KE rozpoczyna dochodzenie w sprawie cen nawozów
r e k l a m a
Partnerzy portalu

KE rozpoczyna dochodzenie w sprawie cen nawozów

20.11.2021autor: Dorota Kolasińska

Ceny nawozów nie tylko na polskim rynku biją rekordy. Wzrosty sięgają niekiedy 300%, Copa i Cogeca kwestionowały użyteczność działań antydumpingowych, które stosowała KE w odniesieniu do nawozów. Rozpoczyna się dochodzenie.

Apele dotyczące rosnących cen nawozów na rynku europejskim płynęły z większości europejskich państw. W ostatnim czasie sprawą zajmowały się również organizacje Copa i Cogeca, ponieważ kwestionowały użyteczność stosowania środków antydumpingowych w kontekście nawozów UAN na poziomie UE. Sytuacja wielu gospodarstw się pogarsza, a ceny od początku 2021 r. notują już 3-krotny wzrost. Mimo wielu zapytań o interwencję na rynku nawozów KE przez ostatnie tygodnie nie zamierzała podejmować żadnych działań. DG Trade podjął decyzję o rozpoczęciu dochodzenia czy środki antydumpingowe na tym rynku działają prawidłowo.

Copa i Cogeca twierdzą, że są to kroki, które mogą dążyć do zniesienia ceł antydumpingowych i zwracają się do Komisji Europejskiej o podjęcie szybkich działań.

Jak zaznacza organizacja reprezentująca interesy rolników i spółdzielni rolniczych na arenie międzynarodowej, obecnie ceny nawozów stanowią 55% kosztów produkcji dla rolników prowadzących uprawy w Europie.

- Oprócz tego wzrostu, podaż poza sezonem była niższa niż zazwyczaj i dystrybutorzy już teraz nie są pewni czy będą w stanie zaspokoić popyt rolników w wielu państwach członkowskich do okresu wiosennego. Te warunki w ogromnym stopniu zagrażają zdolnościom produkcyjnym rolników prowadzących uprawy, którzy zmierzają się zarówno z niestabilnością międzynarodowego rynku upraw, jak i zakłóceniami konkurencji z rolnikami na całym świecie w związku z nadmiernie chronionym europejskim rynkiem nawozów – podaje Copa i Cogeca w komunikacie.

 

Copa Cogeca podaje jeden z powodów wzrostu cen nawozów

r e k l a m a

Organizacja zaznacza, że ceny nawozów mają związek ze wzrostem cen gazu. Jednak nie tylko to jest powodem gigantycznych podwyżek cen nawozów azotowych.

- Często opinia publiczna nie zdaje sobie sprawy z tego, że bariery celne dotyczące nawozów azotowych oraz cła antydumpingowe nałożone na UAN na poziomie UE stały się główną przeszkodą dla rolników oraz naraziły ich na nadmierne opłaty i poważne ryzyko niedoboru dostaw. W tym samym czasie europejski przemysł nawozów, który doświadczył wysokich kosztów produkcji oraz cen sprzedaży, w dalszym ciągu osiąga nadmierne marże zysku – podkreśla Copa i Cogeca.

- Jest to pierwszy krok. Komisja zdecydowała się wysłuchać uwag społeczności rolnej na temat nadmiernej ochrony rynku nawozów. Należy działać szybko, jako że ceny UAN wynoszą powyżej 750 €/t a sytuacja jest napięta w niektórych państwach członkowskich. Z tego względu mamy nadzieję, że dochodzenie wszczęte przez Komisję Europejską zostanie zakończone w terminie, który bierze pod uwagę krytyczną sytuacje gospodarstw – skomentował decyzje DG Trade Tim Cullinan, wiceprzewodniczący Copa.

W Polsce organizacje rolnicze, ale również przedstawiciele resortu rolnictwa złożyli wniosek do UOKiK o sprawdzenie, czy na rynku nawozów wystąpiły nieprawidłowości. Z kolei AgroUnia apelowała aby sprawą również zajęła się Najwyższa Izba Kontroli.

Na wyniki dochodzenia i decyzje co do wysokości ceł na przywóz nawozów rolnicy będą musieli poczekać. Eksperci prognozują bowiem, że ceny gazu nie spadną do końca I kwartału 2022 r., a więc do wiosny. Dopiero wówczas wysokie zapotrzebowanie na gaz się prawdopodobnie zakończy i być może producenci dopiero obniżą jego stawki. Oby tak było, bo produkcja roślinna przy takich cenach nawozów mocno straci na opłacalności - zarówno z powodu ograniczenia ich wykorzystania i niższych plonów lub zakupu w obecnych.

Wiele osób podejrzewa, że KE jest zadowolona z obrotu sprawy, bo dzięki temu samoistnie zmniejszy się zużycie nawozów, co wpisuje się w założenia Europejskiego Zielonego Ładu... Na razie można je częściowo zastąpić nawozami naturalnymi, jednak tylko czasowo, a jego ilość i tak jest zbyt mała, żeby zaspokoić potrzeby rynku. Warto również pomyśleć w tym kontekście o bezpieczeństwie żywnościowym Unii Europejskiej, dalszym wzroście cen żywności i inflacji, która niedługo nas ... wykończy. 

oprac. dkol na podst. Copa i Cogeca

fot. poglądowe

autor Dorota Kolasińska

Dorota Kolasińska

<p>redaktor portalu topagrar.pl i działu top bydło, zootechnik, specjalista w zakresie hodowli bydła mięsnego i mlecznego</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Aktualności

Rynek nawozów: Lider w produkcji notuje dobre wyniki finansowe, rolnicy mocno zaniepokojeni cenami zakupu

Grupa Azoty, lider rynku nawozowego w Polsce, mimo kryzysu na tym rynku notuje większe zyski. Przychody ze sprzedaży nawozów przez spółkę wzrosły, nie tylko ze względu na ich wyższe ceny. Spółka podała, że sprzedaż wszystkich grup nawozów była większa niż przed rokiem. Tymczasem ceny nawozów na rynku nadal przyprawiają rolników o zawrót głowy.

czytaj więcej
Aktualności branżowe

Wyższe kary za nieprawidłowe stosowanie nawozów naturalnych

Łódzka Izba Rolnicza alarmuje: będą podwyżki kar za naruszenie przepisów dotyczących zanieczyszczenia wód azotanami. Nowe stawki zaczną obowiązywać od Nowego Roku. Samorząd rolniczy protestuje.  

czytaj więcej
Aktualności

Rosja ogranicza eksport nawozów na 6 miesięcy

Aby zapobiec niedoborom na rynku krajowym, a tym samym wzrostowi cen żywności, Rosyjski rząd postanowił ograniczyć eksport nawozów na pół roku.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)