Hejt na ministra Ardanowskiego. Organizacje rolnicze stają w obronie
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Hejt na ministra Ardanowskiego. Organizacje rolnicze stają w obronie

28.04.2020autor: Kamila Szałaj

Prawie 100 związków branżowych i organizacji rolniczych podpisało się pod listem przeciwko hejtowi wymierzonemu w ministra rolnictwa Jana Krzysztofa Ardanowskiego. - Fala nienawiści aktywistów ekologicznych jest zatrważająca – mówi nam Jacek Podgórski, dyrektor Instytutu Gospodarki Rolnej.

Fala nienawiści wobec ministra rolnictwa Jana Krzysztofa Ardanowskiego przybrała na sile, po tym, jak zaproponował on zmiany w ustawie o ochronie zwierząt, by na czas pandemii zakazać aktywistom wstępu do gospodarstw rolnych. 

- Jest duża szansa, że rozwiązanie to zostanie wprowadzone na stałe – zaznacza w rozmowie z nami Jacek Podgórski.

Dokładnie chodzi o art. 7 ust. 3 Ustawy o ochronie zwierząt, który umożliwia odbiór zwierzęcia m.in. przez przedstawicieli organizacji zajmujących się ochroną zwierząt. Pseudoekolodzy nadużywają tych przepisów i nawet w czasach epidemii koronawirusa wchodzą do gospodarstw. Dlatego szef resortu rolnictwa uważa, że należy ukrócić tego typu praktyki i proponuje zmianę prawa w tym zakresie. I za to w ostatnich dniach spotkała go fala krytyki i hejtu. Jak się przejawiała?

- Przede wszystkim była to bardzo duża ilość wpisów na Twitterze i Facebooku. Poza tym w telewizji TVN przedwczoraj wieczorem ukazał się materiał, z którego wynikało, że minister Ardanowski rzekomo stara się zablokować aktywistom możliwość pomagania zwierzętom. A to przecież nie o to chodzi! Chcemy po prostu, by ekolodzy nie wchodzili do naszych gospodarstw bez zezwolenia, bez asysty, często podszywając się pod służby państwowe – mówi Podgórski. 

r e k l a m a

Szef Instytutu Gospodarki Rolnej przytacza sytuację, która miała miejsce podczas Świąt Wielkanocnych na Dolnym Śląsku, gdzie aktywiści wtargnęli na teren prywatny, nie informując o tym policji. 

- Organizacja o nazwie “Dolnośląski Inspektorat Ochrony Zwierząt” złamała zasady obowiązującej kwarantanny, zarządzonej przez Inspektorat Sanitarny w tym miejscu – wyjaśnia Podgórski.


Murem za ministrem


Dlatego organizacje rolnicze stanęły obronie ministra rolnictwa. List w tej sprawie wysłały do premiera Mateusza Morawieckiego i ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego.

- Wyrażamy wdzięczność wobec postawy ministra rolnictwa Jana Krzysztofa Ardanowskiego, który wychodząc naprzeciw oczekiwaniom całego środowiska, podejmuje stosowne środki, aby zabezpieczyć nas przed konsekwencjami nieodpowiedzialnych działań prowadzonych przez niektóre organizacje ekologiczne – czytamy w liście do premiera i ministra zdrowia.

Sygnatariusze zauważają, że „fala nienawiści i hejtu, która została przeprowadzona przeciwko Panu ministrowi, nosi znamiona zorganizowanej kampanii – w kontrze do prawa i poczucia bezpieczeństwa – gwarantowanego wszystkim obywatelom przez państwo”.



Atak na rolnictwo


Zdaniem autorów listu prowadzone w Internecie negatywne kampanie wobec polskiego rolnictwa, są nastawione przede wszystkim na ludzi młodych, podatnych na manipulacje. Zwracają uwagę, że budowanie narracji wobec jednej z kluczowych gałęzi gospodarki poprzez anonimowe wpisy na portalach społecznościowych, stanowi niebezpieczny precedens.
- Ekoaktywiści posługują się manipulacją przeciwko rządowi, wywierając presję na parlamentarzystach, aby ich decyzje nie były podyktowane zdrowym rozsądkiem i bezpieczeństwem, a jedynie doraźnym celem ideowym oraz finansowym wspomnianych organizacji – czytamy w liście.

Na koniec sygnatariusze zaznaczają, że w odróżnieniu od anonimowych internautów „piszemy jako ludzie realni, istniejący, podpisując się pod każdym zdaniem swoim imieniem i nazwiskiem. Dysponujemy wiedzą i doświadczeniem, a nie internetowym nickiem”. 

Pełna treść listu znajduje się TUTAJ

ksz
autor Kamila Szałaj

Kamila Szałaj

redaktor w zespole PWR Online

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Ceny mięsa ostro w dół. Minister Ardanowski chce uruchomienia rezerw unijnych

Ceny skupu żywca wieprzowego oraz drobiu sukcesywnie spadają jeszcze bardziej obciążając polskie gospodarstwa. To efekt obostrzeń koronawirusowych, suszy oraz braku pracowników.

czytaj więcej
Aktualności

Aktywność organizacji pro-zwierzęcych stwarza zagrożenie epidemiologiczne?

W całej Europie obserwujemy niepokojący wzrost aktywności tzw. organizacji pro-zwierzęcych, które działają na szkodę rolników. To wspólne doświadczenie wszystkich organizacji członkowskich Copa-Cogeca. Drugą bolączką hodowców jest sprawa wciąż rozprzestrzeniającej się epidemii afrykańskiego pomoru świń. 

czytaj więcej
Aktualności

MRIRW – odpowiedź na apel hodowców i właścicieli zwierząt

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi oczywiście potępia maltretowanie zwierząt, jednak liczne wnioski hodowców i posiadaczy zwierząt dostrzegających patologię podczas odbierania zwierząt skłoniło szefa resortu rolnictwa do zmiany przepisów.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)