Izolacja zamiast uboju norek z koronawirusem?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Izolacja zamiast uboju norek z koronawirusem?

12.08.2021autor: wk

Ministerstwo rolnictwa chce poluzować przepisy dotyczące zwierząt futerkowych zakażonych koronawirusem i proponuje wprowadzenie możliwości izolacji zwierząt, zamiast zabijania.

Ministerstwo rolnictwa chce tym samym zmienić wprowadzone przez siebie przepisy z grudnia zeszłego roku. Przewidują one, w przypadku stwierdzenia w gospodarstwie zakażenia SARS-CoV-2 u norek, wyznaczenie takiego gospodarstwa jako ogniska choroby, gdzie powiatowy lekarz weterynarii nakazuje niezwłocznie zabicie pod nadzorem urzędowym wszystkich norek w takim gospodarstwie, w sposób wykluczający rozprzestrzenianie się choroby. Nie istnieje możliwość zastosowania środków będących alternatywą dla tego nakazu.  

Izolacja alternatywą

W przesłanym właśnie do konsultacji społecznych rozporządzeniu proponuje się umożliwienie zastosowania w przypadku stwierdzenia zakażenia SARS-CoV-2 u norek w gospodarstwie środka w postaci kwarantanny takich norek jako alternatywy do nakazu ich zabicia.

"W opinii Głównego Lekarza Weterynarii, uwzględniając aktualną sytuacja epizootyczną i epidemiczną w kontekście SARS-CoV-2, kwarantanna rozumiana jako nakaz odosobnienia, strzeżenia i obserwacji norek w ognisku choroby, może być aktualnie dopuszczona na terytorium Polski na określonych zasadach, stanowiąc alternatywę dla dotychczasowych rozwiązań polegających na konieczności zabicia wszystkich norek w ognisku choroby, przy jednoczesnym zapewnieniu ochrony zdrowia publicznego" – napisano w uzasadnieniu rozporządzenia.

r e k l a m a

Jak to działa na świecie?

Światowa Organizacja Zdrowia Zwierząt (OIE) rekomenduje aktywne monitorowanie norek oraz innych podatnych zwierząt futerkowych w kierunku zakażenia SARS-CoV-2, zmniejszenie ryzyka ewentualnego przenoszenia wirusa między fermami norek czy norkami a ludźmi oraz zgłaszanie pozytywnych przypadków do OIE. Takie rekomendacje zaleca również Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) oraz Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC).

Niektóre państwa członkowskie UE, w tym Grecja, Litwa, Łotwa, Włochy, Szwecja, Hiszpania, a także państwa takie jak: USA, Kanada stosują metodę kwarantanny w odniesieniu do zakażonych norek.

Według stanu na maj 2021 r.,  w Polsce jest 272 fermy norek amerykańskich, w których utrzymywanych jest ok. 7 mln zwierząt.

wk
fot. Polski Przemysł Futrzarski
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Aktualności

Lubelskie: koronawirus u norek. Hodowcy nie chcą dopuścić do wybicia zwierząt

Jest drugie ognisko koronawirusa u norek w Polsce. Chorobę wykryto na dwóch fermach w woj. lubelskim. Branża futrzarska walczy o to, by nie dopuścić do zutylizowania 37 tys. zwierząt, które znajdują się w tej hodowli. Ich wartość wynosi 17 mln zł.

czytaj więcej
Aktualności

„Piątka dla zwierząt” znów na tapecie. Jakie zmiany się szykują?

Czy w nowym parlamencie wrócą pomysły z „Piątki dla zwierząt”? Takie zapowiedzi słychać już z ust niektórych posłów przyszłej koalicji rządowej. Hodowcy zwierząt przestrzegają przed niszczeniem polskiego rolnictwa i przypominają jak skończyły się poprzednie próby wprowadzenia zakazów...  

czytaj więcej
Aktualności

Szykuje się protest na granicy ukraińskiej – polscy przewoźnicy ze zgodą na blokadę

Polscy przewoźnicy 6 listopada br. rozpoczną protest na granicy z Ukrainą. Organizatorzy otrzymali oficjalną zgodę na blokadę, która może potrwać nawet dwa miesiące. Skoncentrowana będzie ona na trzech głównych przejściach granicznych. Jakie postulaty postawili?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)