Indie inwestują w sprzęt do walki z szarańczą
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Indie inwestują w sprzęt do walki z szarańczą

21.02.2020autor: Dorota Kolasińska

Indie kupują drony i specjalistyczny sprzęt do monitorowania przemieszczania się szarańczy i rozpylania środków owadobójczych w celu opanowania ataku szarańczy. Szarańcza pustynna niszczy coraz więcej plantacji roślin uprawnych.

Reuters poinformował, że Indie postanowiły zakupić drony do obserwacji przemieszczania się szkodników oraz sprzęt do oprysków. Indie całkiem nieźle radziły sobie z atakiem szarańczy kontrolując kolejne miejsca występowania owadów. Jednak gdy szarańcza pojawiła się w Pakistanie, sytuacja stała się znacznie poważniejsza. Zagrożone są uprawy pszenicy i roślin oleistych. 

Jak donosi Reuters chmary szarańczy mogą latać z wiatrem do 150 km dziennie, a dorosłe owady spożywają tyle, ile same ważą. Zaraza spowodowała już znaczne szkody na pastwiskach i uprawach oraz zagroziła bezpieczeństwu żywności w kilku krajach nad Oceanem Indyjskim we wschodniej Afryce, w tym w Somalii, Etiopii, Kenii, Erytrei i Dżibuti. Owady rozprzestrzeniły się również w Tanzanii, Ugandzie, a teraz w Sudanie Południowym. Pakistan, który boryka się z najgorszą inwazją szarańczy od dwóch dekad, ogłosił stan wyjątkowy na szczeblu krajowym.

Władze Indii sprawdzają, jak obecnie przygotowane są lokalne władze na pojawienie się szkodników na nowym terenie, aby ocenić ryzyko i poradzić sobie z ewentualną inwazją. Urzędnicy Indii i Pakistanu są w stałym kontakcie, ale nie padła dotychczas propozycja pomocy w opanowania sytuacji w Pakistanie. 

Gujarat i Radżastan, wioski w zachodnich Indiach które graniczą z pustynnymi obszarami Pakistanu i są szczególnie narażone na inwazję szarańczy. Ostatnio na granicy Indii i Pakistanu podobna plaga szkodników zaatakowała w 1993 r. 

Oprac. dkol na podst. reuters.com
Fot. poglądowe

autor Dorota Kolasińska

Dorota Kolasińska

<p>redaktor portalu topagrar.pl i działu top bydło, zootechnik, specjalista w zakresie hodowli bydła mięsnego i mlecznego</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Aktualności branżowe

Szarańcza pojawia się w kolejnych krajach – mieszkańcom Afryki Wschodniej grozi głód

Plagę szarańczy, o której pisaliśmy w ubiegłych tygodniach bardzo trudno zwalczyć. Prowadzone są opryski owadobójcze, ale w Afryce brakuje środków chemicznych, a część terenu gdzie zmierza plaga szkodników jest zajęta przez terrorystów. 

czytaj więcej
Aktualności branżowe

Dramat w Afryce – szarańcza pustynna niszczy uprawy!

Organizacja Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa (FAO) alarmuje: Afryka Wschodnia została dotknięta najgorszą od 25 lat inwazją szarańczy pustynnej. Owady niszczą uprawy oraz roślinność i ok. 19 mln ludzi w tej części Afryki grozi niedobór żywności!

czytaj więcej
Aktualności

„Piątka dla zwierząt” znów na tapecie. Jakie zmiany się szykują?

Czy w nowym parlamencie wrócą pomysły z „Piątki dla zwierząt”? Takie zapowiedzi słychać już z ust niektórych posłów przyszłej koalicji rządowej. Hodowcy zwierząt przestrzegają przed niszczeniem polskiego rolnictwa i przypominają jak skończyły się poprzednie próby wprowadzenia zakazów...  

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)