Dużo przypadków wścieklizny – jest program walki z chorobą!
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Dużo przypadków wścieklizny – jest program walki z chorobą!

31.12.2021autor: wk

Ministerstwo rolnictwa opracowało program walki z wścieklizną. Zakłada on, że szczepienia wolno żyjących lisów odbędą się na wschodzie kraju. W ostatnim roku zanotowano niepokojąco dużą liczbę przypadków tej choroby u zwierząt.

Rząd skierował do konsultacji społecznych projekt rozporządzenia w sprawie wprowadzenia programu zwalczania wścieklizny na lata 2022 i 2023. Jest to kontynuacja programów prowadzonych od 2007 r. - Zwalczanie wścieklizny poprzez szczepienie lisów poprawi sytuację epizootyczną oraz bezpieczeństwo zdrowotne ludzi i zwierząt na terytorium kraju. Przewiduje się, że wynikiem realizacji powyższego programu będzie zmniejszenie wydatków finansowych przeznaczonych na zwalczanie ognisk wścieklizny. Zmniejszeniu ulegnie również liczba osób poddanych szczepieniu przeciwko wściekliźnie – napisano w Ocenie Skutków Regulacji.

Wzrost przypadków wścieklizny

W ostatnich latach wykrywano następującą ilość  przypadków wścieklizny u zwierząt:

2016 r. – 22

2017 r. – 10

2018 r. – 9

2019 r. – 11

2020 r. – 12

W 2021 r. zanotowano niepokojący wzrost przypadków wścieklizny. W pierwszych trzech kwartałach wykryto 65 przypadków wścieklizny, w tym 61 przypadków u zwierząt innych niż nietoperze. Przypadki wścieklizny u zwierząt innych niż nietoperze wykryto u 59 zwierząt (55 lisów, 1 sarna, 1 jenot, 1 kot i 1 pies). Dane Inspekcji Weterynaryjnej z października mówią już o 85 przypadkach u zwierząt dzikich i 3 u zwierząt domowych.

r e k l a m a

Szczepienia na wschodzie kraju

W 2022 r. i 2023 r. szczepienia lisów wolno żyjących przeciwko wściekliźnie obejmą całe województwo lubelskie, małopolskie, mazowieckie, podkarpackie, podlaskie oraz świętokrzyskie. Szczepienia obejmą również:

·       część województwa łódzkiego, tj. powiat opoczyński, powiat rawski oraz powiat tomaszowski;

·       część województwa warmińsko-mazurskiego, tj. powiat ełcki, gmina Giżycko, Kruklanki, Miłki i Wydminy w powiecie giżyckim, powiat gołdapski, powiat olecki, gmina Biała Piska, Orzysz i Pisz w powiecie piskim oraz powiat węgorzewski.

Wskazane w programie obszary objęte doustnymi szczepieniami lisów wolno żyjących przeciwko wściekliźnie są prognozą opracowaną w połowie 2021 r. Zasięg obszarów może ulec zmianie ze względu na konieczność wzięcia pod uwagę sytuacji epizootycznej w odniesieniu do wścieklizny na początku 2022 i 2023 r.

Szczepionka będzie rozrzucana z samolotu lub śmigłowca lub wykładana ręcznie dwa razy do roku na obszarach lasów oraz we wszystkich miejscach bytowania lisów wolno żyjących. Ich populację szacuje się na 159 100 sztuk.

Szacunkowe koszty programu zostaną dostosowane do wielkości wydatków zaplanowanych na zwalczanie chorób zakaźnych zwierząt w ustawach budżetowych na lata 2021-2023. Dla porównania ostateczne koszty programu zwalczania wścieklizny na 2020 r. wyniosły ponad 21 mln zł.

wk

r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Aktualności

Uwaga na wściekliznę! Jakie są objawy u świń i bydła?

Rośnie liczba przypadków wścieklizny wśród zwierząt dzikich i towarzyszących. Dlatego wojewodowie wprowadzają w najbardziej zagrożonych powiatach obowiązek szczepienia kotów. Ale trzeba pamiętać, że wirus jest także niebezpieczny dla zwierząt gospodarskich. Jakie są objawy wśród bydła i świń?

czytaj więcej
Afrykański pomór świń (ASF)

ASF nie boi się mrozu: kolejne ognisko w grudniu

Afrykański pomór świń dotychczas nie pojawiał się w tak późnym i chłodnym okresie roku. Jest to niepokojące zjawisko. Wyznaczono ognisko nr. 124 w miejscowości Omule.

czytaj więcej

Czy na Mazowszu mamy już epidemię wścieklizny?

Na Mazowszu stwierdzono kolejne ogniska wścieklizny u zwierząt, głównie u lisów. Sytuacja jest bardzo poważna, zwłaszcza że rok temu w tym rejonie nie było ani jednego przypadku choroby u tych zwierząt. Czy grozi nam wybuch kolejnej epidemii? Jak ustrzec swoje zwierzęta przed wirusem?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)