Szarańcza pojawia się w kolejnych krajach – mieszkańcom Afryki Wschodniej grozi głód
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Szarańcza pojawia się w kolejnych krajach – mieszkańcom Afryki Wschodniej grozi głód

10.02.2020autor: Dorota Kolasińska

Plagę szarańczy, o której pisaliśmy w ubiegłych tygodniach bardzo trudno zwalczyć. Prowadzone są opryski owadobójcze, ale w Afryce brakuje środków chemicznych, a część terenu gdzie zmierza plaga szkodników jest zajęta przez terrorystów. 

Problemy mnożą się podobnie szybko jak szarańcza, w Afryce pojawia się coraz więcej wątpliwości czy uda się zwalczyć szkodniki i zapobiec klęsce głodu. 

W ubiegłym tygodniu informowaliśmy o pladze szarańczy, która plądruje afrykańskie plantacje roślin uprawnych. W Kenii, Etiopii i Somalii prowadzone są opryski, jednak środków jest za mało, aby skutecznie walczyć z plagą.

Część zagrożonych terenów atakiem szarańczy w Somalii jest pod kontrolą islamskich terrorystów, więc oprysk z powietrza może być niemożliwy. Władze Somalii zamierzają podjąć negocjacje z islamistami, aby umożliwili oprysk owadobójczy, w innym przypadku kontrola szkodników nie będzie skuteczna, a plaga może plądrować uprawy przez wiele lat.

Szarańcza dość szybko się rozmnaża, po miesiącu osobniki są zdolne do rozmnażania, składają jaja i umierają, później pojawiają się kolejne pokolenia. Liczba owadów po tym czasie może zwiększyć się 20-krotnie, a do czerwca nawet 500-krotnie, gdyż zapowiadane są deszcze, które sprzyjają rozwojowi szarańczy. Niestety taki scenariusz, może oznaczać klęskę głodu. Do takich skrajności dochodzi przede wszystkim przez zmiany klimatu. 

– Ogrzewanie się wód Oceanu Indyjskiego doprowadziło do rekordowych opadów we Wschodniej Afryce w 2019 roku. Mokra i ciepła pogoda sprzyja rozmnażaniu się szarańczy i w ostatnim czasie warunki były do tego "wyjątkowe" - ocenił klimatolog z Nairobi Abubakra Saliha Babikera. Na walkę z plagą szkodników potrzebne są miliony dolarów, których brakuje w Afryce Wschodniej. 

Sekretarz Generalny ONZ zaapelował o "szybkie i hojne" sfinansowanie działań przez społeczność międzynarodową. Antonio Guterres podkreślił związek plagi z kryzysem klimatycznym.

oprac. dkol na podst. next.gazeta.pl
autor Dorota Kolasińska

Dorota Kolasińska

<p>redaktor portalu topagrar.pl i działu top bydło, zootechnik, specjalista w zakresie hodowli bydła mięsnego i mlecznego</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Aktualności

Indie inwestują w sprzęt do walki z szarańczą

Indie kupują drony i specjalistyczny sprzęt do monitorowania przemieszczania się szarańczy i rozpylania środków owadobójczych w celu opanowania ataku szarańczy. Szarańcza pustynna niszczy coraz więcej plantacji roślin uprawnych.

czytaj więcej
Aktualności branżowe

Kolejność nawożenia - co pierwsze wapno czy obornik?

Jedno z częstszych pytań dotyczy stosowania wapna i obornika w tym samym roku. Co powinniśmy zastosować w pierwszej kolejności? Wapno czy obornik?

czytaj więcej
Aktualności branżowe

Zapraszamy na VIII Forum Rolników i Agrobiznesu – Sesja: Uprawa i technika II

Coraz trudniej jest gospodarować w rozchwianych warunkach pogodowych i rynkowych. Obecnie bardzo dużym wyzwaniem jest ochrona upraw w warunkach suszy i upałów. Jedną ze strategicznych potrzeb gleb jest natomiast wprowadzanie w coraz szerszym zakresie międzyplonów, które działają fitosanitarnie, strukturotwórczo i aktywują życie biologiczne. Na te zagadnienia odpowiemy podczas już VIII Forum Rolników i Agrobiznesu. 

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)