Dobrostan zwierząt – nadchodzą zmiany
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Dobrostan zwierząt – nadchodzą zmiany

01.06.2020autor: Dorota Kolasińska

25 maja br. odbyło się spotkanie Grupy Roboczej Copa Cogeca „Zdrowie i Dobrostan Zwierząt”. Przedstawiciele Grupy rozmawiali o dość kontrowersyjnych kwestiach, które zmienią dotychczasowe podejście do utrzymania zwierząt, transportu i dalekobieżnego eksportu zwierząt. 

Pod koniec maja odbyło się spotkanie przedstawicieli Grupy Roboczej Copa Cogeca, wziął w nim udział dr inż. Adam Drosio, wiceprzewodniczący Grupy Roboczej „Zdrowie i dobrostan zwierząt”, ekspert Federacji Branżowych Związków Producentów Rolnych. Spotkanie poprowadził Miguel Ángel Higuer, przewodniczący grupy.

Przedstawiciele podsumowali sytuację dotyczącą dobrostanu zwierząt w poszczególnych krajach UE. Jak podkreśla Adam Drosio, we Włoszech w czasie kwarantanny ograniczono ubój zwierząt, co doprowadziło do nadwyżki oraz dużej koncentracji zwierząt w budynkach. Hodowcy byli zaniepokojeni kontrolami dobrostanu w zakresie obsady, na szczęście jednak wystąpiono o czasowe złagodzenie rygorów do tamtejszego resortu rolnictwa, ale także zaapelowano o ubój nadwyżki zwierząt, aby ustabilizować sytuację. Adam Drosio w raporcie ze spotkania podkreśla, że poruszono temat ASF we Włoszech, gdzie pojawiły się nowe szczepy wirusa na Sardynii. 

Jak podkreślił wiceprzewodniczący Adam Drosio we Francji pojawił się problem koronawirusa w ubojniach, a zachorowania wśród pracowników zmusiły zakłady do czasowego wstrzymania działalności. Austria na razie nie ma problemu z ASF, ale dmucha na zimne i przygotowuje się na ewentualne pojawienie się wirusa w tamtejszym rejonie. Austriacy zamierzają zakazać transportu żywych zwierząt spoza UE, w obawie przed COVID-19 i ASF. 

Z kolei Denis Simonin, Kierownik Sektora Dobrostanu Zwierząt w Komisji Europejskiej omówił strategię od pola do stołu, m.in. obowiązkowe ograniczenie stosowania antybiotyków i zmiany w wymaganiach związanych z dobrostanem. Jak podkreśla Drosio, duże kontrowersje wzbudziła propozycja ograniczenia zużycia antybiotyków w produkcji zwierzęcej o 50% do 2030 r. Ponadto kraje członkowskie będą musiały niebawem przystosować się do ujednoliconych zasad znakowania żywności krajem pochodzenia, transportu zwierząt (zakaz na duże odległości cieląt i krów mlecznych) oraz uboju. Do przygotowania legislacji i jej weryfikacji mają być włączeni naukowcy. Jak dodaje dr. inż. Drosio proces ma być szybki, ale skomplikowany… 
r e k l a m a

Do kiedy czas na zmiany? 


Jak podkreślił wiceprzewodniczący grupy ds. dobrostanu i zdrowia zwierząt, KE nie będzie publikować wytycznych, co najmniej do rozpoczęcia kolejnej prezydencji w Niemczech (jesień 2021).

– Rok 2023 jest terminem koniecznym do zakończenia oceny funkcjonowania i oceny skutków legislacji i standardów dobrostanu zwierząt  i co można w tej kwestii poprawić – dodaje dr. Drosio. Założenia strategii od pola do stołu nie będą korzystne dla rolników prowadzących chów klatkowy. Według przedstawicieli Copa Cogeca, warto aby organizacje rolnicze aktywnie uczestniczyły w dyskusjach, przedstawiały wspólne zdanie i konkretne przykłady. 

oprac. dkol na podst. fbzpr.org.pl
Fot. Kolasińska
autor Dorota Kolasińska

Dorota Kolasińska

<p>redaktor portalu topagrar.pl i działu top bydło, zootechnik, specjalista w zakresie hodowli bydła mięsnego i mlecznego</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Aktualności

Co ma wspólnego dobrostan zwierząt z COVID-19?

Nic – taki był komentarz Stowarzyszenia Wolnych Rolników na ogłoszenie przez niemiecką minister rolnictwa wprowadzenie opłaty dobrostanowej w związku z aferą w rzeźni, po której tysiące osób są na kwarantannie COVID-19. 

czytaj więcej
Bydło mięsne

Zmiany – Dobrostan krów mamek na oświadczenie!

Kto złożył wnioski o płatność dobrostanową do krów mamek po 28 maja br. będzie musiał złożyć oświadczenie do powiatowego biura ARiMR, a wniosek powinien przejść bez większych problemów – pamiętajcie o konieczności spełnienia wymogu 140 dni (w oświadczeniu)!

czytaj więcej
Aktualności branżowe

Sprawdziliśmy TMR sporządzony przez pięć wozów paszowych!

Chcesz kupić wóz paszowy? Sprawdziliśmy, jak z przygotowaniem homogennego TMR-u poradziły sobie wybrane modele.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)