Za cysterną z paliwem do gospodarstwa przyjedzie kontrola?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Za cysterną z paliwem do gospodarstwa przyjedzie kontrola?

01.08.2019autor:

Od 1 sierpnia wszedł w życie obowiązek pełnej rejestracji w systemie PUESC dla odbiorcy paliwa płacącego podatek VAT. To nie jedyna zmiana w przepisach regulujących zasady hurtowej sprzedaży paliw, która tego lata zaczyna obowiązywać. 

W największym skrócie nowe przepisy mają na celu uszczelnienie rynku. To cel Skarbu Państwa. A co próba osiągnięcia go oznacza dla rolników i hurtowników paliw? Na pewno formalności a w niektórych przypadkach pewnie i konieczne wydatki.
r e k l a m a

Sprzedawcy mówią: Bez ID SISC ani rusz

Od 1 lipca weszły w życie przepisy nakazujące służbom celno-skarbowym kontrolowanie, gdzie i komu sprzedawane jest paliwo – mówi Piotr Kusz z firmy PK-Tank z Biłgoraja, która zajmuje się hurtową sprzedażą paliw oraz zbiorników. – Inspektorzy Krajowej Administracji Skarbowej jeżdżą za cysternami i sprawdzają czy paliwo faktycznie dojechało tam, gdzie miało dojechać. Sprawdzają również, czy napełniamy zbiorniki, które spełniają wymogi rozporządzenia. Nie mają jednak podstawy prawnej, aby karać w przypadku stwierdzenia nieprawidłowości. Mogą jednak przekazać informację o nich do Urzędu Dozoru Technicznego. A ten ma już możliwości, aby finansowo ukarać rolnika bądź hurtownika.

– Z kolei od 1 sierpnia w życie wszedł obowiązek pełnej rejestracji w systemie PUESC dla odbiorcy VAT-owca – kontynuuje nasz rozmówca. Odbiorca taki musi zostać zweryfikowany, czyli posiadać numer ID SISC.
Od momentu wprowadzenia tej zmiany możemy wysłać paliwo tylko i wyłącznie do zweryfikowanego w ten sposób klienta – mówi Piotr Kusz. – Wszystko po to, aby urzędnicy mieli stuprocentową pewność, gdzie trafia sprzedawane przez nas paliwo. 

Aby rolnik VAT-towiec bez problemów mógł kupować je w hurcie musi (jeśli jeszcze tego nie zrobił) zarejestrować się na platformie puesc.gov.pl. Tam uzyska wspomniany już numer ID SISC, bez którego hurtownik paliwa nie może przeprowadzić dostawy korzystając z rejestru SENT.

Można się zarejestrować w puesc.gov.pl w urzędzie celno-skarbowym korzystając z profilu zaufanego ePUAP. Jeśli takiego podpisu elektronicznego nie mamy, można go stworzyć korzystając z usług swojego banku. Jest dostępna ich lista, znajduje się na niej np. PKO BP. Można też skorzystać z podpisu elektronicznego, można również przeprowadzić procedurę za pośrednictwem ZUS – wyjaśnia pan Piotr. 

Gdy kontrola wjedzie za cysterną

Przedstawiciel PK-Tank zaznacza, że jego firma pomaga w rejestracji klientom i udziela im wszelkich informacji, jak z tym tematem sobie poradzić. – Tłumaczymy, wyjaśniamy, przekładamy język urzędowy na ludzki, podajemy niezbędne namiary – mówi nasz rozmówca. 

Piotr Kusz jest zdania, że kolejny krok uszczelnienia systemu handlu paliwami odbywa się kosztem hurtowników paliwa. – Musiałem zatrudnić w biurze osobę, która zajmuje się wyłącznie obsługą rejestru SENT. Przypuszczam, że w przypadku największych hurtowni, takich ludzi potrzeba znacznie więcej. A to oznacza, że automatycznie koszty ich zatrudnienia rosną – mówi.

Porównaj - stanowisko KAS: Zwrot akcyzy za paliwo rolnicze - można już składać wnioski

Krzysztof Rogalski, reprezentujący firmę Swimer z Torunia, która wytwarza zbiorniki na olej napędowy zwraca uwagę, że odbiorca paliwa musi dysponować certyfikowanym zbiornikiem, spełniającym wymogi rozporządzenia.
To prawda. Bo można sobie wyobrazić taką sytuację, że kontrola z UKS śledząc sygnał GPS cysterny wjeżdża do gospodarstwa chwilę po rozwinięciu węży. I wtedy brak certyfikowanego zbiornika na paliwo będzie oznaczać problem zarówno dla kierowcy, jak i odbiorcy. W przypadku przekazania takiej informacji do UDT skończyć się może karami finansowymi – dodaje Piotr Kusz. – W chwili gdy rozmawiamy ich wysokość nie jest znana, ale mówi się o tysiącach złotych.

Certyfikowany zbiornik na paliwo

Wszystkie nasze zbiorniki mają wymagane prawem certyfikaty – zaznacza Krzysztof Rogalski. Wymienia wśród nich Deklarację zgodności CE potwierdzoną certyfikatem zgodności z Dyrektywą Maszynową 2006/42/WE, znak bezpieczeństwa KRUS i certyfikaty systemu ISO. – Urząd Dozoru Technicznego stale nadzoruje produkcję i codziennie bada produkty.

W zbiornikach Swimer montowane są wyłączniki główne. Wynika to z dyrektywy maszynowej UE. – To nie jest jeszcze normą na naszym rynku. Wielu producentów tych wymogów nie spełnia.  Proponujemy też zbiorniki z systemami dystrybucji i wydawania paliwa. Przydatne w dużych wysokotowarowych gospodarstwach, gdzie tankuje wielu kierowców. Wspomniany system pozwala m.in. stwierdzić, ile paliwa tankuje dany kierowca do konkretnego pojazdu – dodaje Krzysztof Rogalski.


Krzysztof Janisławski
fot. Przemysław Staniszewski

 

r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Zwrot akcyzy za paliwo rolnicze - można już składać wnioski

Od 1 do 31 sierpnia 2019 roku rolnicy mogą składać w urzędach gmin wniosek o zwrot akcyzy za paliwo rolnicze wykorzystane w okresie od 1 lutego do 31 lipca 2019 roku.

czytaj więcej

Zbiornik na paliwo rolnicze bez pozwolenia na budowę?

Jest szansa, że rolnicy nie będą musieli występować o pozwolenie na budowę, gdy zechcą postawić w gospodarstwie zbiornik dwupłaszczowy na paliwo rolnicze. Tak przynajmniej wynika z informacji izb rolniczych i resortu rolnictwa. 

czytaj więcej
Aktualności

Dostawy paliwa do gospodarstwa – od 1 sierpnia nowe przepisy!

Otrzymujemy informacje od rolników, że dostawcy hurtowi ON już odmawiają lub zapowiadają  odmowę dostaw paliwa do gospodarstwa, w związku z wejściem zaostrzonych przepisów o rejestracji odbiorców paliw płynnych. Czy faktycznie nowe przepisy obowiązują rolników?.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)