95 środków zawierających glifosat może zniknąć z półek. Konieczna interwencja!
r e k l a m a
Partnerzy portalu

95 środków zawierających glifosat może zniknąć z półek. Konieczna interwencja!

19.10.2023autor: Dorota Kolasińska

  KRIR zaapelowała o pilną interwencję w celu odnowienia zatwierdzenia przez KE glifosatu. Jeśli zakaz stosowania wejdzie w grudniu w życie, rolnicy zostaną bez skutecznej ochrony upraw.

KRIR wystąpiła do ministra Roberta Telusa, komisarza ds. rolnictwa KE Janusza Wojciechowskiego oraz Pekki Pesonensa, sekretarza Copa Cogeca o dalsze działania w celu odnowienia przez KE zatwierdzenia glifosatu. Kilka dni temu nie udało się podjąć decyzji w sprawie odnowienia zezwolenia. KRIR uważa, że jest to niezbędne w celu zachowania bezpieczeństwa żywnościowego UE, ale również konkurencyjności europejskich gospodarstw.

- Obecne zatwierdzenie wygasa 15 grudnia 2023 r., co oznacza, że rolnicy zostaną pozbawieni głównego narzędzia kontroli zachwaszczenia upraw. Aktualnie w rejestrze środków ochrony roślin dopuszczonych do obrotu w Polsce znajduje się 95 środków ochrony roślin zawierających tę substancję czynną. Glifosat ma bardzo szerokie zastosowanie w uprawach rolnych, sadowniczych, warzywniczych, na łąkach, pastwiskach, również w produkcji roślin ozdobnych. Zważywszy, że w ocenie substancji czynnej glifosat ogłoszonej w dniu 26 lipca 2023 r. przez EFSA nie zidentyfikowano żadnych krytycznych obszarów budzących obawy samorząd rolniczy wystąpił o wzięcie pod uwagę interesów rolniczych i podejmowanie działania zmierzającego do odnowienia zatwierdzenia glifosatu jako substancji czynnej do stosowania w rolnictwie w terminie przed 15 grudnia 2023 r. – apeluje KRIR.

r e k l a m a

Jakie koszty poniesie za sobą wycofanie glifosatu?

Według danych uzyskanych w badaniu, straty w marżach zysku z roślin uprawnych wynoszą zwykle mniej niż 100 euro na hektar rocznie. W przypadku upraw wieloletnich, takich jak np. uprawa winorośli we Francji, zysk może być zmniejszony nawet o 553 euro na hektar rocznie, odpowiada to zmniejszeniu marży zysku o około 20%. Na ten moment nie przeprowadzono badań, które traktowałyby o długofalowych skutkach wycofania glifosatu, takich jak wpływ na rynek czy ceny producentów. Jedno jest pewne, to jaki wpływ na rolnictwo będzie miało wycofanie glifosatu, w dużej mierze zależy od alternatyw na rynku dla tej substancji czynnej. 

Nowe głosowanie w sprawie glifosatu za kilka tygodni

Za kilka tygodni Komisja Europejska przedstawi projekt rozporządzenia tzw. komisji odwoławczej. Rzeczniczka Komisji Europejskiej potwierdziła to już wczoraj, zakładając, że w SCOPAFF nie ma większości kwalifikowanej.

W komisji odwoławczej przedstawiciele państw członkowskich musieliby ponownie głosować nad propozycją. Jeżeli i tutaj nie będzie większości kwalifikowanej, Komisja Europejska mogłaby podjąć decyzję w sprawie przyszłości glifosatu bez głosowania państw członkowskich.

Oprac. dkol na podst. KRiR/Kockerols/Bernat

Fot. Envato Elements

autor Dorota Kolasińska

Dorota Kolasińska

<p>redaktor portalu topagrar.pl i działu top bydło, zootechnik, specjalista w zakresie hodowli bydła mięsnego i mlecznego</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Wypadki rolnicze

Dwa auta uderzyły w drzewo, rolnik dostanie mandat. Jakie kary za zabrudzenie drogi?

  Każdej jesieni i wiosny powraca temat „brudnych dróg”. Rolnicy mają obowiązek posprzątać zanieczyszczoną drogę wyjazdową z własnego pola. Najczęściej na drogach mamy do czynienia z błotem i obornikiem wywiezionym na kołach ciągnika. Co się stało w tym przypadku? Jaka kara grozi za brud na drodze?

czytaj więcej
Aktualności branżowe

Nie ma finalnej decyzji w sprawie przyszłości glifosatu w UE. Będzie dogrywka

Finał dotyczący przyszłości glifosatu w UE odbędzie się w.. dogrywce. Państwa członkowskie UE nie znalazły większości kwalifikowanej za lub przeciw zatwierdzeniu glifosatu na kolejne 10 lat. 

czytaj więcej
Aktualności

Glifosat do 2033 roku? Los herbicydu leży teraz w rękach państw członkowskich

Komisja Europejska chce zatwierdzić glifosat na kolejne dziesięć lat. Jednak o tym, czy stosowanie herbicydu będzie nadal możliwe zdecydują państwa członkowskie już w październiku.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)