Dostawy paliwa do gospodarstwa – od 1 sierpnia nowe przepisy!
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Dostawy paliwa do gospodarstwa – od 1 sierpnia nowe przepisy!

28.06.2019

Otrzymujemy informacje od rolników, że dostawcy hurtowi ON już odmawiają lub zapowiadają  odmowę dostaw paliwa do gospodarstwa, w związku z wejściem zaostrzonych przepisów o rejestracji odbiorców paliw płynnych. Czy faktycznie nowe przepisy obowiązują rolników?.

2018 roku, w odstępie kilkudziesięciu dni, w związku ze zmianą Ustawy o systemie monitorowania drogowego i kolejowego przewozu towarów, zostały wydane 2 rozporządzenia w sprawie zgłoszeń przewozu towarów (aktualnie obowiązujące Dz. U. z 2018 r. Poz. 1487 .).

W §5 ww. rozporządzenia rozszerzono zapisy o uwierzytelnieniu zarejestrowanego użytkownika PUESC w celu przesyłania, uzupełnienia lub aktualizacji zgłoszenia, poprzez podanie 17-znakowego numeru identyfikacyjnego nadawanego użytkownikowi PUESC. W związku z tym, że rolnicy są podmiotem odbierającym, dotyczyłoby to uzupełniania zgłoszenia o informację o odbiorze towaru. Przepisy te w zakresie przesyłania lub aktualizacji zgłoszenia weszły w życie 1 maja 2019 roku, natomiast przepisy w zakresie informacji o odbiorze towaru (paliwa) wejdą w życie 1 sierpnia 2019 r.

W tej sytuacji rolnicy są zaniepokojeni, czy teraz będą musieli rejestrować się jako „podmiot odbierający” ze wszystkimi konsekwencjami. Zapytaliśmy o to w dniu 26 czerwca br. poprzez infolinię KAS (nr telefonu dla tematów związanych z PUESC: 334832055), powołując się przy tym na interpretację MF z 28-04-2017 r. [Pytanie 2.13 na platformie KAS - Czy przewóz towaru do rolnika (podmiotu prowadzącego gospodarstwo rolne w statusie rolnika ryczałtowego i rolnika czynnego podatnika podatku VAT) podlega zgłoszeniu? ].

Z uzyskanej odpowiedzi wynika, że ww. opinia w dalszym ciągu obowiązuje: [główna sentencja] ”… Wobec tego, rolnika niewpisanego do ewidencji CEIDG, który prowadzi działalność rolniczą nie można uznać za podmiot objęty ustawowymi obowiązkami, a przewóz towaru do takiej osoby nie podlega zgłoszeniu.” Zatem, jeśli rolnik prowadzi wyłącznie produkcję rolną, niezależnie od statusu podatnika VAT, nie jest uznawany jako podmiot odbierający i nie musi rejestrować się w PUESC, ani nie ma obowiązku posługiwania się przy odbiorze loginem, hasłem i unikatowym 17 znakowym numerem.

Roman Włodarz
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Za cysterną z paliwem do gospodarstwa przyjedzie kontrola?

Od 1 sierpnia wszedł w życie obowiązek pełnej rejestracji w systemie PUESC dla odbiorcy paliwa płacącego podatek VAT. To nie jedyna zmiana w przepisach regulujących zasady hurtowej sprzedaży paliw, która tego lata zaczyna obowiązywać. 

czytaj więcej
Zboża

Opolskie: Upały, susza i małe żniwa

Rozpoczęły się małe żniwa. Wykorzystując bezdeszczową pogodę gospodarujący na lekkich glebach rolnicy błyskawicznie wyjechali na pola aby zdążyć zebrać jęczmień ozimy. Wyjątkowe upały pod koniec czerwca sprawiły, że wegetacja zbóż mocno przyspieszyła.

czytaj więcej
Aktualności

„Piątka dla zwierząt” znów na tapecie. Jakie zmiany się szykują?

Czy w nowym parlamencie wrócą pomysły z „Piątki dla zwierząt”? Takie zapowiedzi słychać już z ust niektórych posłów przyszłej koalicji rządowej. Hodowcy zwierząt przestrzegają przed niszczeniem polskiego rolnictwa i przypominają jak skończyły się poprzednie próby wprowadzenia zakazów...  

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)