Eksport rosyjskiej wieprzowiny wzrósł aż o 57% mimo sankcji handlowych
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Eksport rosyjskiej wieprzowiny wzrósł aż o 57% mimo sankcji handlowych

21.09.2023autor: Aneta Lewandowska

Mimo nałożonych na Rosję sankcji handlowych, tamtejsza branża wieprzowa radzi sobie lepiej, niż wskazywały wszystkie prognozy – eksport wieprzowiny wzrósł r/r aż o 57%. Dokąd wyjeżdża najwięcej rosyjskiego mięsa wieprzowego?

Rosja eksportuje coraz więcej

Sankcje handlowe, nałożone na Rosję w wyniku ataku na Ukrainę przyniosły zahamowanie eksportu, ale pomimo skutków obostrzeń, branża wieprzowa osiągnęła wzrosty wysyłek zagranicznych, jak informuje centrum rozwoju eksportu rosyjskiego Ministerstwa Rolnictwa. 

W pierwszej połowie 2023 r. Rosja wyeksportowała 74 000 ton wieprzowiny, aż o 57% więcej niż rok wcześniej. Wysyłki mięsa do Wietnamu wzrosły do 38 000 ton – aż o 110%, przy czym wartość  eksportu wzrosła o 160%.

Największym rynkiem zbytu dla rosyjskiego przemysłu wieprzowego w regionie Wspólnoty Państw Niepodległych (WNP) jest Białoruś, która w pierwszej połowie tego roku zaimportowała 20 000 ton rosyjskiej wieprzowiny, co oznacza wzrost o 44% w porównaniu z pierwszą połową 2022 r.

Rośnie także eksport do nowych destynacji, w tym do Mongolii, która zakupiła 3 300 ton rosyjskiej wieprzowiny (o 33% więcej r/r). Eksport do Serbii wzrósł 6,6-krotnie do 3 200 ton, a do Hongkongu o 56% do 3 000 ton.

Skąd te wzrosty?

Jak wskazują analitycy, do pewnego stopnia wzrost eksportu można przypisać niewielkiej wartości eksportu w poprzednim roku, również ze względu na zakłócenia logistyczne, zmiany kursu rubla i problemów z płatnościami za wysłane towary.

Jeden z największych rosyjskich eksporterów wieprzowiny, firma Sibagro, skomentowała, że wzrost eksportu był związany z wysokim popytem na rosyjskie produkty za granicą i wzmocnieniem ekonomicznej opłacalności eksportu. Ten ostatni element firma przypisuje niedawnemu spadkowi kursu rosyjskiego rubla, co ma oznaczać wyższe zarobki dla rosyjskich producentów trzody chlewnej. Sibargo poinformowało także o planach rozwoju i wysyłek mięsa także na rynek filipiński, tajski i indyjski.

Co więcej, Rosjanie przewidują, że tegoroczny eksport wieprzowiny osiągnie 220-230 tysięcy ton (co oznacza wartość eksportu na poziomie 0,5 miliarda dolarów). W takim przypadku eksport rosyjskiej wieprzowiny będzie rekordowy, co uspokaja tamtejszych rolników, przygotowanych na nadpodaż.

al na podst. pigprogress.net
fot. EnvatoElements

autor Aneta Lewandowska

Aneta Lewandowska

<p>redaktor portalu topagrar.pl, zootechnik, specjalistka w zakresie hodowli zwierząt</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Afrykański pomór świń (ASF)

Zmniejszona bioasekuracja zostaje. Co na to branża wieprzowa?

Resort rolnictwa nie planuje wycofania przepisów łagodzących wymogi bioasekuracyjne dla małych gospodarstw, mimo, że organizacje hodowców i przetwórców apelują o rozważenie zasadności ich wprowadzenia.

czytaj więcej
Aktualności

Ceny skupu produktów rolnych spadają. Ile płacą za pszenicę, żyto i żywiec wieprzowy?

Ceny skupu podstawowych produktów rolnych spadły w lipcu 2023 r. zarówno w stosunku do miesiąca poprzedniego (o 2,0%), jak i w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku (o 11,8%). Największe spadki dotyczyły pszenicy i żyta oraz żywca wieprzowego i mleka.

czytaj więcej
Aktualności

Handel wieprzowiną z USA rośnie. Wołowina nie dorównała zeszłorocznym rekordom

W pierwszej połowie 2023 roku zagraniczny handel wieprzowiną z USA wzrósł rokrocznie o prawie 14%. Jednak jeśli chodzi o wołowinę, Stany Zjednoczone nie były w stanie powtórzyć rekordu z ubiegłego roku.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)