importu dotyczą 8 województw: mazowieckiego, warmińsko-mazurskiego, kujawsko-pomorskiego, lubuskiego, wielkopolskiego, łódzkiego, śląskiego oraz dolnośląskiego.

Te województwa mają zakaz wprowadzenia na Białoruś między innymi żywego drobiu, jaj wylęgowych i konsumpcyjnych, mięsa drobiowego, jaj w proszku, puchu i pierza, trofeów myśliwskich ptactwa, pasz i dodatków paszowych pochodzenia zwierzęcego i roślinnego.

Armenia obawia się chorób

Armenia wprowadziła ograniczenia importu produktów pochodzących z konkretnych regionów Rosji, Kazachstanu, Czech i Polski.

Region orenburski (Federacja Rosyjska) oraz północne regiony Kazachstanu zostały objęte ograniczeniem importu niektórych rodzajów mięsa do Armenii z powodu występowania na tych obszarach objawów pryszczycy u bydła.

Od 17 stycznia Armenia rozszerzyła swoje restrykcje na region ustecki (Czechy) oraz województwo dolnośląskie z powodu wysoko zaraźliwej grypy ptaków.
Według oficjalnego komunikatu Departamentu do spraw kontroli bezpieczeństwa żywności Republiki Armenii zakaz obejmuje mięso i produkty drobiowe (wszystkiego rodzaju), surówce (pióra i puch), jaja wylęgowe i konsumpcyjne, mączka mięsno-kostna, pasze i dodatki paszowe (z wyjątkiem materiałów syntetycznych i chemicznych).

r e k l a m a

Bośnia i Hercegowina

Władze Bośni i Hercegowiny również wprowadziły 12 stycznia zakaz eksportu dla 11 polskich województw ze względu na grypę ptaków w Polsce. Zakaz eksportu dotyczy takich województw: opolskiego, dolnośląskiego, wielkopolskiego, kujawsko-pomorskiego, łódzkiego, małopolskiego, śląskiego, mazowieckiego, świętokrzyskiego, warmińsko-mazurskiego i zachodniopomorskiego.

Zakaz dotyczy żywego drobiu, ptaków bezgrzebieniowych, dzikich ptaków łownych, piskląt jednodniowych, zarodków drobiu, jaj wylęgowych i konsumpcyjnych, mięsa drobiowego (świeże i mrożone), produktów z mięsa oraz innych produktów.
Natomiast zakaz nie dotyczy produktów, przy produkcji których zostały przestrzegane konkretne wytyczne dotyczące obróbki.

Bardziej szczegółowe informacje i lista tych produktów zostały zamieszczone na stronie Głównego Inspektoratu Weterynaryjnego.

mkh
fot. envatoelements

autor Maryia Khamiuk

Maryia Khamiuk

dziennikarz, współpracownik PWR Online

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Eksport polskiej żywności to ponad 37 mld euro. Komu sprzedajemy produkty rolno-spożywcze?

W 2021 r. wyjechało z Polski towarów rolno-spożywczych za 37,4 mld euro. To wynik o 9% wyższy niż w 2020 r. Około 73% wpływów z tego eksportu wygenerowała sprzedaż do krajów Unii Europejskiej, gdzie sprzedano towary o wartości 27,1 mld euro, co oznacza wzrost o 11% w odniesieniu do 2020 r.

czytaj więcej

Czy Turcja ograniczy eksport owoców i warzyw?

Z końcem stycznia 2022 r. Turecki rząd opublikował dekret, który upoważnił tureckie Ministerstwo Rolnictwa i Leśnictwa do ograniczenia eksportu produktów rolnych. Celem było obniżenie krajowej inflacji, która w Turcji sięga już 40 procent.

czytaj więcej
Aktualności

Czy istnieje związek między koncentracją hodowli a HPAI?

Stopień zagęszczenia produkcji nie ma bezpośredniego wpływu na wystąpienie grypy ptaków, zapewnia ministerstwo rolnictwa. Nie planuje się także wprowadzenia żadnych przepisów, które uniemożliwiałby koncentrację produkcji – taka jak występuje np. w pow. żuromińskim. W tym roku hodowcy z tytułu HPAI otrzymali odszkodowania przekraczające 0,5 mld złotych. 

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)