r e k l a m a
Partnerzy portalu
Strona główna>Artykuły>Prawo>Aktualności>Handel wieprzowiną z USA rośnie. Wołowina nie dorównała zeszłorocznym rekordom
Handel wieprzowiną z USA rośnie. Wołowina nie dorównała zeszłorocznym rekordom
25.08.2023autor: Dominika Mulak
W pierwszej połowie 2023 roku zagraniczny handel wieprzowiną z USA wzrósł rokrocznie o prawie 14%. Jednak jeśli chodzi o wołowinę, Stany Zjednoczone nie były w stanie powtórzyć rekordu z ubiegłego roku.
Eksporterzy wieprzowiny w USA sprzedali znacznie więcej produktów na rynku światowym w pierwszej połowie 2023 r. w porównaniu z tym samym okresem ubiegłego roku. Według Amerykańskiej Federacji Eksportu Mięsa (USMEF) sprzedaż wieprzowiny, w tym produktów ubocznych na rynkach zagranicznych wzrosła o 181,2 tys. t, czyli o 14,1%, do prawie 1,47 mln t w porównaniu ze styczniem–czerwcem 2022 r. Tym samym do kieszeni eksporterów trafiło ok. 3,70 mld euro – o 11,8% więcej r/r.
– Meksyk jest z pewnością motorem napędowym eksportu wieprzowiny z USA w 2023 r., ale ekscytujące jest to, że branża odnotowuje tak duży wzrost również globalnie – wyjaśnił dyrektor zarządzający USMEF Dan Halstrom. Dodał, że amerykańska wieprzowina jest dobrze przygotowana do dalszego wzrostu dynamiki w drugiej połowie roku.
Sprzedaż wieprzowiny do Meksyku - głównego odbiorcy - wzrosła o 13,6% w pierwszej połowie 2023 r. do blisko 533 tys. t i oczekuje się, że osiągnie rekordowy poziom w całym roku kalendarzowym. Interesy z Chinami również układały się bardzo dobrze. Wolumen wysłanych tam towarów wzrósł o prawie jedną czwartą – do 275,4 tys. t.
Sprzedaż w krajach ASEAN (zwłaszcza na Filipiny i do Malezji) wzrosła o 55% do blisko 35,9 tys. t, a w Australii o dobre 70% do 33,2 t. Tam – a także w Chinach – USA przejęły kontrolę nad rynkiem od dostawców wieprzowiny z UE.
r e k l a m a
Eksport wołowiny słaby
Z drugiej strony eksport wołowiny nie był w stanie dorównać wartościom z poprzedniego rekordowego roku, ani pod względem wolumenu, ani przychodów. W tym przypadku spadek produkcji krajowej znalazł również odzwierciedlenie w niższym eksporcie z USA w pierwszej połowie 2023 roku. W porównaniu z tym samym okresem poprzedniego roku eksport wołowiny spadł o 10,0% do 669 200 t. Przychody spadły jeszcze bardziej gwałtownie o 19,3% do równowartości 4,56 mld euro. Sprzedaż do trzech najważniejszych odbiorców, Korei Południowej, Japonii i Chin, w tym Hongkongu, spadła od 11% do 17%.
Wśród kilku krajów, które kupiły więcej amerykańskiej wołowiny był Meksyk, ze wzrostem o 14,4% do 100 200 t. Ponadto dostawy do Afryki wzrosły o 73,9% do około 12 800 ton, a eksport do UE, w tym do Wielkiej Brytanii, wzrósł o 8,5% do 10 900 ton. Jednak w porównaniu z innymi miejscami docelowymi, Afryka i UE odgrywają jedynie niewielką rolę.
Oprac. na podstawie www.topagrar.com
Dominika Mulak
<p>redaktor top agrar Polska i portalu topagrar.pl</p>
Masz pytania?
Zadaj pytanie redakcjir e k l a m a
r e k l a m a
Najważniejsze tematy
r e k l a m a