Grypa ptaków w Chinach. Pierwszy człowiek zakażony H10N3
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Grypa ptaków w Chinach. Pierwszy człowiek zakażony H10N3

11.06.2021autor: Dominika Mulak

W Chinach po raz pierwszy człowiek został zarażony wirusem grypy ptaków H10N3.

Według chińskiej Państwowej Komisji Zdrowia, wirus został wykryty u 41-letniego mężczyzny we wschodniej chińskiej prowincji Jiangsu. Kiedy 23 kwietnia pojawiła się u niego gorączka oraz inne objawy trafił do szpitala. Z kolei 28 maja wyniki badań potwierdziły zakażenie wirusem H10N3. Według władz nie należy się jednak spodziewać epidemii na szeroką skalę, ponieważ ta odmiana charakteryzuje się stosunkowo niską chorobotwórczością. Wszystkie osoby, z którymi zakażony miał kontakt zostały przebadane pod kątem grypy ptaków i otrzymywały wynik negatywny. Stan mężczyzny jest na tyle dobry, że wkrótce zostanie wypisany do domu.

Do tej pory nigdy wcześniej nie wykryto wirusa grypy ptaków H10N3 u ludzi. W lutym w Rosji odnotowano pierwsze na świecie zakażenie człowieka wirusem H5N8. Według Federalnego Urzędu ds. Oceny Ryzyka (BfR), ten rodzaj wirusa może przenieść się na człowieka tylko i wyłącznie podczas bliskiego kontaktu z drobiem. Jednakże, według naukowców, wirus może również mutować i stać się bardziej zakaźny.

W sezonie zimowym 2016/17 przez Chiny przetoczyła się duża fala grypy ptaków. Wówczas wiariant H7N9 spowodował śmierć ok. 300 osób. Według Organizacji Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa (FAO), od 2013 roku H7N9 zaraziło się w sumie 1668 osób, z których 616 zmarło.

Tymczasem epidemia grypy ptaków za naszą zachodnią granicą ustępuje, ale nie można jeszcze mówić o jej całkowitym zakończeniu. Według Friedrich-Loeffler-Institut (FLI) w Bremie, pod koniec maja w małym gospodarstwie wykryto wysoce zjadliwą grypę ptaków typu H5N8. Na części obszaru musiała zostać utworzona strefa zagrożenia z nakazem trzymania drobiu w pomieszczeniach zamkniętych. Następnie Hongkong zakazał importu mięsa drobiowego i jaj z tych terenów w Niemczech. To samo dotyczyło regionów na Litwie, w Wietnamie i Afryce Południowej, które również zostały dotknięte nowymi ogniskami wirusa.

Źródło: AgE
Fot. Poglądowe
autor Dominika Mulak

Dominika Mulak

<p>redaktor top agrar Polska i portalu topagrar.pl</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Fatalne wieści z pow. żuromińskiego. Grypa ptaków wróciła

Fatalna wiadomość dla drobiarzy z pow. żuromińskiego. Na jednej z ferm znów pojawił się wirus grypy ptaków. Zutylizowanych zostanie 47 tys. kur.

czytaj więcej

Walka z grypą ptaków: koncentracja ferm, bioasekuracja i nowe laboratoria

We wrześniu tego roku będą gotowe nowe przepisy dotyczące zasad bioasekuracji dla hodowców drobiu. To jeden z elementów strategii walki z tą chorobą, której szczegóły przedstawił w Sejmie resort rolnictwa. Rząd przyznał, że cały czas nie ma wpływu na ingerowanie w koncentrację produkcji w takich zagłębiach drobiarskich jak Żuromin. 

czytaj więcej

Grypa ptaków nie daje o sobie zapomnieć - kolejne ognisko na Mazowszu

Kilka dni spokoju już dawało nadzieję na poprawę sytuacji w związku grypą ptaków w kraju. Niestety, wczoraj Główny Lekarz Weterynarii potwierdził 338 ognisko na Mazowszu.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)