r e k l a m a
Partnerzy portalu
Strona główna>Artykuły>Prawo>Aktualności>Dania: rolnictwo zostanie obciążone podatkiem od dwutlenku węgla
Dania: rolnictwo zostanie obciążone podatkiem od dwutlenku węgla
03.01.2023autor: Dominika Mulak
Zgodnie z wolą nowej koalicji rządzącej procesy rolnicze mają być „długofalowo” obciążone podatkiem od emisji CO2. Związek rolników przestrzega przed eksperymentami kosztem rolników.
Duńscy rolnicy muszą przygotować się na wprowadzenie podatku od CO2 na swoje produkty. Duńska Federacja Rolnictwa i Żywności (L&F) krytycznie ocenia możliwe konsekwencje dla krajowej wydajności.
W grudniu 2022 roku duńska premier Mette Fredricksen przedstawiła swój nowy gabinet składający się z socjaldemokratów, liberalno-konserwatywnej partii Venstre i liberalnej Moderaterne. Częścią rządowego programu jest m.in. długoterminowe wprowadzenie podatku od CO2 w procesach biologicznych. Prezes L&F, Søren Søndergaard, nie pała sympatią wobec tych planów.
Podatek od gazów cieplarnianych - "wielki eksperyment" o niepewnym wyniku
– Jesteśmy zasadniczo przeciwni dodatkowemu opodatkowaniu procesów agrobiologicznych – wyjaśnił Søndergaard. Jego zdaniem, taki podatek jest równoznaczny z "wielkim eksperymentem", który spowoduje przekierowanie z sektora rolnego środków, których zabraknie na społeczną transformację rolnictwa. W świetle obecnej sytuacji politycznej prezes stowarzyszenia nie ma jednak złudzeń, że uda się jeszcze zapobiec podatkowi od CO2 na mięso, mleko, zboże, itp. Wszystkie trzy partie rządowe wyraźnie zobowiązały się do realizacji tego celu.
Søndergaard zaapelował więc do nowo powstałego duńskiego rządu o wprowadzenie takiej opłaty klimatycznej z poszanowaniem miejsc pracy w rolnictwie i krajowej produkcji rolnej. Duńska produkcja rolna nie powinna być ograniczona w swojej wydajności. Ponadto pieniądze zebrane w ramach podatku musiałyby trafić bezpośrednio do rolników.
r e k l a m a
W Niemczech CO2 też na tapecie
O wprowadzeniu podatku od emisji dwutlenku węgla w procesach rolniczych dyskutuje się także w Niemczech. W badaniu z 2019 r. Instytut Thünen doszedł do wniosku, że włączenie sektora rolnego do cen CO2 byłoby możliwe i miałoby pozytywny wpływ na emisje gazów cieplarnianych z rolnictwa.
W sierpniu zeszłego roku prezes Federalnej Agencji Środowiska (UBA), prof. Dirk Messner, określił płacenie przez sektor rolny za emisję gazów cieplarnianych jako logiczne. Jednak niedługo później UBA zdystansowało się od tej opinii i zamiast tego opowiedziało się za zmniejszeniem pogłowia niemieckiego inwentarza żywego ze względu na ochronę klimatu.
Oprac. na podstawie www.topagrar.com
Fot. Envato Elements
Dominika Mulak
<p>redaktor top agrar Polska i portalu topagrar.pl</p>
Masz pytania?
Zadaj pytanie redakcjir e k l a m a
r e k l a m a
Najważniejsze tematy
r e k l a m a