Podczas targów EnergyDecentral (15–18 listopada) w Hanowerze firmy zaprezentowały najnowsze koncepcje i rozwiązania, które mogą pomóc w rozwiązaniu problemu coraz większego zapotrzebowania na energię elektryczną, przy ograniczonej dostępności paliw kopalnych.
Wydajność paneli fotowoltaicznych rośnie
Z roku na rok rośnie wydajność modułów fotowoltaicznych, m.in. dzięki zastosowaniu ogniw PERC z pasywacją emitera spodniej części. W porównaniu z wcześniejszymi konstrukcjami, w dolnej warstwie moduł ma dodatkową warstwę działającą jak reflektor. Dzięki temu każdy promień Słońca, który dotrze do dolnej warstwy modułu, odbija się i trafia z powrotem w głąb ogniwa, mając kolejną szansę na wytworzenie energii. Badania pokazały wzrost wydajności takich paneli o 24%. Nowym rozwiązaniem pozwalającym zwiększyć efektywność fotowoltaiki są też ogniwa tandemowe (krzemowo-perowskitowe).
Jednym ze sposobów zwiększenia powierzchni produkcji prądu ze Słońca bez uszczerbku na użytkach rolnych są systemy agrofotowoltaiczne z pionowo zamontowanymi panelami.
Rynek wskazuje, że najwyższą opłacalność zyskujemy, gdy prąd z fotowoltaiki zużywamy na bieżąco. To oszczędność pieniędzy w porównaniu z pobieraniem go z sieci. Dlatego, aby jak najefektywniej wykorzystać energię słoneczną, inwestuje się w rozwój systemów magazynowania energii. Dzięki temu możemy być mniej zależni od rosnących cen prądu. Połączenie systemu słonecznego i systemu magazynowania energii z ładowarką pojazdów elektrycznych będzie jednym z trendów, na których dostawcy technologii będą się koncentrować.
New Holland wprowadził do seryjnej produkcji ciągnik zasilany biometanem.
Podczas targów firmy pokazały, że system fotowoltaiczny w przyszłości będzie bardziej cyfrowy i inteligentny. Sztuczna inteligencja umożliwi wczesne wykrywanie i eliminację awarii oraz automatyczną optymalizację wydajności. To potrzebne, bo jak oceniają niemieccy naukowcy, ok. 8% europejskich modułów fotowoltaicznych nie pracuje z pełną wydajnością na skutek nieprawidłowego ustawienia, uszkodzenia czy zabrudzenia. Dzięki cyfryzacji w przyszłości operator systemu fotowoltaicznego będzie mógł dokładnie przewidywać wytwarzanie i zużycie energii elektrycznej na podstawie analiz warunków pogodowych i wzorców zużycia.