Dania: rolnictwo zostanie obciążone podatkiem od dwutlenku węgla
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Dania: rolnictwo zostanie obciążone podatkiem od dwutlenku węgla

03.01.2023autor: Dominika Mulak

Zgodnie z wolą nowej koalicji rządzącej procesy rolnicze mają być „długofalowo” obciążone podatkiem od emisji CO2. Związek rolników przestrzega przed eksperymentami kosztem rolników.

Duńscy rolnicy muszą przygotować się na wprowadzenie podatku od CO2 na swoje produkty. Duńska Federacja Rolnictwa i Żywności (L&F) krytycznie ocenia możliwe konsekwencje dla krajowej wydajności.

W grudniu 2022 roku duńska premier Mette Fredricksen przedstawiła swój nowy gabinet składający się z socjaldemokratów, liberalno-konserwatywnej partii Venstre i liberalnej Moderaterne. Częścią rządowego programu jest m.in. długoterminowe wprowadzenie podatku od CO2 w procesach biologicznych. Prezes L&F, Søren Søndergaard, nie pała sympatią wobec tych planów.

Podatek od gazów cieplarnianych - "wielki eksperyment" o niepewnym wyniku

– Jesteśmy zasadniczo przeciwni dodatkowemu opodatkowaniu procesów agrobiologicznych – wyjaśnił Søndergaard. Jego zdaniem, taki podatek jest równoznaczny z "wielkim eksperymentem", który spowoduje przekierowanie z sektora rolnego środków, których zabraknie na społeczną transformację rolnictwa. W świetle obecnej sytuacji politycznej prezes stowarzyszenia nie ma jednak złudzeń, że uda się jeszcze zapobiec podatkowi od CO2 na mięso, mleko, zboże, itp. Wszystkie trzy partie rządowe wyraźnie zobowiązały się do realizacji tego celu.

Søndergaard zaapelował więc do nowo powstałego duńskiego rządu o wprowadzenie takiej opłaty klimatycznej z poszanowaniem miejsc pracy w rolnictwie i krajowej produkcji rolnej. Duńska produkcja rolna nie powinna być ograniczona w swojej wydajności. Ponadto pieniądze zebrane w ramach podatku musiałyby trafić bezpośrednio do rolników.
r e k l a m a

W Niemczech COteż na tapecie

O wprowadzeniu podatku od emisji dwutlenku węgla w procesach rolniczych dyskutuje się także w Niemczech. W badaniu z 2019 r. Instytut Thünen doszedł do wniosku, że włączenie sektora rolnego do cen CO2 byłoby możliwe i miałoby pozytywny wpływ na emisje gazów cieplarnianych z rolnictwa. 
W sierpniu zeszłego roku prezes Federalnej Agencji Środowiska (UBA), prof. Dirk Messner, określił płacenie przez sektor rolny za emisję gazów cieplarnianych jako logiczne. Jednak niedługo później UBA zdystansowało się od tej opinii i zamiast tego opowiedziało się za zmniejszeniem pogłowia niemieckiego inwentarza żywego ze względu na ochronę klimatu.

Oprac. na podstawie www.topagrar.com
Fot. Envato Elements
autor Dominika Mulak

Dominika Mulak

<p>redaktor top agrar Polska i portalu topagrar.pl</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Na rolnictwie węglowym rolnicy mogą zarobić dwukrotnie. W jaki sposób?

Choć nowa WPR obowiązuje już od 1 stycznia, ciągle budzi sporo obaw i wątpliwości. O nich m.in. dyskutowano podczas konferencji poświęconej Wspólnej Polityce Rolnej po 2022 roku ze szczególnym uwzględnieniem planów strategicznych państw członkowskich Unii Europejskiej, która odbyła się 10 stycznia.

czytaj więcej
Aktualności

„Piątka dla zwierząt” znów na tapecie. Jakie zmiany się szykują?

Czy w nowym parlamencie wrócą pomysły z „Piątki dla zwierząt”? Takie zapowiedzi słychać już z ust niektórych posłów przyszłej koalicji rządowej. Hodowcy zwierząt przestrzegają przed niszczeniem polskiego rolnictwa i przypominają jak skończyły się poprzednie próby wprowadzenia zakazów...  

czytaj więcej
Aktualności

Szykuje się protest na granicy ukraińskiej – polscy przewoźnicy ze zgodą na blokadę

Polscy przewoźnicy 6 listopada br. rozpoczną protest na granicy z Ukrainą. Organizatorzy otrzymali oficjalną zgodę na blokadę, która może potrwać nawet dwa miesiące. Skoncentrowana będzie ona na trzech głównych przejściach granicznych. Jakie postulaty postawili?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)