Jak spędzano wakacje w czasach PRL-U?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Jak spędzano wakacje w czasach PRL-U?

05.08.2023

Czasy dzieciństwa to często sentymentalna podróż do PRL-u wielu z nas. Przypomnijmy więc, jak dzieci spędzały wakacje na wsi i nie tylko, w czasach PRL-u.

Kiedyś nie był smartfonów, komputerów ani Internetu. Czas organizowano sobie w zupełnie inny sposób. Dzieci całe dnie bawiły się na świeżym powietrzu, te mieszkające w mieście i w blokach na wsiach – bawiły się cały dzień na placach zabaw, trzepaku i w piaskownicy, te na wsiach w gospodarstwie – pomagając w pracach polowych i ogrodowych, ale także penetrując wiejską okolicę.

Lato za czasów PRL-u

Nie należy wartościować tych dwóch światów – było inaczej, po prostu! Dzieci właściwie przez cały dzień pozostawały w naturze i grupie rówieśniczej, nie trudno więc o zacieśnianie więzów czy hartowanie – cały dzień w ruchu działał na korzyść ich zdrowia. W mieście symbolem były dzieci z kluczem na szyi, pozostawione w domu na pół dnia bez opieki, ale świetnie sobie radzące, na wsiach bywało różnie. Cześć młodzieży musiała od rana pracować i pomagać w żniwach, zbiorach, opiece nad zwierzętami hodowlanymi, część – włóczyła się po okolicy w poszukiwaniu przygód.

PRL – place zabaw na wsiach i miastach, Wolne zabawy w PRL-u. Więcej przeczytasz na Halowies.pl! 

Fot:  Narodowe Archiwum Cyfrowe
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Aktualności

„Złap oddech na pastwisku”. Zooterapia z owcami

Autorzy książki „Złap oddech na pastwisku. Terapeutyczne beczenie owiec” przekonują, że owce to nie mniej skuteczne w zooterapii zwierzęta niż konie i psy. Jak na zdrowie wpływają owce?

czytaj więcej
Aktualności

Jak kiedyś wyglądały żniwa? Cofamy się w czasie!

Żniwa w dawnych czasach wyglądały zupełnie inaczej. Nie było maszyn, za to liczyła się praca ludzkich rąk. To, co łączy stare czasy z obecnymi to wysiłek i trud pracy włożony w żniwa.

czytaj więcej
Zarządzanie

Praca sezonowa – zasady zatrudnienia i rodzaje umów

W okresie żniw oraz zbiorów cenna jest każda para rąk. Podczas tego intensywnego dla rolników czasu do pracy w gospodarstwie zatrudniane są nowe osoby. Zanim podejmiemy się takiej pracy, warto wiedzieć, jak wygląda to w świetle prawa. Co powinna zawierać umowa? Jak postępować w przypadku pracowników młodocianych?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)