Jakie wsparcie otrzyma rolnik stosujący pasze NON-GMO?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Jakie wsparcie otrzyma rolnik stosujący pasze NON-GMO?

26.01.2021autor: Dorota Kolasińska

Podlaska Izba Rolnicza zaapelowała do MRiRW w grudniu ub.r. o przyznanie dopłat rolnikom, którzy żywią zwierzęta paszami non GMO. Odpowiedź jest jednoznaczna… 

Krajowa Rada Izb Rolniczych opublikowała odpowiedź MRiRW, która raczej nikogo nie zaskoczy, bowiem resort informuje, że niestety, ale „w katalogu dopłat nie przewiduje się formy pomocy w postaci systemów wsparcia bezpośredniego, czyli płatności dla rolników skarmiających zwierzęta paszami niemodyfikowanymi genetycznie. Niemniej jednak, istnieje szereg mechanizmów wsparcia istotnych w kontekście produkcji pasz i żywienia zwierząt gospodarskich paszami bez udziału GMO”. 
Bezpośredniej pomocy hodowca zwierząt nie otrzyma, pośrednią owszem w postaci dopłat do danej uprawy, a więc premiowana jest i będzie w najbliższym czasie jedynie uprawa roślin białkowych. 

Dopłaty do roślin strączkowych


O dopłatę do roślin strączkowych na ziarno mogą ubiegać się producenci bobiku, grochu siewnego (w tym peluszki, z wyłączeniem grochu siewnego cukrowego i grochu siewnego łuskowego), łubinu białego, łubinu wąskolistnego, łubinu żółtego lub soi zwyczajnej – również w przypadku upraw tych roślin w formie mieszanek. Według resortu te uprawy mają istotne znaczenie jako komponent mieszanek treściwych. Płatność do ha (poniżej 75 ha) wyniosła w 2020 r. ok. 725 zł/ha oraz 363 zł/ha (powyżej 75 ha). Resort poinformował ponadto, że zmieni się zasada degresywności i za każdy ha w 2021 r. będzie taka sama stawka. 
r e k l a m a

Płatność do roślin pastewnych


Resort podkreśla, że oprócz roślin strączkowych rolnicy ponadto mogą korzystać z dopłat do roślin pastewnych m.in. esparcety siewnej, koniczyny czerwonej, koniczyny białej, koniczyny białoróżowej, koniczyny perskiej, koniczyny krwistoczerwonej, komonicy zwyczajnej, lędźwiana, lucerny siewnej, lucerny mieszańcowej, lucerny chmielowej, nostrzyka białego, seradeli uprawnej, wyki kosmatej lub wyki siewnej (również mieszanki są uwzględniane). W tym przypadku płatnością może być objęte nie więcej niż 75 ha upraw w gospodarstwie. W 2020 r. stawka płatności wyniosła 468,05 zł/ha.

Propozycje wsparcia dochodów rolników


Resort przypomniał, że w ramach prac nad Planem Strategicznym dla WPR na 2023-2027 podano propozycje wsparcia dochodów rolników, m.in. związane z z wielkością produkcji do paszowych roślin wysokobiałkowych, do roślin wysokobiałkowych na nasiona, związane z wielkością produkcji do krów i młodego bydła

Inwestycje przyczyniające się do ochrony środowiska i klimatu


W ramach tego projektu przewiduje się inwestycje w zakup maszyn i urządzeń służących do stosowania nowych technologii uprawy roślin m.in. do niskoemisyjnej aplikacji nawozów, precyzyjnego stosowania środków ochrony roślin, uprawy bezorkowej, uprawy, pielęgnacji i zbioru z trwałych użytków zielonych (np. siewniki do podsiewu łąk, agregaty do renowacji łąk, wały, włóki łąkowe), maszyny/urządzenia do mechanicznego niszczenia chwastów, szkodników.

Wyższe stawki za certyfikat?


Resort twierdzi, że zarejestrowane krajowe systemy jakości żywności gwarantujące wyższą jakość, a więc również te produkty, które powstały bez stosowania w żywieniu pasz GMO, dają rolnikom dodatkowy zysk. 

- Jednym z wymagań jest żywienie bydła paszami wolnymi od GMO. Osiągane ceny za bydło z certyfikatem jakości są wyższe ceny niż za tusze tej samej klasy bez certyfikatu.
Inną możliwość stanowi unijny system jakości żywności „Produkcja ekologiczna”. Ten system produkcji także wyklucza stosowanie GMO i produktów wytworzonych z GMO lub przy ich użyciu. Oba ww. systemy umożliwiają uzyskiwanie wyższych cen za produkty wysokiej jakości – wymienia resort. Tak to działa w teorii. Niestety w Polsce, rynek dla produktów bio jest bardzo wąski, a skupów eko brakuje. 

Resort rolnictwa wymienił jeszcze kilka innych programów, natomiast żaden z nich bezpośrednio nie rekompensuje wyższych nakładów finansowych poniesionych przez rolnika na żywienie paszami non GMO, które są droższe w zakupie. 

Oprac. dkol na podst. KRIR 
Fot. Kolasińska
autor Dorota Kolasińska

Dorota Kolasińska

<p>redaktor portalu topagrar.pl i działu top bydło, zootechnik, specjalista w zakresie hodowli bydła mięsnego i mlecznego</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Zarządzanie

Oberwie wołowina, drób, miód i buraki cukrowe – wznowienie negocjacji Mercosur i UE niepokoi rolników

Europejscy rolnicy i spółdzielnie rolnicze zrzeszone w Copa-Cogeca postanowili przygotować kampanię medialną na temat skutków zawarcia porozumienia UE z krajami bloku Mercosur w obecnym kształcie. Najbardziej ucierpią producenci wołowiny, drobiu, miodu, soków i buraków cukrowych. Dlaczego? 

czytaj więcej

Zawirowania na rynku śrut – kto za tym stoi?

Hodowcy bydła mlecznego biją na alarm, gdy jeszcze ceny skupu mleka utrzymują się na przyzwoitym poziomie, zaczął się wyścig na rynku pasz. Ceny śruty sojowej i rzepakowej biją rekordy. Co i kto za tym stoi? – pytają rolnicy.

czytaj więcej

Już w lutym startują Targi Ferma 2021 w formie online

Przez cały luty będą odbywać się wirtualne targi Ferma 2021. Z kolei 19 i 20 lutego odbędzie się konferencja dla hodowców krów mlecznych, bydła mięsnego oraz producentów drobiu. Jakie temat będą poruszane w trakcie Fermy 2021? Jak można wziąć udział w targach?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)