„Złap oddech na pastwisku”. Zooterapia z owcami
r e k l a m a
Partnerzy portalu

„Złap oddech na pastwisku”. Zooterapia z owcami

15.08.2023

Autorzy książki „Złap oddech na pastwisku. Terapeutyczne beczenie owiec” przekonują, że owce to nie mniej skuteczne w zooterapii zwierzęta niż konie i psy. Jak na zdrowie wpływają owce?

Zooterapia to modna forma terapii, która znajduje zastosowanie w leczeniu nerwic, depresji czy nawet spektrum autyzmu. Wykorzystuje wzajemne oddziaływanie na siebie zwierząt i ludzi, doprowadzając do polepszenia się samopoczucia tych drugich. Znane nam są terapie z psami, kotami, delfinami czy nawet świnkami morskimi, ale okazuje się, że na poprawę naszego zdrowia równie skutecznie wpływają owce.

„Owce beczą, trawa się zieleni, bukowy las szumi”

Każdy kontakt z naturą jest ważnym elementem dbania o nasze samopoczucie. Pełne zieleni, spokojne pastwiska mogą mieć dla nas kojącą moc, ponieważ nasze zdrowie fizyczne i psychiczne od wieków związane jest z interakcjami z przyrodą. Prof. Piotr Tryjanowski z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu oraz inż. Roman Cieślar, hodowca owiec szetlandzkich i owczarków podhalańskich pokazują jednak, że liczy się każdy kontakt z naturą, nawet taki jak owce w hodowli.

r e k l a m a

Owca to zwierzę „w sam raz”

Wracając do zooterapii, najbardziej znane nam są jej wersje z alpakami i delfinami albo ze zwierzętami domowymi, np. psami i kotami. Autorzy książki „Złap oddech na pastwisku. Terapeutyczne beczenie owiec” wskazują jednak, że owce są równie skutecznymi zwierzętami terapeutycznymi. Związane są z nami od wielu tysięcy lat i są głęboko zakorzenione w naszej kulturze, chociażby przez Biblię. Warto wspomnieć, że hodowanie owiec w celu wykorzystania ich w animaloterapii już od jakiegoś czasu cieszy się zainteresowaniem w Wielkiej Brytanii. 

Zwierzę terapeutyczne z dystansu

Owce zawsze widziane były jako dające wełnę, mleko czy mięso, a badacze podkreślali, że są niezbędną częścią ekosystemu. Dzisiaj wiemy, że owce wpisują się jeszcze w coś dodatkowego - w terapię, którą można łączyć z naturą. Jak mówi prof. Piotr Tryjanowski, nie potrzebujemy bezpośredniego kontaktu z owcami, żeby działały na nas kojąco. W odróżnieniu od innych zwierząt, z którymi terapia polega na dotyku, w animaloterapii z owcami najważniejsza jest sama obecność na spokojnym, zielonym pastwisku, w otoczeniu beczących zwierząt. 

Nie tylko w wakacje

Zooterapia w towarzystwie owiec polecana jest przez cały rok i w każdym miejscu. Jak przekonują autorzy, owce mogą być wszędzie. Niestety, w ostatnich latach ich liczebność w Polsce drastycznie zmalała. Autorzy książki liczą jednak, że gdy dostrzeżemy prozdrowotne właściwości owiec, spojrzymy na te zwierzęta przychylniej. 

Sandra Matus
fot. EnvatoElements, puls.edu.pl

r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Aktualności

Jak spędzano wakacje w czasach PRL-U?

Czasy dzieciństwa to często sentymentalna podróż do PRL-u wielu z nas. Przypomnijmy więc, jak dzieci spędzały wakacje na wsi i nie tylko, w czasach PRL-u.

czytaj więcej

Inne spojrzenie na owce – dla wsi i miastowych

Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że narastający konflikt między wsią, a miastem, który przejawia się m.in. skargami na hałasujący wieczorem kombajn czy na... pianie koguta, wynika z szeroko pojętego niezrozumienia różnych środowisk. 

czytaj więcej
Aktualności

„Piątka dla zwierząt” znów na tapecie. Jakie zmiany się szykują?

Czy w nowym parlamencie wrócą pomysły z „Piątki dla zwierząt”? Takie zapowiedzi słychać już z ust niektórych posłów przyszłej koalicji rządowej. Hodowcy zwierząt przestrzegają przed niszczeniem polskiego rolnictwa i przypominają jak skończyły się poprzednie próby wprowadzenia zakazów...  

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)